Grubosz

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
Awatar użytkownika
pszubart
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-02-27, 10:19

Post autor: pszubart »

Wśród gruboszy (drzewek szczęścia) czyli gatunku Crassula ovata, istnieją odmiany, które same dobrze się rozkrzewiają bez ucinania wierzchołków gałązek i takie, które krzewią się słabiej. Najczęściej grubosze o mniejszych listkach mają więcej gałązek i lepiej się rozkrzewiają, a te o większych listkach, mają zazwyczaj grubsze galązki, ale słabiej rozgałęzione.
:-)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
kati-1976
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2009-02-26, 22:45

Post autor: kati-1976 »

Te o grubszych liściach też się dobrze rozgałęziają. Np. kiedy roślina traci liść z tego miejsca wtrasta młoda gałązka :-) Tak się dzieje z moją crassula ovata, i hobbitem także :-)
Awatar użytkownika
pszubart
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-02-27, 10:19

Post autor: pszubart »

Grubosze "Hobbity", krzewią się wystarczająco dobrze bez podcinania gałązek.
Napewno zauważyliście, że grubosz z rodzaju Crassula ovata (grubosz jajowaty), ma wiele odmian rożniących się pokrojem i wielkością liści. Niby bardzo do siebie podobne, a jednak inne. U niektórych odmian gałązki po rozkrzewieniu się, są zwisające i wyrastają na nich korzonki powietrzne, a u innych wszystkie gałązki rosną do góry i nie ma na nich korzonków. Te odmiany bez korzonków powietrznych, mają zazwyczaj grube gałązki i duże listki.
:-)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Oto jak wyglądał mój grubosz rok temu:
Obrazek

A jak obecnie (to ten sam tylko inna doniczka)
Obrazek

Niczego nigdy mu nie przycinałem. Sam się tak rozrósł... Po prostu lubi słońce :lol:

A tutaj Shrek - rok temu:
Obrazek

i obecnie:
Obrazek
Awatar użytkownika
pszubart
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-02-27, 10:19

Post autor: pszubart »

Grubosz "Hobbit" czy "Gollum"? Takie nazwy funkcjonują na określenie tej odmiany. Przez rok urósł Ci tylko tyle? Rośnie wobec tego, stosunkowo powoli. ;-)
A wracając do gruboszy, jako gatunku (Crassula ovata), to zwykle grubosze, które mają czerwono, bordowo lub fioletowo obrzeżone liście, jak zakwitną, to ich kwiatki mają barwę różową, a odmiany o czystozielonych liściach mają kwiatki białe. Sam gatunek Crassula ovata, nie jest jednolity i ma wiele odmian.
:-)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

pszubart pisze:Grubosz "Hobbit" czy "Gollum"? Takie nazwy funkcjonują na określenie tej odmiany.
Ja gdzieś wyczytałem nazwę "Uszy Uhreka" ;-) Zdaję sobie sprawę, że jest to nazwa zwyczajowa wymyślona po pojawieniu się filmu ;-)
pszubart pisze:Przez rok urósł Ci tylko tyle? Rośnie wobec tego, stosunkowo powoli. ;-)
Tak, ten niestety urósł bardzo mało. Tej wiosny zmieniłem mu ziemię, w tej starej były jakieś robale... Podlewam go nawozem Biohumus i zaczął wreszcie rosnąć. Natomiast ten pierwszy rośnie mega-szybko. W rok potroił długość wszystkich odnóżek. Słońce mu służy, "naświetlałem" go od wczesnej wiosny ;-)
Awatar użytkownika
Patrishka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2009-04-07, 12:00

Post autor: Patrishka »

Tyle wszyscy o tych gruboszach mówicie i szum robicie, że z zazdrości załatwiłam sobie również odnóżkę :mrgreen:
Wsadzona dokładnie wczoraj, wysokość pędu 12 cm
hihi teraz ja też mam :mrgreen:


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Widok roślinki, która właśnie zakwita - bezcenne ;))

Pozdrawiam wszystkich kfffiatomaniakófff :)
fingletoad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-30, 16:28

Post autor: fingletoad »

Hej!

Mam pytanie trochę z innej beczki, a że nie chciałem zakładać już nowego tematu, zadam je tutaj :)). Ile zajmie małej sadzonce Crassula ovata (2 pary liści) ukorzenienie się i wypuszczenie nowych liści? Czy jest to okres rzędu miesiąca czy już kilku? Czy są grubosze, które rosną szybciej lub wolniej?
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Z tego co pamiętam - ukorzenienie to okres rzędu ok. miesiąca, może trochę mniej. Natomiast na nowe listki trzeba będzie poczekać trochę dłużej.

Więcej o uprawie i rozmnażaniu: drzewko szczęścia - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
fingletoad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-30, 16:28

Post autor: fingletoad »

Dłużej - znaczy? Kolejny miesiąc?

Informacja jest o tyle ważna, że wybrałem grubosze na obiekt moich badań na olimpiadę biologiczną. :-?
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Ja mojego grubosza rozkrzewiałem 4 lata temu, kiedy to podczas przeprowadzki znacznie ucierpiał i musiałem wyhodować go od nowa (kilka postów wstecz wrzuciłem zdjęcia porównawcze).

Wydaje mi się, że żeby zaczął się rozrastać w górę, to najpierw musi mieć odpowiednio rozwinięte korzenie. Do tego czasu "góra" się blokuje i rośnie wolniej...
fingletoad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-30, 16:28

Post autor: fingletoad »

Zachęciłem się, bo zauważyłem, że z listków spadających na ziemię wyrastały małe korzonki, które ledwo nawet dotykały ziemi i już wtedy można było zobaczyć malutkie nowe listki.

Ale wydawało mi się, że po spadnięciu liścia nie minął nawet miesiąc :-? Teraz mogę się nie wyrobić i pozostanie zmiana rośliny... Grubosze są wspaniałe, a ja ich nie wykorzystam do doświadczeń :-(
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Ja miałem ze swoim problem - tak się pięknie rozrósł, że któregoś pięknego dnia niemalże się złamał, bo odnogi szły na boki i były za ciężkie. Musiałem opracować specjalne podwiązania, żeby go ratować...
fingletoad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-30, 16:28

Post autor: fingletoad »

Jakie proponujecie więc szybkorosnące rośliny CAM?
wesna81
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-13, 20:28

grubosz...

Post autor: wesna81 »

Kochani, mam dość dużego grubosza który już nie jedno przeżył - w tym zapomnienie na ciemnej szafie gdzie zmienił się w roślinnego trola. Pomogło podcinanie - wrócił do formy. Przy ostatnim przesadzaniu podzieliłam go na 3 osobne drzewka- każde ze swoimi korzeniami (wcześniej była to jedna 3-pędowa roślinka) boję się jednak, że to dla niego zbyt wiele i może tego nie znieść....
Jeśli jednak da radę bardzo proszę o poradę jak nieco go zagęścić. W tej chwili ma kilka długich pędów z pięknymi liśćmi i kilkanaście małych jakby karłowatych. Zupełnie nie wiem jak go wyprowadzić na prostą...
ODPOWIEDZ