Rośliny - pogodynki (fotoleksykon)

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Rośliny - pogodynki (fotoleksykon)

Post autor: rafaloku »

Tym wpisem chciałbym zainaugurować foto-leksykon roślin, które w ciekawy sposób reagują na zmianę warunków pogodowych. Do założenia takiego tematu zachęciła mnie ogromna popularność na naszym forum wątku z kawiarenki Jaka pogoda? Zapraszam Was do prezentowania zdjęć i krótkich opisów roślin z Waszych ogrodów, które w ciekawy sposób reagują na zmianę pogody. Wspólnie stwórzmy wykaz roślin-pogodynek ;-)

Na początek przedstawiam kurzyślad polny (Anagallis arvensis). To drobna roślina jednoroczna z rodziny pierwiosnkowatych, o płożących pędach, osiągająca do 10 cm wysokości. Łatwo się rozmnaża przez samosiew, stając się chwastem polnym, zazwyczaj jednak o niewielkiej uciążliwości i ostatnio coraz rzadszym. W uprawie ogrodowej nie ma wysokich wymagań, radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych oraz różnych rodzajach gleb.

Jego drobne kwiaty są ceglastoczerwone. Kwitnie od czerwca do września. Na noc oraz w dni pochmurne kwiaty pozostają zamknięte. Gdy rankiem się otwierają, zwiastują dzień słoneczny. Dzięki temu kurzyślad polny zasługuje sobie na miano rośliny-pogodynki.
kurzyslad-polny.jpg
Fot. AnRo0002, źródło: Wikimedia Commons.

Więcej na temat kurzyśladu polnego w zaprzyjaźnionej encyklopedii roślin.

A jakie roślinki pozwalają przewidywać pogodę w Waszych ogrodach? Czekam na następne propozycje i zapraszam do wspólnego tworzenia spisu roślin pogodynek! Dla autorów najciekawszych opisów przewidziane są drobne upominki z logo PoradnikOgrodniczy.pl, które będziemy rozdawać bliżej wiosny :D :padam:
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Rośliny - pogodynki (fotoleksykon) Gwiazda betlejemska

Post autor: tadek »

Rafale, a co powiesz o gwieździe betlejemskiej, poinsecji?
Ta roślina nie przepowiada pogody, ale doskonale podpowiada o zbliżającym się szczególnym okresie, Świętach Bożego Narodzenia.
Już na początku grudnia możemy zacząć obserwację rozkwitu tej rośliny w odwiedzanych przez nas sklepach.
Według informacji napisanych w, ta roślina należy do rodziny wilczomleczowatych, liczącej około 2 tyś. gatunków, :przestraszony: i pochodzi z Meksyku.
Swoją nazwę zawdzięcza wybarwionym na szczycie liściom.
Po postawieniu na świąteczny stół, aby atrakcyjniej wyglądała, warto ją odświętnie przyozdobić...
Więcej o poinsecji przeczytacie w poradniku: poinsecja, gwiazda betlejemska
Na powyższym zdjęciu, gwiazda betlejemska (co prawda sztuczna), znalazła zastosowanie w świątecznym stroiku...
Na powyższym zdjęciu, gwiazda betlejemska (co prawda sztuczna), znalazła zastosowanie w świątecznym stroiku...
------------------------------------------------------------
:zawstydzony:
A żeby nie było że nie zrozumiałem tematu, to dołączam zdjęcie Szczawika Deppego. Mój szczawik zamiast kwiatków, na noc jak i w dni pochmurne, kładzie po sobie swoje listki.
Kwitnie dopiero od czerwca do lipca, wypuszczając na pozbawionej liści łodydze różowe kwiatki.
Z moich obserwacji wiem, że ta roślinka dobrze rośnie na rabacie kwiatowej, jak i w doniczce. Sadząc ją, należny pamiętać o regularnym podlewaniu. Źle znosi przesuszenie.
Roślinka ta popularnie nazywana jest ze względu na kształt liści jako koniczynka.
Co ciekawe, tą roślinę nie wysiewamy z nasion, ale sadzimy cebulki.

Rafale, nie mogłem znaleźć w poradniku forum artykułu opisującego tą roślinę. Jak by udało się Tobie znaleźć, mógł byś wstawić link? Ja znalazłem tylko odnośniki do dyskusji na forum Link
Na zdjęciu, mój Szczawik Deppego, oraz jego kwiat.
Na zdjęciu, mój Szczawik Deppego, oraz jego kwiat.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Rośliny - pogodynki (fotoleksykon)

Post autor: dziwaczek »

dziewanna.JPG
Dziewanna
Obserwujemy jej kwitnienie - gdy kwitnie obficie przez całe lato, a jej kwiatki są duże, gęsto na łodydze - zapowiada ostrą zimę. Jeśli zaś zakwita z przerwami, a kwiaty są drobne i nieliczne, wtedy będzie mało śniegu i łagodna zima.
;-)
Pozdrawiam
elka
polonez
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-09-29, 01:49

Re: Rośliny - pogodynki (fotoleksykon)

Post autor: polonez »

Bardzo ciekawa sprawa z tą dziewanną :) Jaka była u Was w tym roku?... ;-) Ja dzisiaj spróbuję zaobserwowac coś na spacerze, jeśli nie jest za późno.

Nie mam niestety zdjęcia, bo moje już przekwitły - ale taką "pogodynką" jest tez gazania lśniąca - która rozwiera płatki kwiatów tylko do słońca.
ODPOWIEDZ