Warzywny ogród Błażeja

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Krysia »

Bardzo ładne, malusieńkie.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Sylwia,Gosia »

Czy Te maleństwa Błażeju,są w uprawie trudniejsze niż te tradycyjne,duże ,czy wymagają jakiś dodatkowych zabiegów ,a może są bardziej wrażliwe na choroby ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

W tamtym roku miałem je pierwszy raz, więc nie za bardzo powiem czy się uprawia trudniej, czy łatwiej. :) Trzeba je prowadzić w górę, fajnie się pną po siatce, kratce itp i właśbie w ten sposów, je uprawiałem. ;) Poprostu wzdłóż płotu zrobiłem im podpórke z takiej kraty stropowej i w nogi dałem obornik bydlęcy. To miejsce gdzie rosły jest bardzo piaszczyste ale jakoś się udały, więc wcale nie musi być problemu z ich uprawą. :)
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

Dwa testowe fioletowe ziemniaki posadziłem do gruntu prawie trzy tygodnie temu. Trochę im się oberwało ale jakoś dają rade.

Na zdjęciu jeden z nich. :) Reszta w doniczkach i w piwnicy czeka. ;)
Załączniki
received_577955779033895.jpeg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Krysia »

Ja lubię fiolet. Jednego lata to nawet większość kwiatków w tym kolorze miałam. To fioletowe ziemniaki też bym polubiła. :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Sylwia,Gosia »

Spora roślinka Błażeju.Czy te ,które masz w donicach,są na razie,czy będziesz je hodował w donicach ? Czy korzenie nie potrzebują dużo miejsca ?
Ja też Krysiu lubię fioletowe kwiatki,najlepiej w pobliżu żółtych :hyhy:
Ziemniaków fioletowych nie widziałam(tylko w katalogu) i nie jadłam.Opiszesz nam potem Błażeju jak smakują :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Danka »

To czekam na obfity zbiór i przekrój fioletowego ziemniaczka :-)
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

Fioletowe ziemniaczki będe miał pierwszy raz i sam jestem ciekaw ich smaku. :) Co do uprawy, to napewno kilka będzie w wiadrach 40l wlaśnie by przetestować jak sięw nich udaje uprawa. Reszte upchne gdzieś po kątach ;)

Oby tylko było z czego wysadzić w kolejnym sezonie i coś do spróbowania, to będzie ok. :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Sylwia,Gosia »

Przy takim mistrzu,na pewno wszystko się uda! :lol:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
pepperoni
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2016-03-06, 08:42

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: pepperoni »

Bardzo się cieszę, że Twój wątek przeczytałam (przed chwilą cały), bo rzeczywiście tu więcej "chwalenia się" kwiatkami i ogrodami ozdobnymi (nie twierdzę, że to źle), a o warzywa raczej pytania i porady.
Przynajmniej z tego, co się zdążyłam zorientować. Jestem nowa i nie wiem, kiedy dam radę wszystko doczytać.
Mnie osobiście się bardzo podobają Twoje kukurydze kolorowe, perłowe chyba? Czytałam, że trudno w Polsce zdobyć ich nasiona, więc od razu się pytam, gdzie je kupiłeś? I zachwyca mnie również pomysł uprawy różnych ciekawych fasolek, ja się zastanawiam nad wysianiem mungo jeśli mi miejsca w warzywniku wystarczy :)
Mnie też zachwycają różne nowe odmiany warzyw, bo mogą być piękną i jadalną (!) ozdobą.
Chociaż akurat dynie mi smakują bardziej piżmowe niż olbrzymie, a takich gigantów jak Twoje (wow), to nawet nie wiedziałabym jak udziabać (siekierą?)

Podsumowując - jestem zachwycona :)

A, jeszcze powtórzę pytanie, które już kilka osób tu postawiło: co później robisz z tak dużymi zbiorami? Przetwory (jeśli tak to jakie?), sprzedajesz czy część idzie na kompost? A może jakieś rzeźby ozdobne na halloween?
iza
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: wasilewska101 »

Kiedyś też sadziłam kolorowe ziemniaki , czerwone ,różowe i fioletowe .. Jednak wydaje mi się że najsmaczniejsze teraz są ;Almy ; stara odmiana ale smaczna ..
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

Zobaczymy, co będzie z tymi ziemniakami ale jestem dobrej myśli. :)

W tamtym sezonie miałem różowe, bodajrze Bellarosa ale pewny na sto nie jestem. Miałem z 10sadzeniaków wielkości jajek gołębich. Wyszedł z tego taki zbiór. Dwa nirmalne do porównania koloru.
Załączniki
CAM03484.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Krysia »

Różowe też fajne :)
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

Przepraszam że nie odpisałem odrazu na wszystkie pytania ale coś mi wypadło i musiałem odejść z siec. ;)

Kukurydza kolorowa jest odmiany Glass gem. Nasion mam sporo i chętnie się podzielę czy wymienie :)

Co do gigantow, to np dynie najpierw oczywiście na konkurs jadą, a następnie są ozdobą Halloweenową. Poźniej część rozdaje chętnym, a ponad 90% robi za paszę dla zwierząt. Inne typu kalarepa, kabaczek też na paszę idą, natomiast pomidory, papryki są zjadane lub przerabiane na soki, koncentraty, zalewane zalewą. Część idzie na paszę a część się zjada. :)

Czytałem o fasoli Mung. mam nawet troszke nasion, dlatego sprawdzilem jak się ją uprawia itp. Wyczytałem.że uprawia się ją ciężej niż inne nasze rodzime odmiany, a i plon nie jest z nich zbyt wielki. Ja mam też kilka odmian fasoli m.in Z Orzełkiem, Anielice(z Hostią), Borlotto, Jeszcze kilka innych ale to jak wrócę do somu moge szcgóły podać.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Warzywny ogród Błażeja

Post autor: Bobej »

Halloweenowe dynie też były
Załączniki
Po.jpg
ODPOWIEDZ