Mieczyki - pielęgnacja, kwiaty, kwitnienie, rozmnażanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

i moje już rosną. :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Witam Basię wśród amatorów i miłośników mieczyków.

Moje mieczyki już wypuściły kiełki z ziemi, a część jeszcze będę sadził pod koniec maja, to końcówka której nie sprzedałem.
Kilkadziesiąt sztuk rośnie w doniczkach na balkonie i czeka (po 10 maja ja nie przewiduję już przymrozków na Podkarpaciu) , a są to nowo-zakupione cenne odmiany.

Basiu nie tylko Ty nie zaprawiłaś cebulek mieczyków. Jeżeli nie było na nich wciornastka mieczykowca , to wystarczy, że zrobisz im oprysk w czasie wegetacji . W tej chwili prawie uniwersalnym środkiem grzybobójczym jest Topsin M, wskazany do zaprawiania i oprysków mieczyków i wielu innych roślin.
W przypadku stwierdzenia wciornastka - srebrzysty nalot na pędach mieczyków należy opryskiwać kilka razy środkiem owadobójczym Actellic . Kto ma stare zapasy można użyć Basudin 25 EC, Diazol 600 EW.
pozdrawiam Staszek
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Też mam wysadzone do ogrodu, a pogoda taka sobie


narazie podlewam, ale czekam na deszcz. :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Dawidzie masz stosunkowo niedaleko do Łysej Hory, a czy uprawiasz mieczyk odmiany BLACK SABBAT :?: - Jak się zrobi ruch na "Łysej G. " to deszcz będzie na pewno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pozdrawiam Staszek
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

sąsiad pisze:Dawidzie masz stosunkowo niedaleko do Łysej Hory, a czy uprawiasz mieczyk odmiany BLACK SABBAT :?: - Jak się zrobi ruch na "Łysej G. " to deszcz będzie na pewno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na "Łysej Hoże" coś musiało się jednak wydarzyć, bo wczoraj popadało. :-D
Awatar użytkownika
basia 79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2009-05-04, 17:07

Post autor: basia 79 »

Dzkęki za powitanie , moje pierwsze w życiu mieczyki mają już ok 10 cm, mam nadzieję że choć w połowie będą tak piękne jak te Sąsiada, jak będą miały kwiaty to pokażę zdjęcia :lol: :-D pozdrowienia dla Sąsiada :-D
Awatar użytkownika
Czarna150
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2009-02-18, 14:28

Post autor: Czarna150 »

Basiu jakie masz wyrośnięte mieczyki. :shock:
U mnie jeszcze nic nie widać. Ale ja sadziłam większość cebulek na 20 cm głębokości:)
W tamtym oku bardzo sie kładły.
Serdecznie pozdrawiam.
Agnieszka
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Agnieszko troszeczkę przedobrzyłaś z głębokością sadzenia. To właśnie odbija się na opóźnionym wyrastaniu pędów i opóźnionym terminie kwitnienia. Później też będzie gorzej wykopywać. Z doświadczenia wiem, że 10 do max. 15 cm wystarcza.
Moje najwcześniej posadzone mieczyki mają około 10 - 15 cm wysokości, a dzisiejszy księżyc w pełni uśmiecha się i jakby mówił, że przymrozku nie będzie.
Basiu, jeśli napotkasz jakieś trudności - pytaj - spróbujemy je rozwiązać.
pozdrawiam Staszek
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Czarna150 pisze:Za 30 lat to i ten hektar będzie za mało :-P
Wynika z tego, że Agnieszka myśli perspektywicznie. Z roku na rok powiększając ilość zasadzanych odmian oraz stosując hybrydyzację, to hektar może być za mało.
A czy ktoś z klubowiczów był na dniach otwartych w Chrzypsku Wielkim gdzie produkują między innymi cebulki mieczyków ?

Jeden z naszych krajowych klubowiczów ma ponad 200 odmian mieczyków, ja przekroczyłem 100, a kto ma więcej :?: , albo przekroczył 20 odmian :?:
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Moje mieczyki już się pokazały! :mrgreen: co prawda są to malutkie kiełki gdzieś na 2-3 cm ale boję się czy przetrzymają zapowiadane przymrozki od 13 maja? :-(
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

W piątek pisałem, że po 10 maja na Podkarpaciu nie przewiduję przymrozków ale dzisiejsze prognozy zapowiadają "zimnych ogrodników i Zośkę też zimną".
W przypadku podrośniętych mieczyków dobrze byłoby przykryć je na noc. Dobrym izolatorem jest papier, ale włóknina też pomoże.

Wcześniej pisałem, że mały przymrozek wielkiej szkody nie zrobi. Dlatego za dużo się nie obawiajcie. Ale za przykrycie mieczyki odwdzięczą się wcześniejszym kwitnięciem.

Halince życzę, aby prognozy się nie spełniły.
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Czarna150
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2009-02-18, 14:28

Post autor: Czarna150 »

Staszku, nie za głęboko. W tamtym roku posądziłam na 15 cm i kładły się. Mniejsze cebulki posadziłam płycej. Niektóre cebulki zwiększyły rozmiar 3-krotnie i dlatego w tym roku postanowiłam posadzić głębiej. Może będą długo wschodzić ale nie będą sie kłaść:)
Serdecznie pozdrawiam.
Agnieszka
Awatar użytkownika
Czarna150
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2009-02-18, 14:28

Post autor: Czarna150 »

W tym roku przekroczyłam 20 odmian. :mrgreen: Dokładnie nie wiem ile mam.
Serdecznie pozdrawiam.
Agnieszka
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

AGNIESZKO - KAŻDY MA DOŚWIADCZENIE jak sadzić na swoim terenie. Jest to zależne od składu gleby. Na glebach piaszczystych trzeba sadzić w zasadzie głębiej ponieważ jest miałka i szybciej wysycha.
Na ziemiach z większą zawartością gliny sadzić należy płycej 10 - 15 cm, ale częściej spulchniać, a szczególnie po deszczach, aby nie zrobiła się twarda nieprzepuszczalna skorupa.

Mieczyki posadzone głębiej nie będą się pokładały w czasie kwitnięcia. :!: .
pozdrawiam Staszek
Baszka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-11, 22:12

Post autor: Baszka »

Dzień dobry
jestem tu nowa i witam serdecznie wszystkich użytkowników forum.Przeczytałam wszystkie posty dotyczące mieczyków i jestem pod wrażeniem osiągnięć i wiedzy.Ja dopiero zaczynam i od razu mam pytanie czy jeszcze można sadzić cebule mieczyków i jak je przygotować.Czy należy je namoczyć na kilka godzin w letniej wodzie a następnie na 20 min.w denaturacie ew.na 1 godz.w roztworze nadmanganianu potasu?
ODPOWIEDZ