Róże - uprawa, nawożenie. Chloroza

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
IzaC
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-19, 10:19

Róże - uprawa, nawożenie. Chloroza

Post autor: IzaC »

Witam
od tygodnia szperam w internecie w poszukiwaniu pomocy, może ktoś z Was wie co się stało moim różom. Liście strasznie jaśnieją a w jednej róży az czerwienieją, nie widzę na nich żadnych szkodników.Mszyce były ale skutecznie je zwalczyłam,Czy ktoś wie co może im dolegać
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Załączniki
20150519_125958 (Kopiowanie).jpg
20150519_125945 (Kopiowanie).jpg
20150519_130048 (Kopiowanie).jpg
20150519_130054 (Kopiowanie).jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: co to za choroba?

Post autor: Danka »

Prawdopodobnie brak azotu lub innego składnika pokarmowego. Wygląda to na chlorozę ;-)
IzaC
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-19, 10:19

Re: co to za choroba?

Post autor: IzaC »

Dzięki za odpowiedź juz podsypałam substralem długo działającym, nie wiem czy to wystarczy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: co to za choroba?

Post autor: Merghen »

Myślę, że mimo wszystko warto podlać preparatem przeciw chlorozie. Miałam podobne objawy na rododendronie i sam nawóz nie wystarczał a jedno podlanie preparatem pomogło wyjątkowo.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
IzaC
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-19, 10:19

Re: co to za choroba?

Post autor: IzaC »

Dzięki jutro moze coś kupię od chlorozy, ale właśnie zbadałam pH gleby i jest niecałe 5 czyli chyba zakwaśna gleba czy pod rosnące już róże można posypać jakimś wapnem czy jakimś innym środkiem odkwaszającym ziemię, czy mam czekać do jesieni ?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: co to za choroba?

Post autor: Merghen »

Róże chyba lubią lekko kwaśne podłoże więc jedynie należy podlać preparatem na chlorozę.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
IzaC
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-19, 10:19

Re: co to za choroba?

Post autor: IzaC »

Dzięki, właśnie podlałam nawozem na chlorozę, i podałam dolistnie florowit wieloskładnikowy.Nie wiesz jak długo trzeba czekać na efekty?
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: co to za choroba?

Post autor: Przemek85 »

Witam, podlanie nawozem powinno dać dość szybkie efekty. Mogą one być widoczne w ciągu 3-5 dni. Gleba może być oczywiście trochę zbyt kwaśna, zalecana dla róż to około 6,0-7,0. Tym jednak bym się aż tak nie przejmował, wszystko zależy od podkładki na jakiej była szczepiona róża. Są podkładki, które dobrze się czują w kwaśnej glebie.

Na dodatek trzeba również wziąć pod uwagę ewentualne błędy pomiaru. Takie badanie najlepiej wykonać kilkakrotnie co 1-2 dni aby wykluczyć ewentualne błędy.

Tak czy inaczej, moim zdaniem nawóz powinien wystarczyć.
ODPOWIEDZ