Był sobie skalniak...

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Był sobie skalniak...

Post autor: Merghen »

... a raczej był sobie pagórek, okolony kamieniami i nasadzony wszelkim zielskiem, zarośnięty jałowcami i jukami i na pewno nie mający nic wspólnego ze skalniakiem :zawstydzony:
Obrazek
Tak wyglądał z lotu ptaka w 2010 r.

W następnym roku (2011) w dłonie dostał się sekator i jałowce zostały mocno przystrzyżone choć pierwotnie groziło im wycięcie, juka dostała jednak eksmisję. Oto kilka ujęć z tamtego roku:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn. ... :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Danka »

To czekam Małgosiu na ciąg dalszy :-o
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: stasio13 »

Zapowiada się ciekawie :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Merghen »

Będzie ciąg dalszy tylko muszę odsapnąć. Właśnie dziś wysadzałam roślinki zakupione i dostane. Niestety zdjęcia dopiero zrobię bo choć pracowałam od 14.00 to skończyłam dopiero jak już się zrobiło ciemno i ogród oświecała mi latarnia uliczna. Dzięki temu mogłam dokończyć wszystko a przy okazji zobaczyłam,że nie będę potrzebowała dodatkowego oświetlenia oczka - mam darmowe i w dodatku nastrojowe :D :lol:

-- Ostatnio dodano 15 paź 2012, o 19:51 --

Dla cierpliwie oczekujących dalszego ciągu wklejam zdjęcie Rojnikowca (Orostachys malacophylla) - już kwitnącego :D
Obrazek

Obrazek

Z tyłu jeszcze widać nieporządek dziś uprzątnięty ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: harwi »

Uuu jaki fajny rojnikowiec. :hyhy: Kolejny fajny skalniaczek nam się zapowiada. Fajnie poradziłaś sobie z jałowcami takie "ogolone" będą bardziej pasowały.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Elzbieta M »

Wielka różnica , oczywiście na plus , pomiędzy rokiem 2010 a 2011. Ciekawa jestem , co zobaczymy na obecnych zdjęciach :-D
użytkownik usunięty

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: użytkownik usunięty »

Super wyszła ci ta przeróbka skalniakowej rabaty na skalniak :D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Merghen »

Sezon 2011 zakończyłam stwierdzeniem,że 'nic w ogrodzie nie wymaga zmian'. Jakże się myliłam :zawstydzony:

A najmniej myślałam o zmianach na skalniaku. Dlaczego?
Oto początek sezonu 2012-go:
Obrazek

Obrazek

Nawet w maju wyglądało na to, że na skalniaku panuje porządek...
Obrazek
...jednak potem się zaczęła gwałtowna wegetacja roślin, które owszem nadają się na skalniak ale co najmniej 4 x większy od mojego. Wszystko zaczęło się mieszać, zakrywać, dusić a kamienie zginęły w powodzi zieleni. Poza tym nie wykopane do końca kłącza juki puszczały coraz to nowe sadzonki. Skalniak coraz bardziej nie przypominał skalniaka ale totalny bałagan roślinny. Zaczynał mnie denerwować ale byłam też przerażona pracą z nim związaną i jednocześnie coraz mniejszą ilością czasu i odkładałam to na bliżej niesprecyzowaną przyszłość. Między czasie sporo się zmieniło w moim życiu i to przypieczętowało rozpoczęcie się 'Wielkich Ogrodowych Zmian' :D

O tym jednak w następnym odcinku.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Elzbieta M »

Widzę , że następny odcinek będzie na pewno ciekawy :hyhy:
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Agnes »

Najfajniejsze w ogrodzie jest to, że nic nie jest na stałe :) Możemy wymieniać, przesadzać, uzupełniać, modyfikować itd. Bo nawet najciekawsze założenie po czasie okazuje się do poprawienia. Dobrze, że nasza inwencja twórcza nie zna granic :D . Twój serial skalniakowy Małgosiu wciąga coraz bardziej :-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: harwi »

Ja tez nie mogę doczekać się następnego odcinka. :hyhy: Co ty tam ciekawego wymyśliłaś? Czy rozrośnięte za bardzo roślinki znalazły nowy dom czy zostały pochłonięte przez kompostowe czeluście. Czy jałowce przetrwają w nowym środowisku i nawiążą nowe przyjaźnie? Czy kamienie ujrzą światło dzienne? :roll: :oczami:
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: ATA »

Zapowiada się powieść z dreszczykiem :-)
Renata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: Merghen »

Chyba nastała pora na następny odcinek. Ten będzie mówił o pewnym niewielkim skrawku skalniaka czyli 'mini-skalniak na próbę'.

Na początku rosła tutaj tawułka. Pięknie wyglądała wiosną, żółtozielone listki a potem kwiatostany w delikatnym różu... tylko,że co roku była ścinana do zera, potem jeszcze raz po przekwitnięciu inaczej przejście do szklarni było nie możliwe.
Obrazek
Została więc jesienią 2011 r. przeniesiona w inne miejsce a to zostało zajęte przez rośliny cebulowe (hiacynty, krokusy) i sadzonki goździka kropkowanego.
Obrazek
(wiosna 2012r.)

Założeniem zmiany miało być:
1/ ułatwione przejście w ciągu komunikacyjnym
2/ kolorowy kącik mało problematyczny jeśli chodzi o pielęgnację (czyt. pielenie)

Na początku było pięknie i pachnąco, co widać na zdjęciu, jednak po jakimś czasie goździki rozrosły się i zagłuszyły wszystko a dodatkowo mizernie kwitły. Poza tym zauważyłam, że zbyt ciężka ziemia nie służyła cebulkom hiacyntów, które zaczęły gnić. Nie zdobiły też ich liście. Ten pomysł okazał się wielkim niewypałem :zdegustowany:

Zaczęłam czytać, oglądać skalniaki u innych i znów nastąpiły przymiarki do kolejnej zmiany kącika. Jesienią 2011 r. powstał taki oto fragment na próbę.
Obrazek
Zostały tutaj wykorzystane prawie wszystkie rojniki i rozchodniki, które wcześniej ginęły na skalniaku w powodzi innych, bardziej ekspansywnych i sporo większych roślin oraz część nowo zakupionych. Oczywiście zostało też zmienione podłoże, wybrałam większość ziemi i dodałam piasek gruboziarnisty oraz korę.
Jednak nadal coś było nie tak :looka: ... Miałam jednak czas na przemyślenia - zimę i część wiosny.
Zima okazała się też testerem dla roślinek, większość przeżyła ale okazało się, że niektórym zmiana nie wyszła na dobre. Dalej jednak nie wiedziałam co mi nie pasuje. Oświecenia dostałam w markecie gdy przechodziłam obok worków z ciekawą zawartością. Jeden został kupiony na próbę i oto efekt:
Obrazek

Obrazek
Dzięki białemu kamieniowi udało się uwydatnić konary przyciętego jałowca.
I pewnie więcej bym nie zmieniała gdyby nie ta gwałtowna wegetacja roślin w innych częściach skalniaka. Ten kącik przypieczętował potrzebę zmodernizowania skalniaka tylko dalej mnie przerażał ogrom pracy do wykonania i brak materiałów, szczególnie dużych, o ciekawej fakturze kamieni. Od podjęcia decyzji, która zapadła po szczegółowych konsultacjach z resztą rodziny do wykonania miało upłynąć trochę czasu. Wszystko wskazywało na to, że wszelkie prace zostaną odłożone na rok 2013 a nawet później. Nie przyszło mi nawet na myśl, że może nastąpić nagły zwrot akcji...

cdn.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: Był sobie skalniak...

Post autor: stasio13 »

Bardzo ładnie,ten konar będzie świetnie wyglądał na tle białych kamieniObrazek
ODPOWIEDZ