POMOCY!! Brązowe plamy na liściach awokado

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Viraaze
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-04-07, 17:58

POMOCY!! Brązowe plamy na liściach awokado

Post autor: Viraaze »

Cześć,
Potrzebuję porady odnośnie awokado. Od kilku miesięcy na jego liściach zaczęły się tworzyć brązowe plamy. Potem zaczął wypuszczać nowe liście i niestety znowu to samo. Najpierw plamy są na końcówkach liści, a potem przybierają owalne kształty na dalszej części liścia, albo rozlewają się od końcówki na całość. Awokado ma już 7-8 lat, a nigdy nie działy mu się takie rzeczy. Co to może być i jak mu pomóc?
Załączniki
20210407_180129.jpg
20210407_180057.jpg
20210407_180045.jpg
20210407_180025.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: POMOCY!! Brązowe plamy na liściach awokado

Post autor: Petrus »

Mi takie same objawy na liściach wychodziły na juce. Było to przelanie i zaatakowanie rośliny chorobą grzybową. Wyciąłem liście z czarnymi końcówkami i ograniczyłem podlewanie. Czarne plamy i końce ustąpiły.
Podobne objawy może też powodować przenawożenie rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Viraaze
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-04-07, 17:58

Re: POMOCY!! Brązowe plamy na liściach awokado

Post autor: Viraaze »

Przelanie nie wchodzi w grę, bo raczej jest przesuszany niż przelewany. Ale możliwe, że jakiś grzyb zaatakował, juka obok też ma na końcówkach liści brązowe plamy, choć na długości liście są zdrowe. Myślisz, że lepiej odciąć wszystkie zaatakowane liście? Czy może spryskać jakimś preparatem? Dodam, że na prawie wszystkich młodych liściach są już brązowe końcówki, więc gdyby trzeba było odciąć to nic by nie zostało :/
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: POMOCY!! Brązowe plamy na liściach awokado

Post autor: Petrus »

Zaatakowane liście i tak obumrą więc lepiej je usunąć, by nie rozprzestrzeniały się zarodniki na inne liście. ;)
niedobór boru powoduje też brązowienie wierzchołków liści, więc może ma niedobór... :luka:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ