Róże - choroby, szkodniki. Skoczek różany

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Żółte liście róż.

Post autor: Elzbieta M »

Przemku , a czy taki ekologiczny preparat , który każdy może sam wykonać , będzie skuteczny na skoczki? Na 1 l wody dałam łyżeczkę sody , 2 łyżki mydła potasowego , 2 łyżki oleju - i skropiłam mszyce. Na nie podziałało.
Moje niektóre róże mają tyle liści uszkodzonych przez skoczki , że gdybym je oberwała , to zostałyby gołe pędy. Brzydko to wygląda - i tak juz ma zostać do sierpnia?
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Żółte liście róż.

Post autor: pogodynka »

A może to grzybica?Moja różyczka też niekorzystnie wygląda.Robali nie widziałam.A wszelki objawy pasują mi do choroby grzybiczej.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: Żółte liście róż.

Post autor: Przemek85 »

Z reguły preparaty, które działają na mszyce powinny działać też na skoczka, ale w przypadku naturalnego preparatu trudno mi ocenić. Na pewno warto spróbować.

Pogodynko, bardzo możliwe, jednak objawy, które podajesz mogą pasować do kilku chorób. Najtrafniej udałoby się ocenić, gdyby można było obejrzeć zdjęcia.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Żółte liście róż.

Post autor: pogodynka »

Mój problem z różą.Liście zżółkły i zrobiły się suche.A kwiaty nie rozwinęły się tylko w pąku się zrobiły suche.Wpierw pryskałam decisem,myśłała,że jakieś robali niszczą moją różę .Po 15 dniach popryskałąm miedzianem,myślałąm,że to jednak grzybica róży.Ale roślina dalej nieładna.Co mam robić??? :padam:
Załączniki
P1150760.JPG
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: Żółte liście róż.

Post autor: Przemek85 »

W tym wypadku wydaje mi się, że może brakować któregoś ze składników: potasu, wapnia. Ale w tym wypadku może to być spowodowane nie tyle brakiem, co po prostu trudnością w pobieraniu składników przez różę. Często się tak dzieje w upalne dni. Objawy skoczka różanego też na niektórych liściach są widoczne. Można poobserwować jeszcze różę i zobaczyć co się będzie działo po deszczu.

W tej chwili trudno będzie trafić w konkretną przyczynę.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Żółte liście róż.

Post autor: pogodynka »

Podlewam nawozem różę.Wcześniej biohumusem.Dało by coś przesadzenie rośliny?Ta róża mieszka sobie w doniczce.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: Żółte liście róż.

Post autor: Przemek85 »

Myślę, że tak. Róże są bardzo wymagającymi roślinami jeśli chodzi o nawożenie. Donica może mieć wpływ na żółknięcie liści z powodu niewystarczających składników.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Żółte liście róż.

Post autor: pogodynka »

Więc jutro przesadzam różyczkę i może zaś będzie oko cieszyć.Dziekuję Przemku :-)
ODPOWIEDZ