Róże na balkonie - uprawa

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Amara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2011-09-01, 09:14

Róże na balkonie - uprawa

Post autor: Amara »

Przyznam,że moim marzeniem jest mieć choć mały krzaczek róży na balkonie (najlepiej pnącej ) :oops: jednak mój balkon jest bardzo słoneczny (od 11 do zachodu jest pełne słońce ) i nie za bardzo wiem czy jakakolwiek róża wytrzyma taką saunę.
Dlatego chciałabym wiedzieć czy jest jakaś odmiana która przetrwa takie warunki ??
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Praktycznie każda róża lubi stanowiska słoneczne. Problemem mogą być tutaj tylko korzenie. Trzeba będzie osłonić donicę tak, by nie nagrzewała się zbyt bardzo od słońca. Ugotowanie korzeni będzie zabójcze dla rośliny. Można zrobić parawanik dla donicy, albo okryć ją materiałem nie przepuszczającym ciepła (styropian, wata).

Trzeba pamiętać o częstym podlewaniu, a donica powinna mieć otwory tak by umożliwić odpływ nadmiaru wody.

Wśród odmian najlepsze byłyby róże rabatowe, miniaturowe i okrywowe. Róż pnących ogólnie się nie poleca, ale spróbujemy coś wybrać :)

Z pnących mogą być np: Rosarium Uetersen, Super Excelsa, Ilse Krohn Superior, Super Dorothy, Compassion, Goldstern, Aloha.

Ale również róże parkowe mogą być bardzo ładne: Graham Thomas, Colette, Jacques Cartier, Mary Rose.
Awatar użytkownika
Amara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2011-09-01, 09:14

Post autor: Amara »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, o moich poczynaniach z różami na pewno napiszę.
oliwka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-12-16, 13:59

róża wielkokwiatowa w doniczce, przechowywanie w zimie

Post autor: oliwka »

witam,
być może ten wątek już się przewinął na tym forum, ale jestem nowa i chciałabym spytać o kilka spraw związanych z przechowywaniem róż w donicach, w zimie.
Obecnie moja róża wielkokwiatowa stoi w mieszkaniu, cała przykryta papierem pakowym. Pomimo, że nie dociera do niej światło, róża wypuściła słabe, jasno-różowe pędy. Chciałabym przechować krzew do wiosny, ale za bardzo nie mam warunków. Proszę o informację co zrobić z tymi słabymi pędami, czy mam je odciąć ??? Słyszałam, że dobrym miejscem na przechowanie róż jest nieogrzewany garaż (mam ciemny garaż, tem. ok 10 stopni i niżej). Czy tam róży będzie lepiej niż w mieszkaniu?
No i jak często podlewać różę w okresie zimowym, będę bardzo wdzięczna za porady ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mam podobny problem, ale trzymam je jeszcze na tarasie i myślę że jest im tam dobrze. Ociepliłam jedynie donice i ziemię przykryłam korą. Nadal mają liście :-| Myślę, że w domu jest zdecydowanie za ciepło :-|
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

W tym roku jesień jest bardzo ciepła. Moje ogrodowe róże mają jeszcze liście. Twoja róża w domu ma za ciepło. Powinna być przechowywana w chłodniejszym miejscu (garaż) i wtedy możesz ją trochę okryć. Ale jeżeli teraz jest tam +10 stopni, ja bym nie okrywała. A pędy lepiej przyciąć wiosną.
oliwka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-12-16, 13:59

Post autor: oliwka »

dzięki za odpowiedzi,

po ostatniej zimie bałam się cokolwiek zostawić na balkonie. Nie wiadomo jak długo potrwa ta pogoda. Dla kwiatów gorsze są marcowe mrozy niż grudniowe

wystawię różę do garażu i będę obserwować co dzieje się dalej. ;-)
ODPOWIEDZ