Wiciokrzew henryego usychają liście

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
marian2221
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-08-19, 22:53

Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: marian2221 »

Witam, czy może ktoś jest w stanie doradzić, ocenić co może być przyczyną choroby: Wiciokrzew Henryego liście, początkowo żółkną, po jakimś czasie usychają, wygląda to jak na załączonych zdjęciach. Dodam że Wiciokrzew rósł bardzo dobrze od wiosny, w zeszłym roku również miała miejsce podobna sytuacja, która zakończyła się całkowitym uschnięciem wielu krzewów. Wiciokrzew posadzony jest na całym osiedlu, niektóre rośliny rosną lepiej, inne gorzej, jednym usychają, innym nie. Proszę o wszelkie rady co może powodować chorobę, oraz jak z nią walczyć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Załączniki
20180817_193428.jpg
20180817_193539.jpg
20180818_085016.jpg
20180819_183430.jpg
20180819_183513.jpg
Awatar użytkownika
Ekspert Target
Ekspert
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-11, 08:01

Re: Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: Ekspert Target »

Przyczyny żółknięcia liści u wiciokrzewu Henry'ego doszukiwałbym się nie w chorobach infekcyjnych (grzybowych), a w chorobach fizjologicznych. Wiciokrzew Henry'ego nie jest wybredny co do gleby. Dla obfitego kwitnienia warto zapewnić mu żyzne oraz koniecznie przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Rośliny nie tolerują ciężkiego, gliniastego oraz nadmiernie wilgotnego czy wręcz mokrego podłoża. Roślina nie lubi stagnującej wody. W takich przypadkach pierwszymi objawami jest właśnie żółknięcie liści, następnie mogą zamierać całe pędy. Proszę zwrócić uwagę w jakiej glebie rosną rośliny. W przypadku zbyt ciężkiej i wilgotnej gleby proponowałbym przesadzenie roślin w inne miejsce lub w nowe podłoże. Rośliny podczas przesadzania warto także przyciąć (zregenerują się szybko). Regenerację roślin warto wspomóc stosując preparat Superplon K (tzw. antystresor dla roślin). Nie zaszkodzi jeśli rośliny zostaną potraktowane środkiem grzybobójczym (np. Topsin M 500SC). Należy także pamiętać, że jest to roślina zimozielona, jednak w ostre zimy może podmarzać. Ponadto (podobnie jak iglaki i inne krzewy zimozielone) narażona jest także na suszę fizjologiczną dlatego nieco obficiej można jedynie podlewać przed nadejściem zimy bądź podczas odwilży. Wiciokrzew Henry'ego zaleca się sadzić w zacisznych miejscach ogrodu, przy ścianach, kratach, ogrodzeniach, altanach lub przy balkonach.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1768
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: rafaloku »

Marian2221, potwierdzam opinię eksperta, że przyczyną może być zbyt zbita, gliniasta i mokra ziemia. Mam taką właśnie glinę w ogrodzie i mój wiciokrzew wygląda identycznie jak na Twoich zdjęciach.

Podpowiem, co ja robię z tym problemem, choć już posadzonym roślinom to nie pomoże. Otóż sadziłem w ogrodzie bambusa, a ten lubi mieć stale wilgotno (nie znosi suszy) ale też korzenie nie mogą zalegać w wodzie. Z tego względu przed wsadzeniem bambusa do dołka wsypałem z 15 cm żwiru aby utworzyć drenaż pod korzeniami rośliny. Potem wokół korzeni dałem ziemię wymieszaną z TerraCottem. Preparat ten zawiera hydrożel, który stabilizuje warunki wilgotnościowe (wchłania wodę gdy gleba jest mokra i oddaje tę wilgoć gdy ziemia wysycha). A zatem drenaż ze żwirku zapewnia odpływ nadmiaru wody, zaś TerrACottem zabezpiecza przed nadmiernym wysychaniem ziemi. Bambus rośnie doskonale.

Pod wiciokrzewem drenażu nie mam i pewnie dlatego rośnie marnie. Jeśli będziesz sadzić kolejne rośliny, a rzeczywiście masz ziemię gliniastą, to dawaj pod nie żwir jako drenaż.
Rafał
marian2221
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-08-19, 22:53

Re: Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: marian2221 »

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Wydaje się, że rzeczywiście problem mógł być związany z nadmiarem wody i gelbą. Niestety to ogródek w bloku nad garażami, warstwa gleby ma pół metra, nawieziona przez dewelopera, różnej jakości, pewnie jest mokro. Tym niemniej na wiosnę, wiciokrzew odżywał, wypuszczał nowe, zdrowe liście. W tym roku również wypuszcza liście, ale nie wyglądają one zdrowo, proszę o informację czy to jakaś choroba lub pasożyt, czym to potraktować- zdjęcia poniżej
Załączniki
zdj1.jpg
zdj2.jpg
zdj3.jpg
zdj4.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1768
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: rafaloku »

Te poskręcane liście i takie jakby bąble to może być efekt żerowania mszyc. Proszę zerknąć czy pod spodem liści nie ma szkodników. Jeśli są, to proszę opryskać ekologicznie preparatem Emulpar 940 EC, a jeśli chemicznie, to polecam środki systemiczne/układowe, które wnikają do soków i krążą w roślinie, dzięki czemu ich działanie jest silniejsze i długotrwałe. Z tego typu środków na mszycę polecam Mospilan 20 SP lub Polysect 005 SL. Jeżeli ma Pan środek Karate, to też można użyć, z tym że działa on tylko kontaktowo (czyli trzeba opryskać dokładnie aby preparat dotarł na wszystkie szkodniki, także od spodu liści). Ogólnie z mszycą będzie Pan walczyć jeszcze wielokrotnie bo szkodnik ten uwielbia wiciokrzewy :zdegustowany:

Co do tych obgryzień, to nie mam pojęcia. Nie widziałem nigdy ślimaków na wiciokrzewie. Może to jakieś chrząszcze. W/w środki systemiczne (Mospilan, Polysect) też pomogą.

Na 3 fotografii takie brązowawe przebarwienia mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych. Jeśli takich liści jest niewiele, to na razie bym się nie martwił tym. Zobaczmy jak będą wyglądać kolejne liście ;-)
Rafał
marian2221
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-08-19, 22:53

Re: Wiciokrzew henryego usychają liście

Post autor: marian2221 »

Dziękuję za odpowiedź. Przeglądałem liście bardzo dokładnie, nigdzie nie widziałem mszyc, ślimaków więc myślę że to jednak coś innego. Czytałem o małych pajaczkach i ponieważ, na jednym z liści zauważyłem jakby niewielkie ilości pajęczyny, próbowałem dobrze się wpatrzeć, ale też nie udało mi się nic zauważyć, niestety nie miałem lupy.
Ostatecznie zdałem się na sprzedawcę w Castorama, który stwierdził że to wygląda mu na grzyba. Np Czarna plamistosc czy Brunatna zgnilizna. Zastosowałem środek target topsin m 500 sc, oraz dodatkowo nawóz do kwiatów domowych i balkonowych floravit.
Warto dodać że ok 50 cm od pnaczy rosną tuje, wysadzone w zeszłym roku, które też mogły złapać grzyba (...)

Od Admina: żeby nie mieszać tematów, o tujach rozmawiamy tutaj: tuja szmaragd - brązowienie końcówek
ODPOWIEDZ