Strona 1 z 1

Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-09, 18:37
autor: Milena1990
Witam z mężem ostatnio kupilismy zapuszczona dzialeczke, i kompletnie nie wiemy jak sie do tego zabrac poniewaz jest na niej tyle chwastow i suchej trawy jestesmy poczatkujacymi działkowcami po pierwsze chcialabym wiedziec co najpierw zrobic skosic to czy moze spryskac czyms a pozniej przekopac ? na dzialce sa duze nierownosc terenu poniewaz znajduje sie tak jak by na duzej gorce a chcieli bysmy ja pozniej wyrownac jak to zrobic ? moze zrobic 2 poziomy zeby bylo latwiej.jest tam woda tylko ogrodkowa czy sa jakies filtry albo cos zeby mozna byla ja pic po przygotowaniu ?? chcieli bysmy miec wc ale co kupic sa jakies szamba ekologiczne albo moze jakies inne rozwiazania od razu mowie ze szambiarka nie ma jak tam wjechac ani zadny ciezki sprzet.z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam milena

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-09, 20:21
autor: tadek
Problem jest naprawdę duży.
Teraz mamy już połowę lata, nie długo zacznie się jesień i zima.
Teraz lepiej zastanówcie się nad obsadą, i zagospodarowaniem terenu, a za porządki z usuwaniem chwastów zabierzcie się na wiosnę, nim zaczną wschodzić. Mniej się narobicie, a po zimie łatwiej pójdzie wam z grabieniem ich.

Napisałaś że ciężki sprzęt na ogródek nie wiedzie, a może udało by się nająć wam chłopa z koniem, aby przeorał ogródek? A właściwie jaki on jest duży?

Usuwanie chwastów. Poradnik Forum

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-09, 22:28
autor: Danka
Najprościej byłoby zastosować jakiś oprysk chemiczny typu chwastoks. Po zasuszeniu przekopać lub przeorać. I zostawić na zimę, żeby wszystko przegniło. Można tylko skosić, potem przekopać i czekać do wiosny. Podczas przekopywania można usuwać resztki chwastów, a na wiosnę dalsza część usuwania. Tylko, że teraz mamy lato i co byście nie zrobili to i tak chwasty jeszcze będą rosły ale można skosić i zostawić naturze na przerobienie w próchnicę albo spalić. Jesienią ponownie skosić i przekopać. Tylko nie spodziewaj się, że te zabiegi całkowicie wytępią chwasty. Jest to ten typ roślin, które rosną niemalże wszędzie i bez naszej opieki ;-) A przy tym bardzo się rozsiewają. Ale na tym polega przyjemność korzystania z ogrodu :mrgreen:
O resztę spraw popytaj innych właścicieli ogrodów, bo oni na pewno mieli ten sam problem co Wy.

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-09, 22:46
autor: Milena1990
działka ma ok 350 m wiec nie jest duza https://mapy.google.pl/maps/ms?msid=201 ... gplus-ogsb tu sie znajduje moja dzialka tam gdzie domek z czerwonym dachem przed nia jest czyjes pole wiec ciezko zeby cos wjechalo, myslimy zeby najpierw skosic trawe i zobaczyc co tam jest, w kazdym badz razie czeka nas masa pracy ale widok z dzialki jest tego wart , dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-10, 19:00
autor: tadek
Działka 350 m całkowicie wystarczy do szczęścia.
Mi udało się zobaczyć na mapie domek z "czerwonym dachem", :lol: ale muszę przyznać że na zdjeciu wstawionym przez Ciebie, wygląda on romantyczniej.

A czy będziecie sadzić też drzewka owocowe?

W Poradniku Forum znajdziesz między innymi poradę Jakie drzewa owocowe posadzić na działce?

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-10, 19:42
autor: Milena1990
chcemy dzialke typowo rekreacyjna bez drzewek kwiatow ,sama trawka moze jakis kacik ze skalniakami i jakies male oczko wodne

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-11, 18:42
autor: tadek
Milenko, nie namawiam ciebie do sadzenia drzew, ale z własnego doświadczenia wiem, jaka to jest przyjemność zbierać dojrzałe w słońcu owoce z własnego drzewa. :oczami:

Nie wiem czy przeglądałaś inne artykuły w Poradniku Forum, w związku z tym ponizej wstawię link do innego artykułu, opisującego temat jaki Ciebie interesuje, ogrodu na skarpie.

Poniżej zacytowałem fragment tego artykułu:
Ogród na skarpie wydaje się być dość trudnym do zagospodarowania fragmentem terenu, który właściciele próbują przekształcić w standardowy, często nudny, płaski zakątek z soczyście zielonym trawnikiem i kilkoma iglakami. Tymczasem bardziej lub mniej strome skarpy, pagórki czy wzniesienia można przekształcić w bardzo ciekawe krajobrazy z przykuwającą wzrok bujną roślinnością. Dostosowując nasadzenia roślinne do naturalnego ukształtowania terenu, na którym leży ogród, zaoszczędzimy spore nakłady na robociznę, a dobrze skomponowane rabaty dodadzą uroku każdemu ogrodowi i w niedługim czasie staną się prawdziwą dumą jego właścicieli.
Czytaj więcej w artykule: Ogród na skarpie - link.Czekam na dalsze relacje zdjęciowe z postępu prac na Twoim ogródko! :|

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-23, 08:32
autor: STmPL
Chwastów pozbyć się możesz na różne sposoby: chemicznie lub mechanicznie. Wszystko zależy co później ma na tej działce rosnąć.
Jeśli sama trawa i nie zależy Ci na pozostawieniem niczego to można całą działkę opryskać środkiem chwastobójczym. Jest ich cała masa (Roundup, Tajfun, Gallup, itd.) a środkiem biologicznym czynnym jest glifosat (360g/l). Dodatkowo stosuje się siarczan amonu i wtedy palimy wszystko co zielone. Po takim oprysku czekamy 2-3 tygodnie i na działkę możemy wejść ze sprzętem ciężkim czyli przekopać, zaorać czy wyrównać. Taki zabiem można zastosować spokojnie i we wrześniu, odczekać zimę i na wiosnę zasiać trawę.
Dla tych, którzy chcą mieć żyźniejszą glebę, nie spieszy im się i nie planują idealnego trawnika najtańszym i najprostrzym sposobem będzie skoszenie wszystkiego co rośnie i pozostawienie na działce. Otrzymamy w ten sposób naturalny nawóz, który powstanie z rozkładu pokosu. W późniejszych etapach nadal pozostawiamy pokos na działce, trawa sama się rozsiewa i zagęszcza a chwastów będzie co raz mniej.
Jeszcze innaczej postąpilibyśmy w permakulturze, gdzie wszystko zrobiłyby za nas zwierzęta ale to inna bajka ;)
Powodzenia!

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-23, 19:43
autor: tadek
STmPL, czy ty masz coś wspólnego z premakulturą? :|
Czy stosujesz się do zasad permakultury?
Pytam, bo pierwszy raz słyszę to wyrażenie, a po sprawdzeniu w Internecie, okazało się że jest to dość duży temat.

Po krótkim zapoznaniu się z tym tematem, zaciekawiły mnie panujące w nim zasady.
Chociażby lista 12 zasad, cytuję z Wikipedii:
12 zasad projektowania permakulturowego

Zwolennicy permakultury zwykle zgadzają się co do następujących zasad projektowania:

1. Obserwuj i bierz udział (Observe and interact): Poprzez spędzanie czasu na współpracy z naturą możemy zaprojektować rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom.

2.Złap i zatrzymaj energię (Catch and store energy): Poprzez stworzenie systemów gromadzących zasoby podczas dobrobytu, możemy zachować je na gorsze czasy.

3. Otrzymaj zapłatę (Obtain a yield): Zapewnij sobie naprawdę użyteczne zyski z wykonywanej pracy.

4. Stosuj samodyscyplinę i zaakceptuj skutki swoich działań (Apply self-regulation and accept feedback): Musimy ograniczać nieodpowiednie zachowania, aby systemy mogły sprawnie funkcjonować.

5. Stosuj i doceniaj odnawialne zasoby i usługi (Use and value renewable resources and services): Korzystaj w pełni z obfitości natury aby ograniczyć zachowania konsumpcyjne i zależność od zasobów nie-odnawialnych.

6. Nie wytwarzaj odpadów (Produce no waste): Gdy doceniamy i używamy wszystkich dostępnych zasobów, nic się nie marnuje.

7.Projektuj od wzorców do szczegółów (Design from patterns to details): Patrząc z dystansu, możemy obserwować wzorce w naturze i społeczeństwie. Mogą one stanowić trzon naszych projektów, do których dodamy natępnie szczegóły.

8. Łącz, nie dziel (Integrate rather than segregate): Gdy umieszczamy właściwe rzeczy na właściwym miejscu, powstają miedzy nimi związki, i rzeczy te pracują wspólnie, nawzajem się wspierając.

9. Stosuj małe i powolne rozwiązania (Use small and slow solutions): Małe i powolne systemy są łatwiejsze w utrzymaniu niż duże, lepiej korzystają z lokalnych zasobów i dają bardziej zrównoważone wyniki.

10. Stosuj i doceniaj różnorodność (Use and value diversity): Różnorodność zmniejsza wrażliwość na wiele zagrożeń i korzysta z unikalnych właściwości środowiska, w którym się znajduje.

11. Wykorzystuj krawędzie i doceniaj ich połączenia (Use edges and value the marginal): Najciekawsze sceny rozgrywają się w miejscu połączenia między rzeczami. Są to często najbardziej cenne, różnorodne i produktywne elementy systemu.

12. Kreatywnie wykorzystuj zmiany i reaguj na nie (Creatively use and respond to change): Poprzez uważną obserwację możemy pozytywnie wpływać na nieodwołalne zmiany, interweniując we właściwym czasie.

Czytaj dalej w WIKIPEDII - link.

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-23, 21:54
autor: STmPL
Witaj tadek,

Z permakulturą pierwszy raz zetknąłem się jakieś 10 lat temu ale wtedy mnie nie zainteresowała. Dla tych, którzy nie będą zgłębiać tematu zaznaczę, że permakultura to nie to samo co rolnictwo ekologiczne. Te 12 zasad, o których mowa jest po to aby nam pomóc i ułatwić życie. Główną inwestycją tutaj to poświęcony czas, który w przyszłości owocuje praktycznymi umiejętnościami i pozwala zaoszczędzić niepotrzebne wydatki. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z ogrodnictwem ale nabyte umiejętności można stosować praktycznie wszędzie. Wiem, że może zabrzmi to górnolotnie ale przyroda zawsze radziła sobie (i poradzi) bez człowieka, więc powinniśmy umieć ją obserwować i wyciągać wnioski.

pozdrawiam i do usłyszenia!

Re: Zapuszczona działka - Jak sie do tego zabrać ?

: 2013-08-24, 10:34
autor: Danka
Dla mnie te przykazania są mało precyzyjne, 10 przykazań jest dokładniejsze ;-) Te zalecenia mogą robić wrażenie na ludziach nie mających nic wspólnego z ziemią czyli uprawą gruntu. Od wieków wiadomo, że każda roślina, podobnie jak człowiek ma swoje wymagania :mrgreen: I rośliny o podobnych wymaganiach będą ze sobą współżyły tworząc odpowiedni mikroklimat. ;-) Co nie co ściągnięto z feng shui i można popularyzować, przy tym
3. Otrzymaj zapłatę (Obtain a yield): Zapewnij sobie naprawdę użyteczne zyski z wykonywanej pracy.
A stwierdzenie
6. Nie wytwarzaj odpadów (Produce no waste): Gdy doceniamy i używamy wszystkich dostępnych zasobów, nic się nie marnuje.
jest... chyba śmieszne. Bo każdy żywy organizm je wytwarza. Tylko przyroda sama to reguluje, a człowiek musi o to zadbać. Na pewno zachłyśniecie się człowieka uprzemysłowieniem doprowadziło do problemów ekologicznych i dlatego teraz można sięgać do starych zwyczajów. Je propagować, a przy tym "otrzymać zapłatę". :mrgreen: