Pytanie do eksperta - Pielęgnacja starego sadu.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Pytanie do eksperta - Pielęgnacja starego sadu.

Post autor: Orania »

Witam serdecznie Pana Eksperta i mam do Pana kilka pytań.
Na działce ROD mam stare drzewa owocowe, które staram się zachować.
W pierwszym roku pielęgnacji usunęłam wszystkie uschnięte gałęzie, oczyściłam przewodnik i pobieliłam. W drugim roku usunęłam po jednej z najdłuższych gałęzi i będę to sukcesywnie robić, by uzyskać prawidłowy pokrój drzew. W tym roku planuję rozpocząć nawożenie.
1. Jak powinnam postępować dalej, by utrzymać te stare drzewa w dobrej kondycji?
2. W jaki sposób mam nawozić drzewa? Czy różnicuje się nawozy w zależności od rodzaju drzewa?
Drzew mam wiele, nie stać mnie będzie na hurtowe nawożenie drogimi preparatami. Jestem zwolenniczką ekologicznego prowadzenia ogrodu, do tej pory nie używałam żadnych środków chemicznych.
3. Czy układanie ściętej trawy i innych roślin w obrębie konarów, coś na wzór pryzmy, będzie skutecznym nawożeniem drzew?
4. Czy wystarczy rozsypać nawóz ( jaki?) na trawę i podlać?
5. Czy granulowany obornik kurzy nadaje się jako nawóz pod drzewa? Jak go użyć, jeżeli pod drzewami rośnie trawa?

Drugie pytanie dotyczy starej gruszy owocującej w sierpniu.
Zeszłej zimy skróciłam jej przewodnik. Latem pojawiły się nowe gałązki, które planowałam przekształcić na nowe konary.Gałęzie są mocno poskręcane, myślę, że grusza została dotknięta jakąś chorobą, której nie potrafię zidentyfikować.
1. Co to za choroba i czy mogę zapobiec tej chorobie w tym roku?
2. Czy kształt gałązek będzie miał wpływ na plonowanie gruszy?
3. Czy usunąć te gałęzie i czekać na nowe, zdrowe?
Druga grusza owocująca we wrześniu, po skróceniu przewodnika jest zdrowa.
Na zdjęciu młode odrosty gruszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Serdecznie pozdrawiam!

(Kasiu, cierpliwie czekam do jutra, czytać umiem- stoję w kolejce)
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Post autor: Sadowniczy.pl »

Witam
Do pierwszej części pytania, jeśli to jest możliwe chciałbym prosić o zdjęcia tych przyciętych przez Panią starych drzew zanim odpowiem co dalej należy z nimi robić. Z tego co widzę w wypadku gruszy, wnioskuję że dokonała Pani bardzo mocnego cięcia odmładzającego, które wykonuje się w starych sadach. W kolejnych latach należy jedynie wycinać gałęzie krzyżujące się i rosnące do środka oraz tzw. wilki(młode silne pionowe odrosty) Jednakże dla uściślenia proszę o dodatkowe zdjęcia.

Co do nawożenia to bardzo słusznie Pani czyni unikając nawozów chemicznych. Chemiczne jabłka można kupić wszędzie - na działkach powinno sie unikać stosowania chemii nawet kosztem jakości i wielkości plonu.

Jako nawóz proszę używać jedynie przekompostowanego obornika roztrząsanego wokół pnia.

Jeśli zaś idzie o gruszę. Niestety wydaje mi się, że te skręcone gałęzie to efekt choroby wirusowej. Dla pełnej diagnozy trzeba zobaczyć jeszcze liście, czy będą również skręcone i złożone czy normalne.

Jeśli okaże się, że i na liściach występują podobne objawy PROSZĘ KONIECZNIE USUNĄĆ I SPALIĆ tą gruszę.

Chciałbym również zasugerować wszystkim Państwu pewne zasady higieny które uchronią Was przed przenoszeniem wirusów z drzewa na drzewo podczas cięcia. Proszę uciąć litrową butelkę od napoju w połowie, wlać tam butelkę zwykłego denaturatu i po przecięciu jednego drzewa włożyć do niej sekator. Po 5-10 min można ciąć kolejne drzewo. Metoda stara, prosta i skuteczna.

Pozdrawiam i czekam na zdjęcia.
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Bardzo Panu dziękuję za cenne wskazówki. :mrgreen:
Przedstawiam fotki, które ilustrują problem w Ogrodzie.

I.Generalnie drzewa zaatakowane były i po części jeszcze są szkodnikiem, który niszczy korę, w rezulacie czego gałęzie usychają.
Czy są środki, które niszczą tego szkodnika ( nazwy nie znalazłam)?

Obrazek

Do tej pory miejsca zaatakowane przez tego szkodnika "leczę" mechanicznie czyli usuwam zgniłą korę wraz ze szkodnikami.

Obrazek

Obrazek

a następnie bielę.
Obrazek

Proszę o komentarz - czy prawidłowo postępuję i czy taki sposób może wyeliminować szkodniki?

II.CHORA GRUSZA

Zgodnie z zaleceniem Pana zaobserwuję jak drzewo zachowa się w tym sezonie.
Nowe zdjęcie ukazało, że są proste, ( zdrowe?) wilki, które nie zawinęły się, więc z nich spróbuję uformować nowe konary a pozostałe jw.

Obrazek

III. DRZEWA DO KOLEJNEGO CIĘCIA

1. Forma krzaczasta jabłoni. Daje małe, żółte jabłuszka.
Wycięłam jeden wewnętrzy konar.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. Najwyższa jabłoń - usnięte dwa najdłuższe konary, pozostał jeden.
Daje przepiękne, soczyste, duże, czerwone jabłka.

Obrazek
Obrazek

3. Chyba Oliwka - Papierówka.
Usunięte suche gałęzie i najdłuższy konar. W tym roku wydała wilki.Sznurkami naginam nowe gałęzie. Mam wątpliwości ile utwotzyć nowych konarów, zwłaszcza tych górnych.
Czy słusznie wyprowadzam nowy konar z pnia?

Obrazek

4.Przycięta jabłoń, został jeszcze jeden, długi i wysoki konar.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

5. Jabłoń - usunięte tylko suche gałęzie.

Cztery fotki i cztery "piętra" .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda konar powyżej bielenia.

Obrazek

6.Renkloda do cięcia

Obrazek


7.Śliwa . Ile konarów utworzyć? Czy we wszystkie strony?

Obrazek

Obrazek

8. Podwójna jabłonka zielone i czerwona jabłka

Wycięłam odrosty rosnące od podkładki, pozostawiłam ten jeden największy, po lewej stronie, skróciłam dwa konary do granicy działki rosnące na zachód.
Czy usunąć ten odrost? Rośnie od ziemi.
Czy może jest to szczepienie?
Na naszych ogrodach w zeszłym roku były jeszcze takie podwójne jabłonie. Jak sprawdzić czy to szczepienie czy odrost?

Obrazek


9. Jabłonka do kolejnego cięcia.

Obrazek
Obrazek

10. Jabłoń do kolejnego ciecia

Obrazek

Nie nadużywając Pana czasu przedstawiłam tylko kilka drzew najbardziej potrzebujących. Każde z tych drzew jest inne i każde dobrze znam i każde potrzebuje pomocy. Jestem Panu bardzo wdzięczna za pomoc! :-D

KOCHAJMY STARE DRZEWA!
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Czas nagli, wiosna tuż tuż, więc dzisiaj 10 marca prześwietliłam jabłonkę krzaczastą
zob. zdjęcia nr III Drzewa do przycięcia nr.1 z poprzedniego postu.
Aby odróżnic odrosty lub wilki od prawdziwych konarów przyjrzałam się szerokości gałęzi, kolorze kory i ogólnym wyglądzie gałęzi. Było widać różnicę.
Ta częściowo ścięta ( specjalnie dla zdjęcia) została usunięta w całosci jak i podobne pozostałe rosnące wewnątrz krzaka.

Obrazek
Obrazek

Po usunięciu gałęzi rosnących w środku, tych oplatających inne gałęzie, tych małych rosnących od korzeni, i wszystkich małych rosnących na pniach - (na zdjęciu widać, że pozostał jeszcze jeden mały odrost),

Obrazek

...wyszło coś takiego.

Obrazek

Pozostaje jeszcze skrócenie gałęzi, ale to zrobię dopiero w przyszłym roku.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

A tak wygląda wiosną - pobielone i kwitnące.

Obrazek

Ziemię wokół drzewka przekopałam wczesną wiosną. Teraz, kiedy widać żywe gałązki, można dokończyć usuwanie tych suchych, nawet tych najmniejszych.
Pozdrawiam - Orania
ODPOWIEDZ