Trawnik - pielęgnacja, uprawa

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Panmarucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-04, 07:04

Trawnik - pielęgnacja, uprawa

Post autor: Panmarucha »

Pierwszy trawnik w moim życiu i duży smutek. Wysiałem w zeszłym roku wiosną ze 100 odmian trawy w ilościach ogromnych. Na początku było nieźle - ładnie i zielono. Potem pojawiły sie żółtawe placki, a trawa tam była jak włosy murzyna. Na pewno te placki nie powstały od słońca - obok trawa rosła bujnie... Teraz zrobiłem wiosenne koszenie, pierwsze po zimie. Placki zostały - gdzieniegdzie spod "sfilcowanej" trawy przebija się coś zielonego, natomiast po ścięciu ładnej trawy, tez pokazały się żółte miejsce...Pomóżcie - mogę podesłać zdjęcia mojego nieszczęścia.
Pozdrawiam
Marek
P.S. Trawnik jest w górach, ziemia cięzka i gliniasta, jak to w górach...
P.S. 1 Czy jest sposób na koniczynę, a jeżeli jest, to czy ma sens go stosować? Nie wiem jak bedzie wygladąć po skoszeniu - na razie jest za mała i kosiarka jej nie bierze.
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1a.jpg
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

po pierwsze: usuń "filc", bo to on przede wszystkim nie pozwala rosnąc trawie zabierając wodę i światło. Temu służy wertykulacja trawnika.
po drugie: rozluźnij ziemię, skoro to glina, to syp piasek.
po trzecie: koniecznie nawieź i podlewaj.
Ancia13

Post autor: Ancia13 »

Mi nieraz takie placki powstawały, gdy niechcący za dużo nawozu dałam. Ale to było troche coś innego. A co do żółtej trawy- też taką miałam, bo za krótko kosiłam. Troche podwyżyłam i teraz jest śliczna :-P :mrgreen:
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Przede wszystkim na ciężkiej glebie nie zakłada się trawnika - najpierw przywozi się 2 wywrotki piasku. A teraz faktycznie może pomóc wertykulacja. Jesli nie masz skąd wziąć sprzętu, to zrób to za pomocą wideł i mocnych drucianych grabi. Następnie daj nawóz długodziałający i koś o 1-2 stopnie wyżej. Na trawniku można wysypac warstwę piachu, choć nie do końca spełni on swoje zadanie.
A na koniczynę są środki chemiczne (do zwalczania uporczywych chwastów na trawniku) - jednak poczekaj z tym aż trochę odżyje ci trawnik.
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Pawel79
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-26, 22:53

Post autor: Pawel79 »

Witam!

Aby taki trawnik doprowadzić do dobrej formy trzeba się sporo napracować.
1. Należy króciutko skosić trawnik
2. Wykonać bardzo dokładnie wertykulację (wyczesywanie filcu). Najlepiej zakupić wertykulator ręczny (ok 50 zł) i bardzo dobrze i mocno wyczesać trawę.
3. Zakupić aerator nożny (buty na kolcach ok. 20 zł) i równomiernie i mocno nakłuwać cała powierzchnię. Chodzić, chodzić i jeszcze raz chodzić. Myślę, że kilka godzin trzeba pochodzić.
4. Rozsypać na całej powierzchni (można za pomocą siewnika) piasek około 0,5-1cm. Najlepiej przegrabić ten piasek. Chodzi o to, żeby jak najwięcej piasku dostało się w dziury po kolcach.
Rozsypanie piasku bez napowietrzania nic nie da.
5. Nawieźć trawnik nawozem (np florovit)
6. Bardzo porządnie podlać trawnik.

Taka regeneracja (wszystko ręcznie) około 500 - 600 m2 powierzchni trwa około 2-3 dni.

Po 3 tygodniach znowu nawieźć nawozem itd.

Nie przesadzać z podlewaniem. Lepiej podlać raz a dobrze (np 2 razy na tydzień).
Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą niektórym.
pozdrawiam.
Paweł :-)
Panmarucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-04, 07:04

Post autor: Panmarucha »

Dziekuję wszystkim za pomoc i działam!
ODPOWIEDZ