Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Matyt1312
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-27, 10:23

Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Matyt1312 »

Witam. Potrzebuje pomocy przy moim trawniku. Trawa sportowa (trawy z Iławy )Mianowicie po skoszeniu trawa wyglada strasznie poszarpana i trawnik jest praktycznie biały. Kosiarka nowa Husqwarna, nóż ostry ( robiłem także próby dwiema innymi i to samo). Trawa koszona zarówno sucha jak i mokra a także poszarpana. Dawałem nawóz raz polifoska i ostatnio florovit do trawnika dywanowego bez zmian 😔 Co robić ?
Załączniki
43D23955-7C85-4BD2-B0BE-EC904BEAF94D.png
795208D4-A3DC-419F-9325-0CBA4D1D2BCC.jpeg
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Bettiw »

Witaj Maty, zakładając, że nie jest to wina kosiarki, jeszcze dopytam się czy próbowałeś kosić na innym trawniku?
Może trawnik jest młody i ma delikatne źdźbła a ana jakiej wysokości masz ustawione ostrza, może za wysoko. Chociaż teraz przy silnych upałach nie jest wskazane koszenie tym bardziej niskie, chyba że masz nawadnianie. Kiedy dawałeś te nawozy, może jeszcze nie zdążyły zadziałać, żeby wzmocnić trawę. Widziałeś różnicę we wzroście trawy po pierwszym zasilaniu?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Matyt1312
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-27, 10:23

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Matyt1312 »

Witam. Kosze na 3. Oczywiście kosiłem tez inny trawnik u rodziców i jest ok. Nawadnianie posiadam. Trawnik założony w tamtym roku i nie było takiego problemu. Dopiero w tym roku zaczęło się rak dziać 😔. Jak zrobiłem dwa placki dosiewki to młoda trawe super kosi a reszta trawnika biała.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Bettiw »

Rozumiem, że dosiewkę zrobiłeś z innej trawy. Dziwne to się wydaje i nie spotkałam się z czymś takim, jedyne co mi przychodzi do głowy, że trawnik mógł być zbyt intensywnie nawieziony i wybujał, stąd takie delikatne źdźbła, a jak przyglądasz się tym poszarpanym trawkom to widzisz różnicę i ich pokroju? w porównaniu do tych prostych z nowej dosiewki?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Matyt1312
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-27, 10:23

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Matyt1312 »

Dosiewke robiłem z tej samej trawy. Raczej różnicy nie widzę. Ktoś tu jeszcze zasugerował żeby zrobić aeracje bądź nawet wertykulacje.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Bettiw »

Matyt1312 pisze: 2019-06-28, 11:41 Jak zrobiłem dwa placki dosiewki to młoda trawe super kosi a reszta trawnika biała.
Matyt1312 pisze: 2019-06-28, 16:11 Dosiewke robiłem z tej samej trawy. Raczej różnicy nie widzę. Ktoś tu jeszcze zasugerował żeby zrobić aeracje bądź nawet wertykulacje.
Czyli na dosiewce dobrze się kosi czy źle.
Nie wiem co miałaby poprawić wertykulacja, obawiam się że zniszczyłaby młody system korzeniowy.
Uważam, że trzeba poczekać, aż trawa się wzmocni, obstawiałabym za dużo azotu i może trawa być cienka i wybiegnięta. Może specjalista się wypowie.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Poszarpana trawa mimo ostrego noża i koszenia zarówno suchej jak i mokrej

Post autor: Petrus »

Wertykulacja i aeracja to nie sposób na te poszarpane źdźbła. Może trawa Ci się pokłada (za długie źdźbła) i przy koszeniu je szarpie.
Ewentualnie może nóż za lekko przykręcony i lata przy koszeniu. Albo źle naostrzony...nieprawidłowe ostrzenie bardziej tępi nóż niż ostrzy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ