Kobea pnąca - zimowanie, sadzonki, wysiew

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

Magdo - Głowa do góry!!!

Post autor: skorpionka25 »

Nie łam się! Posiałaś nasionka tak jak ci napisałam? A w jakich warunkach teraz trzymasz roślinki?
ashia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-17, 11:36

Post autor: ashia »

Witam. Mam pytanie odnośnie kobei (nie wiem czy dobrze odmieniłam :mrgreen: ) Otóż zastanawiam się, czy może ona zwisać w dół na balkonie, czy raczej nie?
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

odp

Post autor: skorpionka25 »

Witam. Mam pytanie odnośnie kobei (nie wiem czy dobrze odmieniłam ) Otóż zastanawiam się, czy może ona zwisać w dół na balkonie, czy raczej nie?



Nie powinna, kobea jest pnączem i generalnie wędruje ku górze do słońca! Mam pytanie... mieszkasz w bloku? Jeśli tam to generalnie trudno jest hodować Kobeę na balkonie (chociaż sama uporczywie będę próbowała) ponieważ Kobea nie lubi wiatru, jeśli masz szczęście i raczej po stronie gdzie chcesz ją umieścić nie będą nią targać wiatry to przetrzyma.... :lol:
ashia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-17, 11:36

Post autor: ashia »

Mieszkam w domu jednorodzinnym. Wiem, mogłabym posadzić pod balkonem ale mnie chodzi o jego zasłonięcie. Oczywiście nie całego balkonu :mrgreen: A rosłaby od strony południowej
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

odp

Post autor: skorpionka25 »

Moim zdaniem lepiej będzie jak wsadzisz ją pod balkonem, a zauważysz, że kobea w sprzyjających warunkach bardzo szybko rośnie, osłoni twój balkon tak jak sobie zaplanujesz. Rozmieść w tym celu np. drabinki do podpory, i sama się szybko rozrośnie. Jak będziesz uszczykiwać to spowoduje, że rozwinie się kilka pnączy i wąsów czepnych. Dzięki temu Kobea szybciej osłoni balkon.... Rozważ to rozwiązanie.... Będzie też lepiej ci ją podlewać :)
ashia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-17, 11:36

Post autor: ashia »

Dziękuję za odpowiedź. Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak posadzić ją pod balkonem ;-)
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Pozwolicie, że się wtrącę do rozmowy, miałam kobeę w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Najpiękniej jednak kwitła w ogrodzie, na balkonie (południe) została po części spalona słońcem, a na tarasie północno-wschodnim kwitła, aż do przymrozków. Pewnie dlatego, że była osłonięta z dwóch stron, obie były w wielkich donicach. Natomiast kobea nie jest rośliną zwisającą ale pnączem i będzie rosła do góry.
Załączniki
obrazy 175.jpg
obrazy 175.jpg (48.9 KiB) Przejrzano 5463 razy
balkon (lodżia) zanim zakwitła
balkon (lodżia) zanim zakwitła
obrazy 180.jpg (55.5 KiB) Przejrzano 5463 razy
pozdrawiam Elżbieta
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

Post autor: skorpionka25 »

"Natomiast kobea nie jest rośliną zwisająca ale pnączem i będzie rosła do góry."


To właśnie pisałam wcześniej. :) A swoją drogą nie słyszałam aby Kobeę słońce popaliło - ta roślina wręcz kocha słońce.... Moja siostra miała kobeę na balkonie od południa i pięknie się rozrosła i słońce jej nie zaszkodziło - wręcz przeciwnie - najwięcej korzyści mieli jednak sąsiedzi, do których się zakradła i wypuściła we wrześniu kwiaty to się nazywa prawdziwe "coś za nic" :) Nie wiem zatem od czego to zależy, że u jednych marnieje a u drugich, no cóż - pięknieje.....
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

:)

Post autor: skorpionka25 »

Witam,

Chcę się podzielić z Wami najnowszymi informacjami - 8 roślinek mi wykiełkowało :)
Tylko jedna ma jakieś taki żółte listki... nie wiem czy dlatego może na coś choruje.... no nie wiem nie wiem.... może macie jakiś pomysł - pozostała siódemka ma zielony kolorek...
kiedy należy uszczypać roślinkę?
:mrgreen:
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Dwie z dziesięciu Kobei wysianych 4 marca wykiełkowało!! :mrgreen:
pozdrawiam
Magda
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

balkon

Post autor: skorpionka25 »

A no widzisz coś się ruszyło :) Bądź cierpliwa może jeszcze wyjdą. Ustaw je w słoneczku :)
Muszę już powoli zacząć myśleć o wysianiu wilca i moich ziółek :) z tego co wiem to bazylia też długo kiełkuje (ok.10dni)... No i małymi kroczkami planuje rozmieszczenie roślinek na moim balkonie. Zastanawiam się tylko na roślinami zwisającymi.... chciałabym aby ładnie mi osłoniły balkonową barierkę - nie chce jej zasłaniać żadnym tworzywem - tylko tak naturalnie aby wyglądało - mam psiaka i uwielbia wyglądać przez balkon i obserwować wszystko w koło :)
Napewno zakupie petunie różowe - w tamtym roku pięknie wyglądała przez całe lato :) chcę również zrobić kącik ziołowy, jak również zasiać maciejkę i pachnący groszek. muszę to jakoś wszystko rozplanować - bo balkon nie jest duży a ja chcę chyba z byt wiele :)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Kobea - fotorelacja

Post autor: Herbi »

Nadrabiam braki jakie zauważyłem dopiero dziś. Brakuje zdjęć tej naszej kobei. Swoje umieściłem w wątku ogrodowym, a przecież tu jest ich właściwe miejsce :-)

Wysiałem kobeę 22 lutego. Wzeszło 6 sztuk z 10 w torebce, co jak myślę wystarczy na obsadzenie jednej kratownicy. Dziś 24 dzień od wysiania maja od 12 do 18 cm wysokości i pojawiły się wąsy czepne.
A po kolei było tak:
1. Pierwszy mały kiełek pojawił się już 14-go dnia :-)

2. Gdy zamieściłem na forum zdjęcie kolejne zdjęcie był to 17 dzień i jedna siewka miała już kilka cm wysokości.

3. Na 19 dzień już kolejne 4 siewki goniły liderkę ;-) Tempo wzrostu niesamowite ale wiadomo, to są pnącza i ciągną do góry do słońca, a tego ostatnio na moim południowym oknie nie brakowało.

4. Dzień 24 od wysiania. Pojawiły się wąsy czepne, a najdłuższa siewka ma 18 cm


Ela
to pouczające info z tą kobeą na balkonie. Zdarza się jednak, że nawet ciepło- i światłolubne rośliny mogą ucierpieć od "ostrych" promieni słońca. Ruch powietrza czasami jest tam ograniczony i liście mogą ucierpieć. Wiele z roślin nawet na parapecie, w mieszkaniu doznaje poparzenia liści.
Pewną rada może być skrapianie liści ale b. wcześnie rano gdy tej operacji słońca nie ma.

Mada
cierpliwość, już ;-) to ćwiczyliśmy. Ważna cecha ogrodnika :lol: Oby więcej ci wykiełkowało. Jesli masz możliwość to fotki wstawiaj. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Re: Kobea - fotorelacja

Post autor: mada »

Herbi pisze: Mada[/i] cierpliwość, już ;-) to ćwiczyliśmy. Ważna cecha ogrodnika :lol: Oby więcej ci wykiełkowało. Jesli masz możliwość to fotki wstawiaj. :-)
No tak.. cierpliwość.. 8-) . A co do fotki, to mogłabym ją wstawić, ale zdjęcie moich dwóch kobei to dokładne repliki Twojego pierwszego i drugiego zdjęcia. Pochwalę się zdjęciem, gdy moja kobea przegoni Twoją :-D
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Następne dwie kobee kiełkują, razem będą już 4 sztuki :mrgreen:
pozdrawiam
Magda
arinara
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-03-19, 12:27

Post autor: arinara »

och kobea :) też jestem jej zagorzałą miłośniczką :-D ja nie wsadzam do ogrodu tylko do dużych donic na tarasie, i oplatam na kracie. rośnie pięknie - dokładnie na południowym-południu a do tego nieźle tam wieje ;-)

w zeszłym roku, co prawda było marnie, bo wysadzone po zimnych ogrodnikach żadne nie przetrwały, dopiero wsadzone niedobitki na początku czerwca się odbiły i pięknie zakwitły już na koniec sierpnia :-)

jutro będzie dwa tygodnie jak wysiałam nasionka, i jeszcze żadne nie wzeszły :-( ale na kobeę trzeba czekać, ona jest leniwa na początku ;-) za to później pięknie nadgania :-D

zdjęcie z końca sierpnia, początek kwitnienia.
Załączniki
kobea.jpg
ODPOWIEDZ