nietypowe założenie trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
matys1985
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-10, 19:54

nietypowe założenie trawnika

Post autor: matys1985 »

Witam.
Proszę o pomoc w temacie założenia trawnika. Nietypowość problemu wynika z tego, że część prac została już przeprowadzona przed zimą. Teren został wyrównany i podsypany 15cm warstwą świeżej gleby, na resztę brakło czasu i pogody. Teraz pora na wznowienie prac. Od czego powinienem zacząć ? Czy taka gleba będzię wymagać przeROUNDUPowania przed dalszymi czynnościami? przejechania glebogryzarką? wykorzystana będzię odmiana trawy Sahara a mowa o ok 3000 m.kw.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Po zimie to tylko ponownie zwałować aby wyrównać i siać. Odchwaszczanie nic nie da, bo wszystkie chwasty nie wschodzą jednocześnie i zanim by się odchwaściło, następne chwasty by się już wysiewały.
matys1985
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-10, 19:54

Post autor: matys1985 »

a czy jest sens w ogole zabierać sie za taką powierzchnie z ręcznymi narzędziami (walec, siewnik) i czy przed wysianiem a po zwałowaniu powinienem jeszcze wzruszyć glebę grabiami a po wysianiu przykryć warstwą gleby również za pomocą grabi czy wystarczy tylko jak ponownie zwałuje. Dodam że trawnik nie ma byc super piękny, ma tylko trawa rosnąć, niekoniecznie w formie 'dywanu'. Tzn ja to widzę teraz tak...zwałować, wysiać, zwałować i koniec, czy to wystarczy? Z góry dziękuję za wskazówki
Awatar użytkownika
Draco
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-29, 22:03

Post autor: Draco »

Mam podobny dylemat.
Wcześniej przez wiele lat warzywniak.
Na jesień przekopany (ziemia przewrócona na głębokość szpadla)
Na wiosnę miałem w planie zacząć od pozbycia się chwastów.

Jednak (ku mojemy zdziwieniu po przeczytaniu ulotki) okazuje się zę Roundup wchłania się przez liście chwastów, a u mnie jeszcze nie wyrosły.

Co teraz robić:
Czekać aż wyrosną i wtedy pryskać?
Może są inne środki, którymi można spryskać grunt?
A może po takim przekopaniu chwasty nie wyrosną i można się od razu zabrać za zakładanie trawnika?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

matys1985
Ja bym wysiał nasiona, zagrabił i zwałował.

Draco
Jeśli był warzywnik i przekopałeś to powinno wystarczyć odpowiednie ubicie gleby, wyrównanie i wysianie trawy. No chyba że trawnik ma być angielski jak z katalogu to najpierw trzeba się pozbyć chwastów :-D Ale to walka z wiatrakami, jeśli dookoła są nieużytki lub łąki, bo wiatr i tak naniesie chwasty.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Draco, ale jakie chwasty chcesz usuwać Roundupem, jednoroczne? Bo wieloletnie rozumiem, że wybrałeś przy przekopywaniu. Myślę, że to nierozsądne by taki silny środek stosować na jednoroczne chwasty, jeśli już się pojawią to wystarczy je przedziabać.
W naszym Poradniku Ogrodniczym znajdziecie krótkie kompedium wiedzy w temacie zakładanie trawnika :-D
Awatar użytkownika
Draco
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-29, 22:03

Post autor: Draco »

Szczerze mówiąc przejąłem działkę już przekopaną przez jakiegoś najętego gościa i nie mam pojęcia, czy on coś wybierał (wątpię)

Jednak biorąc pod uwagę, że wcześńiej był tam pielęgnowany warzywniak to raczej zachwaszczony nie był.

Dziękuję bardzo za pomoc...
...no i mam Roundup na zbyciu ;)
ODPOWIEDZ