Perukowiec - cięcie, formowanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
mmgal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-08-05, 13:57

Perukowiec - cięcie, formowanie

Post autor: mmgal »

Witam,
Mój perukowiec dość szybko się rozrasta i boję się, że wkrótce zabierze przestrzeń sąsiednim roślinom. I tu moje pytanie - jak go ujarzmić nie robiąc mu krzywdy. Jak go przycinać i kiedy? Czy można ucinać całe gałązki te najbardziej zewnętrzne i skracać te najwyższe i o ile?

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
Załączniki
P1050724b.jpg
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Perukowce nie przepadają za cięciem. Jeżeli jednak krzew rozrósł się zbyt intensywnie należy poczekać na wiosnę by skrócić zbyt wybujałe pędy (tylko te które naprawdę przeszkadzają i na długość niezbędną).
Pozdrawiam, Wojtek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Zgadzam się. Najlepszym momentem jest wiosna. Moi znajomi bardzo mocno przycięli na wiosnę swojego perukowca (pozostawili tylko zdrewniałe gałęzie). Po około 1,5 miesiąca pięknie odrósł :-D a potem strasznie szybko rósł :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mmgal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-08-05, 13:57

Post autor: mmgal »

Bardzo Wam dziękuję :-D Dobrze, że się nie pospieszyłam. :mrgreen:
Poczekam cierpliwie do wiosny.
A przy okazji zapytam jeszcze czy buka też powinno się przycinać wczesną wiosną?

Małgorzata
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Małgosiu - Rozumiem że pytasz o porę cięcia żywopłotu bukowego? Buk w formie drzewiastej bowiem nie wymaga cięcia. Przy terminie i sposobie cięcia żywołotów liściastych znaczenie ma kiedy został posadzony (jak wiekowe są rośliny) oraz jaki efekt chcemy uzyskać.
Pozdrawiam, Wojtek
mmgal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-08-05, 13:57

Witaj Wojtku,

Post autor: mmgal »

Mam na myśli drzewko :-? Pani sprzedając mi młodego buka powiedziała, że mogę go delikatnie formować, żeby się za bardzo nie rozrastał. Stąd moje pytanie. Ja niestety nie mam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w uprawie roślin - to moje pierwsze kroki :-) Dlatego jeszcze wiele dziwnych pytań zadam na tym forum :mrgreen: zdając się na Wasze doświadczenia. :)

Dziękuję w imieniu swoi i moich roślinek za wyrozumiałość i bezcenną pomoc.
Serdecznie pozdrawiam
Małgosia
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Jeżeli mówimy więc o drzewie nie radzę przycinać, chyba że jest to konieczne (konary są uschnięte, nadłamane, zagrażające bezpieczeństwu lub kolidują z budynkiem, parkanem itp.). Cięcia wykonujemy wtedy na przedwiośniu zanim ruszą soki i w zakresie absolutnego minimum. Trzeba pamiętać że wtedy naturalny pokrój drzewa zostanie zmodyfikowany, a rany po cięciach powinny zostać ''opatrzone'' specjalną maścią na blizny.
Pozdrawiam, Wojtek
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

A ja myślę, że nie ma problemu z przycinaniem i buka i perukowca. Oba znoszą to dobrze, tylko robić to należy z umiarem i we właściwym czasie. Jest wiele drzew, które rzekomo nie powinno się przycinać, ale jakoś to znoszą. Bonzai robi się właściwie ze wszystkich gatunków, a to przecież jest formowanie rośliny przez cięcie.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Należy tylko pamiętać że Bonzai jest miniaturą drzewa i cięcia takich roślin z zasady mają na celu mocne zmodyfikowanie jej pokroju. W naturalnym ogrodowym formacie natomiast zależy nam z reguły by rośliny miały jak najbardziej naturalny pokrój, a cięcia to mocno modyfikują (w jednym przypadku mniej w innym bardziej). Są rośliny, które bardzo dobrze je znoszą i odbiją nawet jeśli bardzo je okaleczymy, a inne nie mają aż takiej zdolności - do nich własnie należy Peukowiec i Buk.
Pozdrawiam, Wojtek
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

No właśnie tu bym polemizował, bo przecież każdy ma swój pogląd na to jak ma wyglądać drzewo na jego ogrodzie. Jeśli ktoś chce z buka zrobić kulę, to niech robi,a buk to (moim zdaniem) wytrzyma, perukowiec to samo, a oba już formowałem,więc wiem co piszę. Jeśli ktoś posiada "szmat" ziemi to sam radziłbym naturalny wzrost roślin, ale przy mniejszych ogrodach można całkiem nieźle utrzymać przez cięcia, drzewa w ryzach zachowując w miarę ich naturalny, ale zmniejszony pokrój.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ