Plan działań na pozbycie się mchu

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
jkubic
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-27, 18:45

Plan działań na pozbycie się mchu

Post autor: jkubic »

Witam
Chciałem prosić o poradę jaki zastosować plan, aby skutecznie pozbyć się mchu z trawnika. Mech jest prawie na całej działce (4 ar) i nie wiem co zastosować ... od kiedy ... i w jakiej kolejności. Z trawnikiem mam spory problem od czasu jego posiania (usycha) i podejrzewam, że mech może być jedną z przyczyn kiepskiego wzrostu. Mech tworzy się z powodu kwaśnej gleby (inne czynniki wykluczam) i dlatego proszę o poradę jaki ustalić sobie plan działania, aby się go pozbyć na zawsze. Zakupiłem wertykulator/areator, który zamierzam wykorzystać aby "odświeżyć" trawnik po zimie, ale nie wiem co robić po kolei. Rozważałem użycie wapna lub dolomitu oraz czegoś do zniszczenia mchu (antymech) .... i tu pojawia się pierwszy problem, co zrobić w pierwszej kolejności ..... wertykulator, dolomit czy też antymech. Nie wiem również jaki okres jest najlepszy na rozpoczęcie "walki". :) Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Re: Plan działań na pozbycie się mchu

Post autor: użytkownik usunięty »

Proponuję poczytać tu chwasty i mech na trawniku.
jkubic
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-27, 18:45

Re: Plan działań na pozbycie się mchu

Post autor: jkubic »

Witam
Jeśli chodzi o teorię to ok .... tekst pomocny. Mi natomiast chodzi o poradę co po kolei robić aby się tego pozbyć. Czy np najpierw przejechać wertykulatorem czy tez może najpierw pozbyć się mchu (mogeton). Bardzo proszę o pomoc.
Pozdr
użytkownik usunięty

Re: Plan działań na pozbycie się mchu

Post autor: użytkownik usunięty »

Dozowanie wszelkich środków będzie łatwiejsze, gdy będzie dostęp do podłoża.

Po zimie zawsze zaczynaliśmy od zgrabienia trawnika (w tym roku wykonamy wertykulację, bo właśnie zakupimy to urządzenie), a potem można podjąć dalsze kroki. My na mech stosowaliśmy rozsiewanie dolomitu, a tam gdzie nie pomagało nawozy anty-mchowe. Te ostatnie miały najsilniejsze działanie i po nich miejsca, gdzie był mech wyglądały najgorzej. Oczywiście potem suchy mech należy usuwać. W miejsca "łyse" stosowaliśmy dosiewki i mieszanki regeneracyjne do trawników.
ODPOWIEDZ