jak usunąć stary trawnik

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolanta b
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-31, 21:41

jak usunąć stary trawnik

Post autor: jolanta b »

Niedawno kupilam dzialkę , jest tam stary trawnik , który chciałam usunąć bez stosowania środków chemicznych.
słyszałam dwie wersje - zerwać starą murawę lub przekopać ziemię odwracając trawę na spod . Boję się ,że w tym drugim przypadku trawa wyrośnie na nowo . czekam na porady. Dziękuję. :roll:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli trawa nie jest zachwaszczona czymś typu perz, skrzyp czy powój polny to głębokie przekopanie wystarczy. Jeśli te chwasty występują to na wiosnę na pewno odrosną.
A co ma być po trawniku? Rabaty kwiatowe czy nowy trawnik?
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Właśnie, co masz zamiar w tym miejscu posadzić, posiać.
Jeśli mają być rośliny ozdobne to parę spostrzeżeń ze swoich doświadczeń mógłbym podać.
Wykopywałem taką darń na sporym kawałku ziemi i usuwałem.

Usuwanie bez pomocy chemii - chwalebne ;-) Coraz większą mam pewność, że nie powinno się ich w ogóle używać w działkowych i okołodomowych uprawach.
Parę dni temu w popularnym programie tivi "Uwaga" przez 3 wieczory pokazywano porażającą sprawę sprzedaży na naszym rynku najskuteczniejszego środka na chwasty Roundapu. Producent przez lata oszukiwał klientów polskiego rynku (i nie tylko) zamieszczając napis że produkt jest biodegradowalny. Nawet minimalna cząsteczka tego środka która dostanie się do naszego ciała niszczy totalnie jego komórki.
Temat oczywiście na inne miejsce naszego forum; myślę że warto o tym porozmawiać.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
jolanta b
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-31, 21:41

Post autor: jolanta b »

Na miejscu trawnika chciałabym uprawiać ekologiczne warzywka , ale czy to jest w ogóle możliwe?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jest możliwe :-D. A co do pozbycia się starej murawy pod warzywniak to polecam widły amerykany i przekopywanie ziemi po kawałku, wytrząsając darń na widłach raz za razem z ziemi. Ja tak przekopałem całą swoją działkę i nie tylko pod warzywnik ale i pod rabaty kwiatowe.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tak jak Piotr mów - widły amerykańskie i może pomoc męskiego ramienia.

U mnie po usunięciu darni pozostało suche, piaszczyste podłoże. Zakupiłem więc 2 przyczepy zwartej darniowej ziemi, ubiłem stopami, zagrabiłem i po paru tygodniach sadziłem rosliny ozdobne. Kawałek miał jakieś 40 m kw. i tyle wystarczyło w zupełności.

Pod warzywa dobrze by było dać jeszcze dobrej kompostowej ziemi albo rozłożonego obornika choć o to ostatnie jest trudno. Jesli gleba piaszczysta to i dodatek torfu nie zaszkodzi.
U siebie pod kwiaty dałem na ten kawałek jakieś 6 worków torfu odkwaszonego.
Jednak pod warzywa musi być ziemia bogatsza jak wyżej napisałem.

Jesli nie masz mozliwości zalatwienia kompostu to wysiewaj nawozy zielone. Nie wiem czy teraz nie za późno ale osoby które to wykonują podpowiedzą.
Kiedyś stosowałem facelię. Dała dużo masy zielonej i wzbogaciła glebę pod warzywa.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To może z własnego doświadczenia... ;-) Widły amerykańskie dobre, ale wytrząsanie darni to marnotrastwo. :-D Idzie zima, polecam więc sposób w jaki ja sobie swego czasu poradziłam. Proponuję przekopanie szpadlem gleby z trawą w ostrą skibę i pozostawienie tak na zimę. Przy przekopywaniu ważne jest by wybrać wszystkie trwałe chwasty typu mniszek lekarski. Wiosną całość wzruszyć widłami amerykańskimi i ewentualnie wybrać nieprzerobioną darń. Sposób prostszy mniej męczący i bardziej efektywny. ;-) :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja stosowałem jeszcze jeden sposób likwidacji trawnika. A mianowicie przykrywałem go czarną grubą folią budowlaną. Po ok. 2 miesiącach wszystko co zielone ginęło a potem przekopywałem widłami wybierając korzenie perzu i innych chwastów trwałych. Przegniła trawa i jej korzenie użyźniły ziemię.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

W miejscu starego trawnika oczywiście możliwe jest posadzenie działki warzywnej,trzeba go tylko przekopać i potem odpowiednio nawozić do uzyskania dobrej jakości gleby.
Awatar użytkownika
jolanta b
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-31, 21:41

Post autor: jolanta b »

Dzięki za wszystkie porady.trzeba brać się do roboty bo zima za pasem. POZDRAWIAM.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Jeżeli temat jeszcze aktualny, to daj znać jak tam prace na działce. Teraz podczas zimy trudno będzie wstawić zdjęcia, ale mam nadzieję ze na wiosnę pokażesz efekty swojej pracy :)
ODPOWIEDZ