Wierzba japońska - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

A może tak jakieś zdjęcia w zbliżeniu. Przede wszystkim zadrap korę najbliżej miejsca szczepienia i sprawdź kolor łyka. Jeżeli jest zielono biały, to jest szansa na nowe pąki, ale jeżeli zgniło-brązowy, to została Ci tylko podkładka.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To co rośnie na pniu to odrosty podkładki. Zrób tak jak radzi Witek i jak stwierdzisz, że przemarzła do miejsca szczepienia, to niestety będziesz musiał kupić nowe drzewko.
snake67
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-01, 17:28

Post autor: snake67 »

Dzięki za radę - a jeżeli jest zielono-biała, to w którym miejscu przyciąć - nad, czy pod miejscem szczepienia ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nad miejscem szczepienia, poniżej zostanie ci tylko podkładka, czyli nic co by cię interesowało.
beatka13
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-25, 17:29

Post autor: beatka13 »

Witam, mam poważny problem z moją wierzbą. Kupiłam wiosną i cały czas pięknie kwitła, ale od pewnego czasu zaczęły jej brązowieć i schnąć końcówki listków, spryskałam środkiem grzybobójczym, a wcześniej środkiem na mszyce, niestety nie widać było poprawy. Dziś w desperacji poprzycinałam ją dość mocno i dopiero po dokładnym obejrzeniu listków zauważyłam maleńkie stworki jasno kremowe jakby poprzylepiane kuleczki, niestety nie mam szkła powiększającego by się im dobrze przyjrzeć, ale pewnie to one są powodem choroby mojej wierzby, tylko co to może być i czym to wytępić? I jeszcze jedno, czy moja wierzba zniesie to dość mocne przycięcie?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przycinaniem nie masz co się martwić, ta wierzba bardzo dobrze to znosi. A to co nazywasz kwiatami to są młode listki, które po przycięciu pojawiają się na nowo. Kwiaty wierzby są drobne, w końcach listków i ledwo zauważalne. A co do szkodnika to podejrzewam, że to mszyca, która w tym roku i moją wierzbę dopadła. Wystarczy oprysk dobrym środkiem na mszyce lub innym owadobójczym.

Warto też przeczytać: choroby wierzby płaczącej
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Przydałoby się zdjęcie poglądowe, by stwierdzić jak duża jest wierzba, bo może to mieć wpływ na reakcję wierzby na późne przycięcie. Młoda wierzba szczepiona, z dobrze wyrośniętą podkładką może nie wytrzymać "naporu" soków przekazywanych do mocno przyciętej korony w pełni wegetacji, ale takie przypadki są rzadkie.
beatka13
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-25, 17:29

Post autor: beatka13 »

Witam, spryskałam wierzbę środkiem ,,karate'' a nawiązując do żyjątek które żerują na mojej wierzbie to są maleńkie zielone stworki,podejrzewam że przędziorek albo jakaś odmiana mszycy na pewno nie taka jak na różach te na wierzbie są mniejsze ledwo widoczne i mają inny kształt,niestety nie umiem tutaj umieszczać jeszcze zdjęć musze na tym popracować,mam kolejny problem bo moją wierzbę zaczęła podkopywać nornica,założyliśmy pułapkę ale nic to nie daje czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tymi intruzami jak się ich pozbyć?
Awatar użytkownika
stauffenberg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-28, 11:55

Post autor: stauffenberg »

witajcie, na poprzedniej stronie macie zdjęcia mojej wierzby, przyszedł czas żeby się pochwalić jak wygląda teraz po dwóch latach, zaraz po przycięciu :D

Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1873
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Brawo stauffenberg! Pięknie się rozrosła :ok:
Rafał
Awatar użytkownika
stauffenberg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-28, 11:55

Post autor: stauffenberg »

:-D dzięki
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Faktycznie prezentuje się bardzo okazale i zdrowo, no i korona ładnie ukształtowana.
Awatar użytkownika
stauffenberg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-28, 11:55

Post autor: stauffenberg »

dzis niestety zauważyłem, że z jednej strony liście się wysuszyły i zbrązowiały, jakby od słońca ale jak to możliwe że tylko w jednym miejscu na ok 1/4 objętości ?, w tym miejscu jest najmniej promieni więc o co chodzi ? czytałem wyżej, że niektórym też się tak dzieje na całej koronie, zrobie foto poglądowe to sami ocenicie.
Awatar użytkownika
stauffenberg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-28, 11:55

Post autor: stauffenberg »

obiecane fotki :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak myślicie, co może być przyczyną usychania liści? zauważyłem, że liście brązowieją na całej gałązce :-(
ArletaS6
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-03-20, 23:51

Post autor: ArletaS6 »

Ja spotkałam się z takim problemem:
Obrazek
i nasileniem choroby
Obrazek
Z tego co wiem, był zrobiony oprysk środkiem grzybobójczym, ale jak widać - brak poprawy :(
Czy może miał ktoś podobny przypadek? I wie jak sobie z tym poradzić?
ODPOWIEDZ