Wapnowanie trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Wapnowanie trawnika

Post autor: junior2 »

Czym wapnujecie trawniki?? Jakie stosujecie dawki???
Gleba pod trawnikiem 5,8 czyli lekko kwaśna.
Bo te nawozy specjalnie na trawnik czyli fructusy i florovity to drogie i mało wydajne.
Z góry dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wapnowanie trawnika

Post autor: Petrus »

Jeżeli trawa nie reaguje negatywnie na taką glebę jaką masz to nie trzeba wapnować. Jeżeli mamy lekko kwaśne podłoże to lepiej wchłaniają się nawozy do trawników z zawartością żelaza. Żelazo jest trawnikowi potrzebne do prawidłowego wzrostu i wyglądu żdźbeł.
Możesz również używac saletry amonowej do nawożenia trawnika, szybki efekt i większe worki dostepne.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Wapnowanie trawnika

Post autor: junior2 »

Myslę, że mała dawka ne zaszkodzi. A użuje wapna florovitu. Cena na około 150 m2 to 30-35 zł więc całkiem nieźle. A na podgonienie trawnika azotem to uzywam yarej mili. Efekty też szybkie. Trawa rośnie jak szalona:)
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Wapnowanie trawnika

Post autor: green70 »

W przypadku lekko kwaśnej ziemi lepiej zastosować saletrę wapniową.
Saletra to jednak "sam" azot. Należy pamiętać, że wszystko zależy od zdrowej i mocnej darni, a tu potrzebny jest potas i fosfor.
Azot daje tylko chwilowy efekt.
Ja pozwalam "ruszyć" trawnikowi powoli, bez "dopingu" i w zależności od pogody w danym sezonie, nawożenie rozpoczynam w połowie kwietnia nawozem o składzie 19 azot, 5 fosfor, 14 potas, plus magnez, siarka i żelazo.
Natomiast wcześnie zaczynam kosić trawę. Przy takiej pogodzie jak teraz mamy, to w przyszłym tygodniu trzeba zacząć sianokosy :-)
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
ODPOWIEDZ