Wełnowce

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

Postanowiłam jednak, że zawalczę z wełnowcami chemią... dziś wydawało mi sie że widziałam go na innym storczyku.... choć pewna nie jestem. Nie potrzebuje czegoś do przemycia liści czy spryskania - bo zrobiłam sobie miksturę, z wody płynu i spirytusu. Ale chciałam coś do korzeni... w OBI powiedziała mi że jest tylko do liści albo jakieś tabletki.. co kosztowały 35zł.

Czy mogłybyście dziewczyny zaproponować jakiś środek - (jeśli polecacie te tabletki to oczywiście je kupię) który można zastosować poprzez "PODLANIE" bądź doradzić coś z chemii?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Wełnowce

Post autor: talibankaa »

Ja stosowałam jakieś tabletki ale nie pamiętam jak się nazywały, wiem że ich działanie było długotrwałe ale korzenie po ich zastosowaniu wyglądały okropnie.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

No własnie chyba te tabletki proponowała mi sprzedawczyni....
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Wełnowce

Post autor: dziwaczek »

Na tarczniki w oleandrze stosowałam Actellic i widziałam na forum storczykowym, że też go polecają (ma nieprzyjemny zapach). Teraz używam Provado, ale musiałabyś chyba wyjąć go na jakiś czas z wody by opryskać korzenie. Na storczykach, na szczęście, nie mam sublokatorów.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

Dziwaczek dzięki za pomoc ale ja potrzebuję na wełnowce a nie na tarczniki:)))
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Wełnowce

Post autor: Merghen »

Actellic jest również na wełnowce. Ja użyłam ostatnio jakiegoś innego środka ale nazwy nie pamiętam. Ale przy użyciu chemii trzeba zastosować pewne środki ostrożności- np. oprysk i podlanie nie może być w pomieszczeniu gdzie się mieszka. Może więc warto z taką chemią poczekać do wiosny by zrobić to np. na balkonie? Natomiast można użyć tabletki i oprysk z Provado (jest to jednak dość drogi środek i trzeba kupić jakby dwa, tabletki osobno i środek do oprysku w spray'u osobno). Samo przemycie wodą i spirytusem może być nie wystarczające. Chemia (Provado Plus AE, Actellic, Confidor 200 SL i inne) pozwalają na podlanie i oprysk jednocześnie i trzeba to powtórzyć w odstępach co 7 i 14 dni (lub co 14 i 28 dni w zależności jak przesycha podłoże).
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

Gosiu czyli Provado, Actellic, Confidor i inne np. te preparaty jeśli kupię to można wykonać nimi i oprysk i użyć do podlania? Dobrze rozumiem? Czyli wykonać roztwór i opryskać rośliny np. wszystkie na wszelki wypadek... a podlać roztworem tylko te, na których widziałam szkodniki?

Pewnie bym kupiła na allegro... jeśli możesz zerknąć:
[url]http:...actellic-500-ec-100-ml-html[/url]

[url]http:...bayer-confidor-200sl-20ml-owadobojczy-html[/url]

Między tymi dwoma który byś poleciła?
Ostatnio zmieniony 2012-03-08, 18:33 przez Merghen, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Niewłaściwa reklama.
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Wełnowce

Post autor: Merghen »

Aniu, trudno coś polecać. Jednak na wielu stronach dot. storczyków często poleca się Actellic. Tylko Tobie wystarczy pojemność 10 ml - to jest chyba na 20 l wody jeśli się nie mylę, o ile nie więcej. Potem stosowanie tego samego środka dalej nie ma sensu bo szkodniki lubią się przyzwyczajać i dany preparat nie jest już tak skuteczny. Podlać i opryskać możesz wszystkie rośliny, wtedy nie będą miały gdzie uciec. I dobrze wymyj półki i parapety (możesz wtedy wykorzystać roztwór denaturatu i płynu do naczyń).
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Wełnowce

Post autor: dziwaczek »

Na tarczniki i wełnowce możemy stosować te same środki, przepraszam, jeżeli niezbyt jasno napisałam.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

Ok planuje w najbliższym czasie zakup actellic-500-ec 10ml POCZEKAM aż temp. będzie na tyle wysoka że będę mogła zrobić to na balkonie:) Dziękuję wam za pomoc!
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Wełnowce

Post autor: jolafol »

Tabletki o których wcześniej pisałyście, nazywają się Tarcznik, o szkodnikach roślin doniczkowych oraz o ich zwalczaniu można poczytać w poradniku Tutaj
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

By nie zakładać nowego tematu:) właśnie zauważyłam że mój jeden storczyk w doniczce ma jakby jeszcze jedną doniczkę czarną sięga ona... jakoś na 3-4 cm w dół dookoła trzonu ktoś kiedyś się z tym spotkał:)?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Wełnowce

Post autor: Merghen »

Pewnie jest ona mniejsza - podejrzewam,że zapomniano z niej wysadzić sadzonkę tylko razem z doniczką wsadzono do większej. Gdyby się dało to lepiej by było uwolnić storczyka z tych okowów, tym bardziej,że może tam być spagnum, które dłużej trzyma wilgoć a to może być niebezpieczne.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Wełnowce

Post autor: DiAbLuSiA »

Tak jest Gosiu jest to mniejsze. Właśnie wyjęłam storczyka z doniczki niestety było to konieczne, to co wyjęłam ze środka doniczki to jakby mały okragły koszyczek, ale był pusty:) Storczyk z powrotem w doniczce tylko pytanie czy jesli poszedł do tego samego podłoża nie podlewamy go 10-14 dni? Podłoże już jest nieco suche... choć korzenie są zielone
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Wełnowce

Post autor: talibankaa »

Radziłabym nie podlewać bo w trakcie przesadzania mogło dojść do uszkodzenia korzeni i podlenie mogłoby stworzyć warunki do rozwoju grzyba.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
ODPOWIEDZ