Lewizja czyli prawdziwy skarb ogrodnika

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Lewizje przepiękne :shock: :!:
Pozdrawiam Ewa
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

właśnie mam taka roślinkę, a nie wiedziałam jak się nazywa. U mnie kwitła tylko raz na wiosnę, może dlatego że rośnie w skrzynce na balkonie a w sierpniu jest tam mniej słońca. Mam nadzieję że do jesieni będę miała już kawałek ogródka na tyle przygotowany, że bedę mogła przesadzić ulubione roślinki,
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Danielo przyznaję Ci rację! Dla mnie to forum to przede wszystkim "ściągawka" pomysłów. Nie tyle jeśli chodzi o same roślinki bo z tego co widzę to większość forumowiczów ma "pi razy drzwi" te same kwiaty. Mamy oczywiście różne gusty ale generalnie nasze ogrody różnią się nastrojem i wystrojem. Pamiętacie zegar z konwalii? Niby "głupia konwalia" ale pomysł genialny. Lilie otoczone funkiami - piekne barwne kwiaty otoczone soczystą zielenią. Czy to nie piękne? Prześliczne skalniaki, ogród leśny cały w hortensjach i rododendronach. Bajka prawda? Wszystkie kwiaty są piękne ale niektóre po prostu musimy mieć a inne nie pasują do naszej koncepcji. :-D Troszkę późno tu trafiłam i lewizję naprawdę są piękne a wcześniej nie znałam tych kwiatów. Teraz wiem, że muszę znaleźć gdzieś dla nich miejsce. Emilu czy naprawdę są we wszystkich kolorach tęczy? Tu przede wszystkim są różne odmiany różu i biel. A niebieski, czerwony, żółty? Uwielbiam wielobarwność. Taka ze mnie "sroka"
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Joasiu, właśnie podałaś jeden z powodów, dla których istnieje ta srona www :-D Wiedza, pomysły i własne doświadczenie to skraby, którymi Wszyscy na Naszym Forum bardzo chętnie się dzielą ;-) :-D
Wracając do tematu ...
Szczerze to niespotkałem (jeszcze ) roślin o błękitnych i czarnych kwiatach ...
Za to wszystkie kolory zaczynając od czystej bieli, przez odcienie różu, żółtego, pomarańczowego, soczystej czerwieni, purpury aż po mocne bordo i ciepłe brązy są bardzo polpularne wśród kwitnących lewizji :shock:
Pozdrawiam kolorowo !!! ;-)
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

W takim razie zaczynam się rozglądać za lewizjami. :-D
Awatar użytkownika
dorcia20-84
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 262
Rejestracja: 2008-05-11, 10:24

Post autor: dorcia20-84 »

Ja wczoraj zaopatrzyłam sie w dwie lewizje :mrgreen:
Dziekuję Emilu za wsaniała księgę wiedzy na temat tych roślin w wątku jaki stworzyłeś
ps wiem już do kogo uderzac z pytaniami i watpliwościami na temat tych roślin :lol:
Myślę o posadzniu swoich lewizji na ścianie bocznej lub górnej wodospadu tak aby podłoże przypominało naturalne środowisko.

ps. czy powinłam je wsadzić w doniczce zy tylko w samą szparę (zagłebienie) w kamieniach ?
Dotykając Nieba nie zapomnij, ze stoisz na Ziemi



Moj ogrodek
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=436


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Cieszę się, że Ty też "zachorowałaś" na lewizje ;-) :-D
Jeśli szczelina między kamieniami jest wystarczajaco szeroka i głęboka to można śmiało wsadzić roślinki bez doniczek. Pamiętaj tylko, że w rozetkach nie może zalegać woda, bo inaczej lewizje zginą ...
Awatar użytkownika
dorcia20-84
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 262
Rejestracja: 2008-05-11, 10:24

Post autor: dorcia20-84 »

Dziękuję za radę, myślę, że na ścianach wodospadu będzie im idealnie, posadzę w miejscach gdzie nie dociera woda, żeby kontrolowac wilgotność rośliny no i w pół-cieniu.
wtawie fotki na ogródku jak je wsadzę na stałe miejsce.Narazie znów brak czasu bo niedługo uciekam do pracy
Dotykając Nieba nie zapomnij, ze stoisz na Ziemi



Moj ogrodek
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=436


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Emilu, napisz jak Ty zabezpieczasz lewizje na zimę.A co myślisz o tym
http://www.floraforum.net/topics5/lewizja-vt2311.htm ?
Może masz jakieś swoje sposoby, bo przecież muszę zadbać o "milusińskich" od Ciebie :mrgreen:
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Moje lewizje rosną w kilku miejscach w ogrodzie - tylko najstarsze roślinki na skalniaku zabezpieczam na zimę stroiszem i daszkiem z kawałka szyby. Takie zabezpiecznie z butelki jest dobre jeśli zimą spadnie dużo śniegu - w innym wypadku rozetki poddane działaniu ostrego słońca oraz skraplającej się na ściankach z tworzywa sztucznego (podczas zimowych odwilży) wody szybko zakończą swój żywot...
Lewizje posadzone w półcieniu oraz na wrzosowisku zasypuje w listopadzie warstwą suchego igliwia modrzewiowego lub sosnowego - kopczyki rozgarniam już w marcu, bo roślinki wcześnie zaczynają rosnąć.
Najlepiej zimują rośliny na glebie luźnej z dużą ilością piasku oraz na skalniaku, gdzie woda z opadów oraz stopniałego sniegu szybko spływa w dół po zboczu.
Lewizje nie są długowieczne - po 4 - 5 latach trzeba odnowić kolekcję. Na odpowiednim stanowisku, jednak,młode roslinki z samosiewu szybko zastępują miejsca po starszych pokoleniach.
Pozdrawiam !
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Lewizja.

Post autor: sąsiad »

Emilu , podziwiam Twój "lewizyjny" kącik w ogrodzie i czuję, że zaczyna mnie brać jakaś wirusowa choroba :mrgreen: .
Mam nadzieję, że na wiosnę będę się rozglądał za sadzonkami lub zlecę zakup na kiermaszu, tam gdzie zaopatruje się ELKA.
___________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Rozglądaj się, rozglądaj, bo naprawde warto ;-) :-D
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Witaj Emilu, mam pytanko. Pięknie mi wyrosły Twoje nasionka , sieweczki mają o,5 cm.(w misce) I co teraz z nimi zrobić, zostawić jeszcze do podrośnięcia? przepikować do osobnych naczynek i czekać na dalszy wzrost? Uświadom koleżankę, no bo wiesz robię to pierwszy raz w życiu a nie chcę zmarnować tyle siewek. :mrgreen: :lol:
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

ANA pokaz fotki pokaz pokaż ;) te maleństwa
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

:lol: Proszę bardzo. Teraz są już większe, ale w sobote zrobie nowe foto moich piękności
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/siel ... 673,75.htm

Emilu, i jeszcze jedno pytanko, czy te maluch będą kwitły tego roku?( ale jestem nudziara ale Ty wszystko wiesz na ich temat) :lol:
Całuski od Anki krakowianki.
ODPOWIEDZ