Trawa KIEPENKERL

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Działkowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-25, 22:23

Trawa KIEPENKERL

Post autor: Działkowiec »

Czy nikt nie siał nasion kiepenkerl gala rasen - reprezentacyjna? Slyszałem, że też dobra mieszanka to braberung? W tamtym roku u siebie na działce zasiałem super wembleykę i muszę powiedzieć, że to super nasionka. Trawnik wyszedł naprawdę super z tym, że trzeba pilnować żeby ziemia była cały czas wilgotna, to jest podstawa pięknego trawnika i ważna jest jeszcze kosiarka! Elektryczne uszkadzają świeżą darń, bo są za słabe. Ja mam kosiarkę 6 konną, silną i noże mają być zawsze ostre, aby nie uszkadzać młodej trawy! Polecam wszystkim Super Wembleykę Sport!
Ostatnio zmieniony 2012-03-08, 11:13 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawienie błędów ortograficznych, uzupełnienie polskich czcionek i interpunkcji.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Trawa KIEPENKERL

Post autor: waldek727 »

Powiedzmy, że ja siałem,
i co z tego jak od wczoraj nie wiem do kogo mam się zwracać a anonimowo nie lubię pisać.
Zaglądałeś kolego do innych wątków w tym temacie? Ja już się wypowiadałem na temat mieszanek traw Barenbrug i Kiepenkerl.

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Działkowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-25, 22:23

Trawa KIEPENKERL

Post autor: Działkowiec »

-- Ostatnio dodano 2012-02-28, 22:20 --

Witam Panie Waldku! z góry przepraszam, że się nie przedstawiłem! Mam na imię Marek, mam do Pana parę pytań.

W tym roku będę siał trawę, proszę mi doradzić jaki rodzaj jest najlepszy? słyszałem że niemiecka - Kiepenkerl Gala - Rasen - Reprezentacyjna i Barenbrug - exlusor, watersawer sahara Pro, i super sport mieszanka 50/50? Z tym, że najpierw planuję postawić dach i ułożyć kostkę brukową wokół domu, a na samym końcu aranżację ogrodu z siewem trawy! Trawę planuje siać dopiero we wrześniu! Słyszałem, że kwiecień i wrzesień, to najlepsza pora siania trawy? Zrobiłem już badania ziemi wyniki wyszły tak, że bardzo dużo jest magnezu a mało potasu. Resztę składników w normie! Chcę też zastosować do siewu nawóz Yara Mila Complex, ale nie wiem jak go zastosować!

W domu w skrzynkach zasiałem nasiona kiepenkerl z nawozem, bezpośrednio na nasiona nasypałem tego nawozu i przykryłem ziemią i rośnie marnie, i powoli, i nierówno, w drugiej skrzynce też zasiałem kiepenkerl bez nawozu przysypując ziemią i rośnie trochę szybciej, ale też tak nierówno, a w trzeciej zasiałem Wembleykę sport bez nawozu i wyrosła bardzo szybko i równo? Co jest nie tak? Przecież kiepenkerl ponoć jest dużo lepszą gatunkowo mieszanką Panie Waldku? A jeszcze odnośnie ziemi wokół domu to jest gliniasta, a jak jest pora letnia to aż pęka!

Proszę o fachowe doradzenie mi na to, co tu jest w tym wszystkim ujęte. Z góry dziękuję Panie Waldku! POZDRAWIAM!
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Trawa KIEPENKERL

Post autor: waldek727 »

Cześć Marku.

Nawet najlepsza mieszanka traw jest tyle warta, ile warta jest przygotowana pod jej zasiew gleba.

Na rynku europejskim jest tak dużo rodzajów mieszanek traw, że mnie jako amatorowi ogrodnictwa trudno jest się odnieść do każdej z nich.
Trawniki z grubsza dzieli się na ozdobne i użytkowe. W zależności od tego jaką rolę ma spełniać trawnik w naszym ogrodzie dobieramy gatunki traw i ich procentową zawartość w mieszance.
Pojedyncze gatunki traw mają jeszcze swoje mniej lub bardziej szlachetne odmiany.

Kiepenkerl Gala i Barenbrug Exclusor są bardzo dobrymi mieszankami traw które nadają trawnikom charakter dekoracyjny i stanowią piękne tło dla posadzonych dokoła roślin.
Ja osobiście wybrałbym Barenbrug exclusor.

Ponieważ badanie gleby wykazało znikomą zawartość w niej bardzo ważnego mikroelementu jakim jest potas,to jako nawozu przedsiewnego nie możesz zastosować Yara Mila Complex.
Ten nawóz stosuje się w sytuacji kiedy gleba ma zbilansowany poziom NPK.

Żeby rozluźnić i poprawić strukturę gleby na której zamierzasz stworzyć swój trawnik, oraz zapobiec jej pękaniu polecam Ci Marku wprowadzić do niej kwasy humusowe. Podczas zastosowania tego zabiegu jednocześnie uzupełnisz w glebie brakujący potas.
Dla mnie bardzo ważnym procesem jaki zachodzi po zastosowaniu rosahumusu jest to, że kwasy w nim zawarte wpływają w bardzo dużym stopniu na chelatyzację składników odżywczych które są zawarte w glebie.

Pozdrawiam. Waldek
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Działkowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-25, 22:23

Re: Trawa KIEPENKERL

Post autor: Działkowiec »

Dziękuję Panie Waldku! Pozdrawiam Serdecznie!

-- Ostatnio dodano 2012-03-13, 21:37 --

Panie Waldku, czy siał Pan Wembleykę sport firmy Planty, bo ja siałem. Wyrosła pięknie i gęsto tam gdzie rozluźniłem ziemię istny dywan, a w tych miejscach co tej czynności nie wykonałem, to normalnie dziadostwo. Więcej chwastów niż trawy. Wiem, że dużą zaletą jest rozluźnienie ziemi, aby trawnik był piękny! Tylko ciekawi mnie jak ten rodzaj spisuje się w przyszłych latach? Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2012-03-13, 21:49 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Porawa błędów ortograficznych, uzupełnienie polskich czcionek oraz poprawienie interpunkcji.
Działkowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-25, 22:23

Re: Trawa KIEPENKERL

Post autor: Działkowiec »

Witam Panie Waldku! zdecydowałem się na trawę braberung exlusor, ale jak mam ten kwas humusowy zastosować? Proszę o dokładne mi opisanie jak stosować ten kwas, czy przy siewie, czy też przed siewem parę dni? Jeszcze raz proszę o fachową pomoc i jak tą ziemię rozluźnić, czy torfem i z piaskiem ją zmieszać ? Za wszystkie wskazówki z góry dziękuję Panie Waldku! Serdecznie Pozdrawiam! Marek

-- Ostatnio dodano 2012-03-14, 22:34 --

A i co najważniejsze, gdzie kupić takie nasiona? braberung exlusor? żeby nie były jakąś mieszanką, jakąś podróbką! Pozdrawiam! Marek
Ostatnio zmieniony 2012-03-14, 23:32 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie błędów ortograficznych, uzupełnienie polskich czcionek i interpunkcji.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Trawa KIEPENKERL

Post autor: waldek727 »

Marku.
Nie siałem nigdy u siebie traw tzw sportowych. Mieszanki tych traw przeznaczone są na tereny intensywnie użytkowane.
Siłę napędową w takich mieszankach stanowi przeważnie rajgras angielski. Na trawnikach o mniejszych powierzchniach i przeznaczonych do rekreacji lub tworzenia tła dla innych roślin gatunek ten jest nieodpowiedni.
Wyrosła pięknie i gęsto tam gdzie rozluźniłem ziemię istny dywan, a w tych miejscach co tej czynności nie wykonałem, to normalnie dziadostwo. Więcej chwastów niż trawy.
Ucz się na własnych błędach i nie powtarzaj ich przy kolejnym zakładaniu trawnika. Sam teraz widzisz, że pośpiech i lenistwo w tym przypadku jest złym doradcą. :D
Przygotowanie podłoża jest najważniejszą czynnością przy zakładaniu trawnika. Im staranniej to zrobisz to później będziesz miał mniej pracy a więcej satysfakcji.

Jeżeli przygotujesz już teren pod zasiew trawy, ale jeszcze przed ostatecznym jego wyrównaniem to kolejną czynnością będzie wprowadzenie do gleby metodą oprysku grubokropelkowego (w ostateczności konewką) kwasów humusowych i efektywnych mikroorganizmów. Preparaty te będą przez lata podziemną fabryką utrzymującą Twój trawnik w jak najlepszej kondycji, pod warunkiem, że do gleby nie dostarczysz nigdy niszczycielskich syntetycznych nawozów.
Po tym zabiegu koniecznie cały teren należy obficie nawodnić.

Co do rozluźnienia gleby to jak najbardziej po usunięciu wszystkich widocznych chwastów możesz rozrzucić na powierzchnię odkwaszony torf, piasek i ewentualnie zasilić odrobiną suszonego pomiotu ptasiego.
Całość zmieszać z ogrodową glebą widłami amerykańskimi.

Nasiona traw Barenbrug Exclusor bez obawy możesz zamówić u dystrybutora wpisując jego domenę.

Na koniec Marku dwie sprawy.
Na tym forum wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu.
Po drugie, to przeczytaj uważnie co napisała moderatorka pod Twoimi postami i o co tym samym Ciebie prosi.

Pozdrawiam .Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
ODPOWIEDZ