Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Tak Rafale, wszystkie liście kompostuję albo ściółkuję rabaty. Kładę również pod świerki. Nic nie palę. To dobry nawóz.

Witaj Asterko. Astry i cynie to moje ulubione kwiaty jednoroczne. Staram się sama zbierać nasiona. Cynie w tym roku miałam ze swoich nasion , a astry kupiłam - 4 paczuszki i trochę swoich. Nie wiem jak to będzie teraz, bo tak szybko zmarzły (3 października). Zebrałam trochę nasion i zrobię próbę kiełkowania.
Amarantus zwisający to następna moja ulubiona roślina jednoroczna. Sieję go na tzw. żywopłot. I oczywiście też zbieram nasiona. Ale w kuchni nie wykorzystuję. Nie mam pojęcia do czego się go stosuje.

Janeczko, te liście naprawdę pięknie wyglądają na trawie ale tylko 1 dzień. Potem schną, trochę się zwijają i trudniej jest je grabić. A ja dostanę "garba" przez te liście. Mój kręgosłup się buntuje

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: jolafol »

Witaj Igo i ja zaglądam do Twojego ogrodu :looka:
Trochę nieśmiało, bo mówiłaś, że czekasz na "baty".
O, :D a tu piękny ogród i zdjęcia wspaniałe zrobione i wstawione!
Astry wspaniale kwitną i widzę tam jakąś małą Asterkę w tym gąszczu ;)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

Wiem coś o tym bo mam trzy duże lipy na podwórku i ciągle teraz chodzimy po liściach , mam ich już cały kompostownik a one ciągle spadają .. Dzisiaj u mnie jest bialutki przymrozek ,ciekawe jak moje chryzantemy ..
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: halszka31 »

Urokliwy jest ten Twój ogród :-) Kawa wypita w takim zakątku smakuje podwójnie .
Zdjęcia znakomite i co najważniejsze można je powiększać. Będę czekała na wiosenne prezentacje :D
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Witam Cię Jolu w moim ogrodzie. Cieszę się, że Cię nie zawiodłam, chociaż tak dużo jest jeszcze do zrobienia. Jesień może jest i piękna w ogrodzie, ale jednak wiosna i lato są najpiękniejszym okresem. Od wiosny postaram się dokumentować wszystko co robię , to i zdjęcia będą może ciekawsze.
Pozdrawiam.

Janeczko u mnie chryzantemy też mają tylko pączki, a na niektórych ledwo widać kolor, za to niskie marcinki pięknie kwitną
Obrazek
a liście jak widać są wszędzie.
Obrazek
trochę kolorów jeszcze się zachowało.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: tadek »

Iga51 napisała:
... zapraszam do mojego wątku i czekam na "baty". Pozdrawiam. Iga :niepewny:
Potwierdzam słowa Joli fol!
Jakie miała byś dostać baty! Za co? :zdziwko:
Twój ogródek jest bajeczny, i podejrzewam że co rok będzie w nim coś innego...
Podoba mi się w nim ta swobodna przestrzeń, bez zbędnych ogrodzeń, no i domów sąsiadów...

:P Kompost
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Cały dzień spędziłam dziś w ogrodzie, z przerwą na obiad, który zjedliśmy na tarasie. Było takie piękne słońce :)

Tadku - tych "batów" to bałam się właśnie od Ciebie za wpadkę z małymi zdjęciami.
Ogrodzeń faktycznie nie mam. Wiosną będziemy się grodzić tylko od szosy. Pięć lat temu kupiliśmy 150 malutkich sadzonek świerków. Zadołowałam je (taka mini szkółka), a trzy lata temu po oczyszczeniu terenu zaczęłam je rozsadzać wzdłuż granic z polami. Myślę, że to będzie fajny żywopłot. Widać to na 5 zdjęciu.Na razie zimą sarny mnie odwiedzają . Zjadły mi 30 młodych sadzonek buków. Młodziutkie sosny też podjadały. :hyhy:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

Z sarnami chyba wszędzie jest problem. Mój ogród także odwiedzają i najgorsze, gdy zjadają przewodniki iglastych :->
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

To prawda Danusiu. U mnie właśnie młode sosny miały pozjadane przewodniki. A młode buki miałam zadołowane w jednym rzędzie, śnieg je przysypał do pewnej wysokości, to zjedzone były równo z linią śniegu. Myślałam, że ktoś mi zrobił głupi kawał i obciął sekatorem.Tak to wyglądało. Dopiero mąż mnie uświadomił, ze to sarny. Nie wiedziałam czy śmiać się czy płakać. :hyhy:
Pozdrawiam :D

-- Ostatnio dodano 2013-10-20, 12:08 --

Takie olszówki znalazłam u siebie pod brzozą, a pod sosną dwa maślaki. : :)

Obrazek

Szkoda, że to niejadalne grzyby.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Igo , to wspaniale , że masz tyle przestrzeni - wokół ogrodu i wokół swojego domu równiez - bo 2000m to wcale niemało. Ja mam 800 a na brak pracy nie mogę narzekać. :lol: Pięknie u Ciebie - i nawet ta kopa liści wygląda uroczo.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Małgosiu, to te zdjęcia o których pisałam w Twoim wątku

Obrazek

Po prawej stronie jest ten zaczątek "lasu". Zastanawiam się gdzie teraz sadzić leśne roślinki, czy przed laskiem czy w3 środku między sosnami i brzozami.

Obrazek

Lasek w głębi

-- Ostatnio dodano 2013-10-21, 10:43 --

Elu, dziękuję. Faktycznie jest co robić na tym obszarze. Na szczęście na ok. 200 m2 nasadziłam leśnych drzew (mój mąż uwielbia las, a nie ma w pobliżu).

-- Ostatnio dodano 2013-10-21, 10:47 --

Małgosiu, na drugim zdjęciu te bardzo wysokie cienkie drzewa za moim laskiem, to pozostałości po dzikim sadzie, które jeszcze nie zostały wykarczowane. ;-)

-- Ostatnio dodano 2013-10-21, 11:07 --

A to już ostatnie liście klonu. Na drzewie zostały tylko "noski" :hyhy:

-- Ostatnio dodano 2013-10-21, 11:07 --

Obrazek
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: halszka31 »

Iga
Granicą mojej działki jest strumyk (0,5 m.szerokości) po drugiej stronie mam nie moje gąszcza (gminne)
Choć nie moje - wiosną sprzątam je, by w całej okazałości mieć na widoku przepiękne zawilce, ziarnopłon, paprocie, parzydło leśne. Taki naturalistyczny zakątek jest dla mnie spełnieniem mojej wizji ogrodu. Myślę, że Twoje pytanie, czy zagospodarować wnętrze lasku, czy zewnętrzną stronę jest pytaniem retorycznym. Przecież można dobierając odpowiednie rośliny zagospodarować całość...
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Merghen »

Wydaje mi się, że na razie zagospodarowałabym teren na zewnątrz, nasadziłabym wrzosów i może jakieś rododendrony, azalie. Wraz ze wzrostem drzew i ich podcinaniem można by dosadzać stopniowo paprocie czy inne rośliny, które tworzą leśne runo. Nawet te użytkowe jak borówka brusznica, poziomki... Własny las na wyciągnięcie dłoni - marzenie :oczami: Jak na razie u mnie raczej chałupa przy chałupie i płot przy płocie :kwasny: i dodatkowo odbijające się echem od betonowych ścian szcekania, piszczenia, wycia okolicznych psów, których właściciele tyle o nie dbają,że mają co nieco w misce :zdegustowany: Nie mam nic do psów bo wpierw trzeba by wychować ludzi ale mimo to uroku mieszkania na tak ciasnym osiedlu zero...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Halszka, Małgosiu, dziękuję dziewczyny za rady. Aż szkoda, że już niewiele można zrobić w ogrodzie. No cóż, zimą czas na planowanie, lektury, zakupy (nasiona, nawozy) i oby szybko przyszła wiosna. Nie tak jak w tym roku. Pozdrawiam :)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Bettiw »

Iga ogród bardzo mi się podoba ma swój charakter, no i przestrzeń robi wrażenie, wszystko to sprawia że my mieszczuchy tęsknimy za takimi widokami niewymuszone naturalne jak w przyrodzie widoki, nawet taki mały nieład ma swój urok. Liści masz sporo takie usypane góry to raj dla dzieci do zabawy skoki i kulanki można robić. Tylko nie złość się na wnusię , po takiej zabawie wspomnienia pozostają bezcenne.
Zablokowany