Strona 1 z 1

gąsienice na hakuro nishiki

: 2013-05-21, 22:15
autor: Rafał Pajestka
Witam i o pomoc pytam. Na moich wierzbach hakuro nishiki pojawiły się ślady żeru gąsienic. Jedną znalazłem zniszczyłem, ale żery pojawiają się nadal. Proszę o pomoc w ich zwalczeniu .Pozdrawiam.

Re: gąsienice na hakuro nishiki

: 2013-05-21, 23:25
autor: rafaloku
Następnym razem, zanim zniszczysz, to zrób proszę zdjęcie. Wówczas będzie szansa że rozpoznamy dokładnie co to jest.

Natomiast z gąsienic pojawiających się na wierzbach, powodujących wygryzienia w liściach, najczęściej pojawiają się larwy Brzęczaka wierzbowego (Pteronidea salicis) lub rynnicy olszowej (Linaeidea aenea), ewentualnie rynnicy wierzbowej lub rynnicy topolówki. Która to z nich akurat nie ma większego znaczenia, bo zwalcza się tak samo.Larwy brzęczaka masz poniżej, może to akurat te? Zdjęcie z Wikipedii, autor: Bj.schoenmakers
brzeczak-wierzbowy.jpg
W przypadku wszystkich w/w szkodników trzeba użyć insektycydu kontaktowego, np. Fastac 100 EC (w stężeniu 0,02%).

Jeżeli nie chcesz używać chemii, możesz spróbować naturalnego Agricolle ale producent zastrzega, że zwalcza tylko młode gąsienice i nie podaje czy te akurat gatunki szkodników. Więc to po prostu żeby spróbować, a nóż się uda. Fastac natomiast jest pewny ale to "chemia".

Re: gąsienice na hakuro nishiki

: 2013-05-22, 00:28
autor: Rafał Pajestka
Bardzo dziękuję Rafale. Jutro kupię i podzielę się z Tobą info o tym jak mi poszło. Szacunek za tak szybką odpowiedź. Dziękuję.

Re: gąsienice na hakuro nishiki

: 2013-05-22, 15:48
autor: rafaloku
Aha, Rafale, zapraszam Cię jeszcze do współtworzonej przez nas encyklopedii chorób i szkodników, gdzie znajdziesz opis i fotografie wspomnianych rynnic, zarówno dorosłych chrząszczy jak i ich larw. Może tu rozpoznasz delikwentki podżerające Twoją wierzbę: rynnice - choroby i szkodniki roślin ;-)