Avocado - POMOCY!

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
AnnaKlaudia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-16, 12:30

chore awokado

Post autor: AnnaKlaudia »

Witam mam problem już po raz kolejny z awokado. Pierwsza roślinkę którą wyhodowałam zaatakowała jakaś choroba nie umiałam sobie z nią poradzić więc ją spisałam na straty i wyhodowałam kolejną którą również zaatakowała ta sama choroba sądzę więc że to jakaś dolegliwość tej rośliny. Choroba ta objawia się brązowieniem liści od brzegów. Wygląda to trochę jakby była spalona słońcem ale na bezpośrednim słońcu jej nie trzymam więc to raczej nie to. Nie sądzę też żeby brakowało mu wody bo utrzymuje w doniczce stale wilgoć i podlewam również nawozem uniwersalnym bo specjalnego do awokado nie znalazłam. Proszę o pomoc bardzo lubię to drzewko i nie chciałabym go znów spisywać na straty. dziękuję i pozdrawiam Klaudia
Klaudia
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :!: A jak przygotowałaś nasionko do kiełkowania :?: Bo z tego co wiem robi się tak:
Trzeba najpierw odmoczyć pestkę (24-48h) w ciepłej wodzie i zdjąc wierzchnią skórkę. Póżniej wbić trzy wykałaczki i tępą stroną zanurzyc do ok 1/3 dł w wodzie, ustawic w ciemnym i ciepłym miejscu.Nie wolno dopuścic do wyschnięcia nasionka (musi byc cały czas w wodzie). Jak wykiełkuje przestawić w nasłonecznione miejsce i jak korzenie wypełnia całą szklanka lub słoik to mozna przesadzic do ziemi.
Link dotyczący szczegółowej uprawy.
http://tropicjungle.blox.pl/2008/08/kod-html.html

Awokado nie lubi zimą zbyt ciepłego miejsca więc byc może schną Ci brzegi liści ponieważ
źle znosi panującą w mieszkaniu zbyt wysoką temperaturę i suche powietrze.
Brązowienie liści i ich usychanie(ale nie wszystkich i gwałtownie) jest rzeczą normalną(tak przynajmniej wyczytałem lub usłyszałem w programie z tematem związanym).

Usychanie końcówek liści może byc powodem: przelania rośliny, zbyt małej wilgornosci powietrza, zbyt twardej wody, za ciężkiej gleby, gwałtownych zmian warunków otoczenia (temperatury, wilgotności, oświetlenia) lub zbyt czestego nawożenia.

Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Hej ja również mam awokado z pestki. Rośnie ładnie nic mu nie zasycha i ładnie mi się jak narazie rozkrzewia. (ustrzykuje mu czubek) Ale jak szukałam informacji na jego temat natrafiłam na ....

"Uprawa: Roślina wymaga silnego nasłonecznienia. Dobrze rośnie na glebie uniwersalnej. Wymaga regularnego podlewania, niezbyt silnego. Minimalna temperatura jaką znosi awokado to 7 stopni. Awokado łatwo się rozkrzewia tworząc piękne drzewka, wystarczy obciąć stożek wzrostu gdy roślina osiągnie ok. 20cm wysokości. Kiedy liście zaczną żółknąć i opadać to znak, że przelaliśmy roślinę, należy wtedy ograniczyć podlewanie. Jest to roślina którą w polskich warunkach rozmnaża się z nasion."



Może tobie ta informacja się też przyda.
Lestad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-17, 01:44

Post autor: Lestad »

Tak, ten sposób podany przez Petrusa, na uprawę avocado jest dobry, u mnie już 2gie w ten sposób kiełkuje. Ale pamiętajcie, że uszczykiwanie stożków wzrostu powoduje, że liście avocado się zmniejszają, co jest pożądane przy tworzeniu bonsai. Poza tym avocado zachowuje się trochę jak dracena, bo liście są utrzymywane tylko na 'czubku' rośliny. Nie widać tego na młodej roślinie, ale w miarę upływu czasu usychają od dołu i zostaje ich kilka/kilkanaście na czubku.
bieluuu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-04-10, 12:35

Avocado - POMOCY!

Post autor: bieluuu »

Witajcie! :-) (jestem nowy na forum)
Mam taki problem z moim avocado. Jego liście są opadnięte, żółte, a końcówki są brązowe, boki liści też. Dodam iż avocado stało u mojej siostry dość długo (ma około 2 lata) i było podlewane odstaną wodą. Dodam też że rosło w baardzo małej doniczce niestety (teraz przesadziłem do większej donicy ze świeżą ziemią, dosypałem też trochę dolomitu-nie wiem czy dobrze zrobilem) Nie było niczym nigdy nawożone, a stało na parapecie od strony południowej. Z tego co mi siostra mówi to zaczęło chorować jakieś pół roku temu.
Dorzucam zdjęcia żeby pokazać jak to wygląda. Można roślinkę jakoś odratować? :-(
Załączniki
chore avocado
chore avocado
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Gdy liście zaczynają żółknąć albo usychać, oznacza to, że avocado zostało przelane, trzeba wtedy na kilka dni zaprzestać podlewania, aby ziemia przeschła.

Awokado

Stanowisko – dobrze oświetlone, słoneczne. Żeby roślina zakwitła powinna mieć zapewnioną temperaturę około dwudziestu dwóch stopni. Awokado nie może przebywać w temperaturze niższej niż zero stopni.

Podlewanie – latem obficie, przede wszystkim duże okazy. Generalnie podłoże powinno być zawsze wilgotne. Wiosną i jesienią podlewamy dwa razy w tygodniu. W zimie ograniczamy podlewanie, dając roślinie odpocząć



podłoże – żyzna, bogata w próchnicę oraz bardzo przepuszczalna ziemia, która utrzymuje wilgoć. Sadzimy w jak największej doniczce.

Pielęgnacja – Pamiętamy o tym, że roślina powinna przejść w zimie okres spoczynku. Jeżeli zetniemy górne pędy roślina zacznie się rozkrzewiać.


Dolomit to nawóz wapniowo-węglowy, z dodatkiem magnezu to troszkę za mało, może lepiej zastosuj jakiś preparat do roślin doniczkowych.
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: key86 »

Trochę zimny ten kotlet, to go lekko odgrzeję :)

Moje Avocado
IMAG0062.jpg
Posadziłem tak jak kazali, czyli trzy wykałaczki i 2/3 zanurzenia. Chociaż obawiałem się, że nie wykiełkuje, bo kupiłem nie do końca dojrzały owoc. Długo czekałem na jakieś oznaki, wymieniałem wodę i dalej czekałem, aż w końcu pękło :) Teraz ma może 3 miesiące i rośnie. Powoli, ale do przodu. Tzn, do góry ;) Na wiosnę przytnę, a teraz niech rośnie...

Ziemia? Zwykła kwiatowa. Doniczka taka jaką miałem. Chyba na dno troszkę kamyków wrzuciłem, ale nie pamiętam. Otwór w dnie jest.

Stanowisko? Okno zachodnie. Teraz jest 14, a słońca jeszcze nie ma. Potem przez jakieś 3h stoi w pełnym słońcu, jeśli okno jest otwarte, bo przy zamkniętym to by się popaliło i odstawiam na biurko, które jest oświetlone.

Podlewam co 2 dni wodą przegotowaną.


To małe obok? Adenium Obesum - róza pustyni :)
Moringa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2017-04-15, 17:41

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Moringa »

Mam w domu trzy doniczki z avocado.
Co najsmieszniejsze - po zjedzeniu owocu poprostu "wpycham" pestke w ziemie,
i co jakis czas podlewam woda z kranu :lol:
W jednej doniczcie wyroslo 7 "drzewek" :-D
Margo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-29, 21:52

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Margo »

Witam,
Moje avocado wypuszcza kolejne liście ale są innego koloru i zaczynają się kręcić - czy to naturalne?
Poprzednie dwie roślinki niestety straciły liście więc tej chciałabym pomóc :)
Załączniki
29.01.2018
29.01.2018
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Petrus »

Witaj, to jest niedobór składników odżywczych. Awocado ma za mało wapnia, boru lub cynku bo niedobór tych pierwiastków powoduje takie skręcanie, drobnienie i odbarwienie młodych liści ;-) Kup sobie dobry nawóz dla roślin doniczkowych z tymi mikroelementami.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Margo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-01-29, 21:52

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Margo »

Dziękuję za odpowiedź, zastosuję odpowiednie odżywianie i mam nadzieję, że ta roślinka przetrwa :)

Mam jeszcze pytanie czy takie rośliny jak avocado się "zimuje" np jak róże miniaturki, które trzymam w temperaturze ok 5 stopni przez zimę? czy lepiej pozostawić w temperaturze pokojowej?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Petrus »

W uprawie domowej takie rośliny lepiej zimować w obniżonej temperaturze, ok 12- 15 stopni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: maniaW »

Nasze awokado może nie będzie grymaśne bo wyrosło w kompoście i sporo przeżyła. Pestka przezimowało i wyrósł jakiś badylek. Myślałam ze to kolejny klon lub mirabelka, więc chwyciłam "za łeb" i pociągnęłam urywając rozwijający się czubek pędu. Gdy wyciągnęłam ukazała się pestka. Zlitowałam się i posadziłam do doniczki i rośnie, czubek odrósł i po bokach wypuszcza pączki. Niedługo przytnę i jak się zrobi ładniejsze zrobię foto. :-?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: Petrus »

Czekamy na fotkę :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
D00M
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-12, 11:16

Re: Avocado - POMOCY!

Post autor: D00M »

Na moim awokado na starych liściach zaczęły się pojawiać takie plamy. Co z tym zrobić?

Obrazek
ODPOWIEDZ