ziemia na trawnik

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
petro-jar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-10-26, 17:51

ziemia na trawnik

Post autor: petro-jar »

Po pracach budowlanych muszę wyrównać teren dosypując około 10 cm ziemi, znalazłem w okolicy taka która po badaniach laboratoryjnych PH ma 7,56.Jest to ziemia z wykopu ze stawu.
Czy mogę spokojnie siać trawę czy lepiej szukać innej ziemi , czy też może jakiś mały zabieg, coś dosypując, czy po prostu te PH -7.56 NIE JEST TAKIE ZŁE. Dodam że właściwa ziemia jest trochę gliniasta.dziękuję
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Odczyn gleby do założenia trawnika powinien być lekko kwaśny i wynosić: pH 5,5 do 6,5. Gdy pH jest poniżej 5,5 powinniśmy glebę zwapnować stosując wapno w formie węglanowej.

W przypadku takim jak u Ciebie (na glebach o pH 7,0-8,0) należy zastosować np. siarczan amonu celem jej zakwaszenia.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Tylko nie przesadz ponieważ zbytnie zakwaszanie gleby sprzyja pojawianiu się mchu na trawniku
:(
Powodzenia
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Przy zakładaniu nowego trawnika najlepiej oscylować w granicach pH 6,5 do 6,8. Nie będę się rozpisywał dlaczego należy zaczynać z górnego pułapu, lecz Ci co walczą w swoich trawnikach z mchem czy chwastnicą pospolitą najlepiej będą wiedzieli o co mi chodzi. Ponad to stosując przez lata nawozy przeznaczone do trawników gleba będzie miała tendencję do powolnego zakwaszania się.

Nie wliczając grubości drenażu, optymalną warstwą ziemi jaka jest potrzebna do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy, jest warstwa o grubości 25 cm. Zakładając, że użyjesz pod przyszły trawnik ziemi o pH 7,56 i zastosujesz odpowiednią dawkę siarczanu amonu aby ją zakwasić, to gleba swój prawidłowy odczyn do tej właśnie głębokości uzyska po 1-2 latach. W dużej mierze zależeć to będzie od warunków atmosferycznych.

Pozdrawiam.Waldek.
ODPOWIEDZ