Ogród Osek

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Ogród Osek

Post autor: OLAOSKA »

Na razie jestem pod wrażeniem wszystkich Waszych ogródków -są przepiękne. Nasz ogródek przydomowy ma 500 m , z czego większość stanowi trawa . Mam malutki warzywnik i dwie grządki na kwiaty , no i z przodu domu miejsce na róże oraz małe miejsce na kwiaty w trakcie urządzania.Od 6 lat powoli przerabiam na swoje to ,co tu zastałam .
Chciałabym mieć więcej kwiatów ,ale na razie muszę zadowolić się tym ,co mam .
Kiedyś mieliśmy działkę i mnóstwo kwiatów -szczególnie narcyzów ,tulipanów ,lilii i innych cebulowych ,ale gdy kupiliśmy dom ,trzeba było tamtą działkę sprzedać .Czasem tęsknię za tamtymi kwiatami , brakuje mi szczególnie lilii ,bo mam ich teraz tylko 7 ,a kiedyś miałam ponad 100.
Wstawię kilka zdjęć z poprzednich lat
Załączniki
piękne ,ale niezbyt ładnie pachnące szachownice -podobno odstraszają krety
piękne ,ale niezbyt ładnie pachnące szachownice -podobno odstraszają krety
malutki staw ze starej łodzi
malutki staw ze starej łodzi
moje ulubione klematisy
moje ulubione klematisy
często nas odwiedza w celu założenia rodziny :)
często nas odwiedza w celu założenia rodziny :)
mamy cały rząd borówek , teraz już są dużo większe
mamy cały rząd borówek , teraz już są dużo większe
to już niedługo będzie tak wyglądać :)
to już niedługo będzie tak wyglądać :)
Brzoskwinia -ma już 5 lat
Brzoskwinia -ma już 5 lat
moje ulubione sasanki
moje ulubione sasanki
nasz ogródkowy gość
nasz ogródkowy gość
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Osek

Post autor: Elzbieta M »

Witaj Olu - odwiedzam Cię jako pierwsza. Muszę Ci powiedzieć , że jako nieliczna na forum , na działce masz przewagę trawnika. Ale nic sie nie martw , zobaczysz jak trochę pobędziesz na forum :lol: , jak to trawnik potrafi się kurczyć na korzyść rabat kwiatowych. :lol:
Pieęknie ci kwitnie taka młoda brzoskwinia. Ja mam kilkuletnią Harnaś i nawet mi jeszcze nie kwitła. Nie wiem , czy cos robię źle? Czy przycinałaś swoją?
Jak lubisz cebulowe - to wraz z upływem czasu na pewno z powrotem zagoszczą w waszym ogrodzie. Już widzę piękną rabate z hiacyntami i tulipanami
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Ogród Osek

Post autor: OLAOSKA »

Dziękuję Elu za przywitanie .Moja brzoskwinia już 4 rok owocuje , miała całkiem sporo owoców -około 60 sztuk.
Niezbyt się znałam na uprawie brzoskwiń , moją podsypałam skorupkami jajek , pryskałam na grzyby dwa razy w sezonie ,a obcinałam tylko suche gałązki .Dopiero teraz niedawno wyczytałam ,że się obcina .Rośnie w zacisznym , nasłonecznionym miejscu -może to działa na korzyść.Nawet nie pamiętam jaka to była odmiana .Jak znajdę zdjęcia owoców to wkleję .
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogród Osek

Post autor: malina »

Witaj Olu ,to prawda z tym trawnikiem wg.Elżbiety,teraz wróciłam z ogrodu jest 18.00 a wyszłam rano z małymi przerwami,co tak długo robiłam? kasowałam trawnik na rzecz krzaków ozdobnych jutro od nowa to samo,też tak będziesz robiła po lekturze w Poradniku.Powodzenia Halina
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Ogród Osek

Post autor: Zenia »

Witaj Olu. :D . Mnie zachwycił staw zrobiony z łodzi. Fajny pomysł, pewnie nigdy bym na to nie wpadła. :lol: Co do cebulowych, pomalutku zagoszczą i one w twoim ogródeczku. Ja nie zmieniałam działki a znów je dokupuję przez paskudną powódź. No cóż i tak bywa. Życzę dalszego przerabiania ogródka po swojemu. :lol:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogród Osek

Post autor: Iga51 »

Witaj Olu. Co do trawy, to tak jak mówi Ela i Halinka. Pobędziesz na forum, to zobaczysz jak szybko zaczniesz wycinać trawę na rzecz rabat, czy krzewów ozdobnych, Ja miałam ponad 1000 m2 trawnika, Iglaki, drzewka, warzywnik i gdzieniegdzie kwiaty. Wydawało mi się, że już mam tak ładnie zagospodarowany teren. Jak zaczęłam oglądać ogrody na forum, to oczopląsu dostałam i zrozumiałam, że choć ogród czysty, zadbany, to strasznie ubogi.
No i zaczęło się likwidowanie trawy. Nie wiem, czy zostanie mi chociaż z 500 m2. No i warzywnik ze 180 m2 zmniejszyłam o ponad połowę na rzecz rabaty kwiatowej i ziołowej.
I tak jest z nami wszystkimi. Za dużo cudów oglądamy na forum.
Tulipany i hiacynty piękne. A i moje ulubione clematisy, pięknie Ci kwitną. Staw, jak mówi Zenia - rewelacja. Wspaniały pomysł. Z przyjemnością będę oglądać wiosnę i lato w Twoim ogrodzie.
P.S. Gości tez masz fajnych w swoim ogrodzie.
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Ogród Osek

Post autor: OLAOSKA »

Dziś relacja z wiosennych zmian w ogrodzie :
kilka ciepłych dni i już pąki się rozchylają ,kwiatki pokazują

-- Ostatnio dodano 28 mar 2014, o 21:47 --

A takie owoce miała w zeszłym roku brzoskwinia:
mam nadzieję ,że w tym roku też nacieszę oczy a potem brzuchy moich 5 żarłoków:).

-- Ostatnio dodano 28 mar 2014, o 21:55 --

A tu moje mini hodowle z nasion :)
Załączniki
szachownice są chyba najbardziej wyciągnięte w górę
szachownice są chyba najbardziej wyciągnięte w górę
P3280672.JPG (65.33 KiB) Przejrzano 5823 razy
pojawiły się pączki na moreli -wsadziliśmy ją na jesień , myślałam ,że nie przezimuje, bo była bardzo słaba ,ale udało się
pojawiły się pączki na moreli -wsadziliśmy ją na jesień , myślałam ,że nie przezimuje, bo była bardzo słaba ,ale udało się
brzoskwinia jest cała w pąkach , jak zakwitnie wygląda przepięknie
brzoskwinia jest cała w pąkach , jak zakwitnie wygląda przepięknie
przebudowany staw wygląda teraz trochę inaczej , ja wolałam starą wersję ... mężowi bardziej podoba się tak ,jest praktyczniej przy koszeniu trawnika .Rybki<br /> przezimowały - dwa liny i inna drobnica :).
przebudowany staw wygląda teraz trochę inaczej , ja wolałam starą wersję ... mężowi bardziej podoba się tak ,jest praktyczniej przy koszeniu trawnika .Rybki
przezimowały - dwa liny i inna drobnica :).
kwitną  krokusy -chyba na drugi rok zmienię ,bo bardzo podobają mi się jak kwitną w trawie
kwitną krokusy -chyba na drugi rok zmienię ,bo bardzo podobają mi się jak kwitną w trawie
P3280677.JPG
P3280677.JPG (69.86 KiB) Przejrzano 5823 razy
moje ulubione sasanki też mają zamiar zakwitnąć niedługo
moje ulubione sasanki też mają zamiar zakwitnąć niedługo
na koniec moje ulubione cebulowe - hiacynty -te będą żółte ,zawsze najlepiej rosły mi  niebieskie -zobaczymy ten nowy kolor ..
na koniec moje ulubione cebulowe - hiacynty -te będą żółte ,zawsze najlepiej rosły mi niebieskie -zobaczymy ten nowy kolor ..
P3280679.JPG (62.56 KiB) Przejrzano 5823 razy
brzoskwinia.jpg
pomidorki -w tym roku bawole serca ,żółte i gruntowe
pomidorki -w tym roku bawole serca ,żółte i gruntowe
ogórki szklarniowe
ogórki szklarniowe
pory
pory
kalarepki -już czas przesadzić ...
kalarepki -już czas przesadzić ...
szałwia ozdobna
szałwia ozdobna
zioła -bazylia ,oregano, szczypior,
zioła -bazylia ,oregano, szczypior,
wschodząca kobea
wschodząca kobea
P3280687.JPG (60.41 KiB) Przejrzano 5816 razy
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród Osek

Post autor: Merghen »

Olu, widzę, że wszędzie i wszystkich napadło na sianie :rotfl: Jeszcze Ci dojdą następne :P
Ja wysiałam przedawnione nasiona pomidora 'bawole serce' myśląć, że jak wzejdą dwie sadzonki to będzie rewelacja. Chyba wszeszły wszystkie a było ich około 20 nasion. Dobrze, że mam znajomą, która każdą ilość chętnie przyjmie i nawet sama popikuje :)

Fajny pomysł z łódką jako sadzawką. I chyba się z Tobą zgodzę, że te płytki trochę nienaturalnie wyglądają. Może dałoby się je przesunąć o szerokość jednej płytki (w tym rzędzie, gdzie jest kaskada dodać jeszcze jedną) i między nimi a brzegiem łodzi nasadzić jakieś trawy ozdobne, irysy? Kryłyby one burtę łodzi i jednocześnie stwarzałyby takie naturalne obramowanie sadzawki. Płytki nie raziłyby wtedy tak mocno bo byłyby ścieżką wokół sadzawki.Może mąż się zgodzi na taką zmianę?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród Osek

Post autor: Danka »

Olu, gratuluję hodowli z nasion :padam: Udaje się więc korzystaj z tego. Na pewno jest dużo taniej :-D
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Ogród Osek

Post autor: OLAOSKA »

U nas dziś mroźno od rana .Trochę się denerwuję ,bo wsadziłam roślinki ,które dostałam na urodziny i nie chciałabym, aby przemarzły .
Wczoraj było cieplutko i posiałam groch ,sałatę ,rzodkiewki i marchew .Wymyśliłam także nowe miejsce na kwiaty , wymaga to trochę wysiłku ,ale myślę ,że będzie ładnie .Marzy mi się także mini ogródek z ziołami .Muszę poczytać o wzajemnym wpływie roślin na siebie ,to może coś wykombinuję .
Pozdrawiam słonecznie wszystkich w zimny dzionek.
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Ogród Osek

Post autor: lilia0405 »

Witaj Olu w klubie miłośniczek sasanek , śliczne są te cudeńka. Widzę, że zaszalałaś z tym sianiem. W tym roku sporo domowych siewów, u mnie też i to jeszcze nie koniec,a zarzekałam w zeszłym roku, że siania jak najmniej. :lol:
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Ogród Osek

Post autor: OLAOSKA »

To moje nowe nabytki -prezenty urodzinowe
1 Frezja ogrodowa Pełna Mix
2 Begonia Dwukolorowa Camellia
3 Dalia Akita
4 Dalia Arabian Night
5 Piwonia Bowl Of Beauty
6 Acidanthera-Mieczyk Abisyński
7 Begonia Podwójna Żółta
8 Begonia Zwisająca Pomarańczowa
9 Akebia Pięciolistkowa-Akebia Quinata
10 Lilia Azjatycka Żółta
11 Jagoda Goji-Lycium Barbarum Big
12 Winorośl Einset Seedless
13 Winorośl Refren
14 Dicentra Spectabilis-Serduszka Okazałe Różowe
15 Dianthus Grenadine Hybrids-Goździk Ogrodowy
16 Alcea Rosea-Malwa Żółta
17 Gipsówka Biała
18 Lawenda Różowa
19 Tojad Fisheri
20 Delphinium Dwukolorowy
Część już posadzona ,a część czeka na odpowiednią porę .
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród Osek

Post autor: Danka »

Obfity prezent urodzinowy. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Edyta1203
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 586
Rejestracja: 2014-03-09, 20:58

Re: Ogród Osek

Post autor: Edyta1203 »

Witaj Olu i może spóźnione ale WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W DNIU URODZIN :D :D :D a szczególnie żeby się prezent roślinkowy przyjął. Piękny dostałaś prezent. To od rodzinki prawda???
Pozdrawiam i zapraszam do siebie. Edyta
A oto mój mały ogródek przy szeregówce- zapraszam
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogród Osek

Post autor: Iga51 »

Olu, dołączam się do życzeń Urodzinowych. Wspaniały prezent. Także życzę Ci, aby ten prezent pięknie się przyjął, zdrowo rósł i cudownie kwitł.
ODPOWIEDZ