Migdałowiec trójklapowy - choroby, cięcie.

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
shauni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-24, 12:02

Migdałowiec trójklapowy - choroby, cięcie.

Post autor: shauni »

Mam problem z dwoma drzewkami. Moim migdałowcem i klonem palmowym sąsiadki. Problem naszych drzewek zaczął się pod koniec lata, zeszłego roku - dlatego też przypuszczam, że może być to ta sama choroba, ale nie potrafię dojść co to takiego... Chciałybyśmy z sąsiadką uratowac nasze drzewka, więc proszę o pomoc :-(

Mój migdałek w zeszłym roku trochę przeszedł: Został dosyć poważnie złamany podczas wymiany dachu domu (jeden z robotników zrzucił na niego deskę). Został opatrzony, zrósł się, ale posiada nie za ładną bliznę. Zaraz po tym liście zaczęły mu więdnąć i usychac. Początkowo myślałam, ze to po urazie jakiego doznał na wskutek kontaktu z deską spadającą z nieba :cry: , ale w tym roku jest podobnie. Jeszcze jakie 1,5 tyg. temu ładnie kwitł, a teraz znów listki mu wiedną i usychają.

W zeszłym roku w podobnym czasie zaczęła się choroba klona palmowego mojej sąsiadki. Listki wiedną i schną z całymi gałązkami. Drzewka zostały przycięte, ale w tym roku choroba znowu je dopadła.
Boję się też o mojego klona palmowego. Poki co nic mu nie jest, ale jeśli to faktycznie jakieś zaraźliwe choróbsko to czarno to widzę.

Czy możecie zidentyfikować chorobę i polecić jakiś środek? Ja się na tym nie znam. Troszkę na necie szukałam, ale nic konkretnego nie znalazłam :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Stasia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-11, 17:36

Re: dziwna choroba: migdałowiec i klon palmowy. Co to jest?

Post autor: Stasia »

Podejrzewam że drzewka chorują na bakteryjne więdnięcie pędów.Bakterie przenoszone są przez owady,wnikają do rośliny przez zranienia tkanek.Należy usuwać porażone pędy,a rośliny opryskać 2-krotnie Biochikolem 020 PC lub Biosept 33 SL
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: dziwna choroba: migdałowiec i klon palmowy. Co to jest?

Post autor: witeks1968 »

To są dość częste objawy na tych dwóch gatunkach. jest to rzeczywiście oznaka choroby grzybowej. Przy klonie może oznaczać nawet jego koniec, jeśli zastosowany środek nie zdąży zadziałać w porę.

Więcej: choroby migdałka trójklapowego
shauni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-24, 12:02

Re: dziwna choroba: migdałowiec i klon palmowy. Co to jest?

Post autor: shauni »

Dziekuje za odpowiedź. Drzewka zostały spryskane. Klon palmowy ma usuniete chore gałęzie. Póki co wygląda na to, że postęp choroby się zatrzymał.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: dziwna choroba: migdałowiec i klon palmowy. Co to jest?

Post autor: malina »

Wyszłam rano na inspekcję ogrodu i o zgrozo w nocy był przymrozek i zmroził mi niektóre kwiaty a dobił mnie migdałek ,który ma takie same objawy jak opisane wyżej,spryskałam poczekam na efekt. Halina :mrgreen:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: dziwna choroba: migdałowiec i klon palmowy. Co to jest?

Post autor: witeks1968 »

Shauni, proponuję również profilaktykę, czyli coroczne, wiosenne podlanie obszaru pod koroną rośliny, roztworem topsinu, lub tym podobnego środka w fazie początku rozwoju rośliny (lepiej dmuchać na zimne).
ODPOWIEDZ