Kobea pnąca - zimowanie, sadzonki, wysiew

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ela, w ogrodnictwie wszystko ma znaczenie :-)
Dopiero zaczynasz, a więc możesz tego nie wiedzieć :-D

O kobei małe kompendium wiedzy tutaj
(wybrane ze wszystkich dostępnych mi źródeł, pisanych, z internetu i programu TV)


***Autorką zdjęcia jest Ela (El-ka)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy,jako piękno nas otacza,po przeróbce zdjęcie kobeii wyszło super. :lol:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

El-ka pisze:Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy,jako piękno nas otacza,po przeróbce zdjęcie kobeii wyszło super. :lol:
Po co zdradzasz Elu sekrety fotograficznej kuchni ;-)
Przeróbki żadnej nie było. Wyostrzone zostało jedynie i wzmocniony kolor. Kwiat był wtedy w okresie zmiany barwy z jasnej w ciemniejszą.
Ot i cała przeróbka :lol:

A właściwe piękno kobei pod odpowiednim oświetleniem słońca dojrzeć można IMHO bez pośrednictwa obiektywu aparatu.
Trzeba ją jednak najpierw mieć w realu :mrgreen: Do czego tutaj wspólnie dążymy ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kobea jest wdzięczna do fotografowania, zwłaszcza pąki, które wyglądają jak z kreskówki. :-D

A to kilka przykładów
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

PS. Herbi może więcej zdjęć wstawisz do encyklopedii. :-D
http://fotoamator333.fotosik.pl/albumy/693161.html
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Chciałam tylko skromnie zakomunikować, że dzisiaj wysiałam swoją kobee ;-)
pozdrawiam
Magda
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

U mnie też się jedna główka już pojawiła

Post autor: skorpionka25 »

Posiałam swoją kobeę na pierwszego marca i już jedna główkę wystawiła :lol: , mam nadzieję że będzie jej więcej (posiałam coś koło 14 sztuk w 6 doniczkach - na okres wzrostu :) )
Czekam na następne nieśmiałe wykiełkowania :)
:roll:
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Re: U mnie też się jedna główka już pojawiła

Post autor: mada »

skorpionka25 pisze:posiałam swoją kobeę na pierwszego marca i już jedna główkę wystawiła :lol:
To bardzo szybko. Możesz napisać więcej szczegółów, np. czy moczyłaś nasiona, jak często podlewasz, jak ciepło masz w otoczeniu roślinki?
pozdrawiam
Magda
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Swoją siałam 3 marca i też już kilka siewek mam, z tym że następne dopiero wychodzą. Pierwsze wyszły po ok. 9 dniach.
Z tego co pamiętam to zawsze tak nierównomiernie wschodziły.
Nasiona tym razem moczyłam przez 24 h, temp. średnia w domu 22C (z tym że nad ranem ok. 18 wieczorem nawet do 25 :-/ ).

Wzejście nasion to jedno, ale ważniejsze jest utrzymanie siewek - a z tym u mnie znacznie gorzej :oops:
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

....

Post autor: skorpionka25 »

Droga Mado :) Przeczytałam na necie, aby nasionka namoczyć i tak też zrobiłam... Wieczorem wlałam do słoiczka letniej wody (takiej o temperaturze pokojowej) i pozostawiłam na noc. Rano przepłukałam nasionka i zalałam je jeszcze letnią wodą. Jak wróciłam z pracy to ok. 18-stej wysiałam nasionka do doniczki. Tylko popełniłam jeden błąd bo nie doczytałam dopiero po fakcie się zorientowałam... a mianowicie nasionka powinno się wkładać "na sztorc" na głębokość do 0,5cm a ja zasiałam na ok.2,5cm dlatego nie wiem czy wzejdzie mi reszta....
Moje Kobee stoją na parapecie okna południowo-zachodniego (tak że od godz. 10 do 17-18 jest non stop słońce- jak jest :lol: ) a kaloryfer mam odkręcony na "3" więc jest dość ciepło. Na noc tylko kaloryfer jest zakręcony bo śpimy w tym pokoju a ja strasznie nie lubię spać w ciepłym pomieszczeniu....
Będziemy w kontakcie i będę na bieżąco informować jak coś nowego się pojawi w mojej doniczce :)
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Re: ....

Post autor: mada »

skorpionka25 pisze: Będziemy w kontakcie i będę na bieżąco informować jak coś nowego się pojawi w mojej doniczce :)
Dziękuję za wnikliwą odpowiedź. Moje nasiona kobei ani drgną. Przykryłam je wczoraj słoikiem, żeby miały cieplej :-/ i nic.. Jutro wysieję resztę nasion, ale najpierw je namoczę, tak jak Ty to zrobiłaś i zobaczymy :roll:
pozdrawiam
Magda
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

już trzy :)

Post autor: skorpionka25 »

witam wszystkich :)

Dzisiaj raniutko zaglądnełam do moich kobei i ku zdziwieniu zobaczyłam następne dwa kiełki :) No w końcu coś ruszyło :)
No tylko teraz muszę je utrzymać....
Mam pytanko... do zaawansowanych w hodowli ;-) czy po wykiełkowaniu należy je jakoś inaczej podlewać, np. słyszałam że nie należy ich podlewać z konewki, tylko lepiej jest mocno zraszać.... Ile w tym prawdy :?: no i czym i kiedy ewentualnie je nawozić :?:
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

a właśnie, że 6....

Post autor: skorpionka25 »

nie no tempo jest zastraszające... rano widziałam tylko trzy, a teraz po przyjściu z pracy 6!!! No i tyle niech zostanie bo co ja z nimi zrobię jak wszystkie mi się przyjmą??!!
Mam tylko nadzieję, że uchowa mi się co najmniej 4 :)
Pozdrawiam
Trzymam kciuki za Nasze Kobee :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja tam swoje kobee podlawałem normalnie, bezpośrednio na ziemię z podlewajki, a nawożenie to dopiero po wysadzeniu do gruntu, w domu i tak mocno wyrośnie jeśli jest posiana w ziemi do siewek.
skorpionka25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-03-02, 12:46

....

Post autor: skorpionka25 »

No i jeszcze jedna się pojawiła - razem już siedem :)
może po przyjściu dziś z pracy jeszcze jedną dostrzegnę :) Ciekawa jestem tylko która kobea mi wykiełkowała - zasadziłam fioletową i niebieską (zrobiłam kolejny błąd bo nie posegregowałam nasion i wymieszałam je więc teraz nie wiem jaką pielęgnuję roślinkę; cztery zostanie u mnie na balkonie a jak uda mi się wyhodować jeszcze parę sztuk to wysadzę je na działeczce :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

A u mnie nic :-/ Ale to nic, już przywykłam do tych swoich ogrodowych porażek :roll:
:lol: :lol:
pozdrawiam
Magda
ODPOWIEDZ