Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Asterka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 310
Rejestracja: 2011-09-20, 13:51

Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: Asterka »

Mam od kilku lat świerk Conica. Do tej pory rósł ładnie, niczym go nie pryskałam.
W tym roku na wiosnę zauważyłam, że czubek jest brązowy, po potrąceniu suchych gałązek, dużo igieł opadło.
002.jpg
A tak wygląda czubek
003.jpg
Zima była łagodna, więc to pewnie nie mróz lecz może jakaś choroba ? Poradźcie, co zrobić. Czy mam wyciąć cały wierzchołek?
Czy można go jeszcze uratować ?
Pozdrawiam Danusia-Asterka.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Kłopot ze świerkiem Conica

Post autor: rafaloku »

Ta odmiana jest bardzo chętnie atakowana przez przędziorka sosnowca. Na naszym forum nawet był już kiedyś wątek przędziorek na świerku białym Conica. Igły najpierw żółkną, potem brązowieją i masowo opadają. Jeżeli na roślinie dostrzeżesz drobne pajęczynki, to potwierdzi to diagnozę. Podstawą zwalczania jest wykonywany na przedwiośniu oprysk preparatem Promanal 60 EC albo identycznie działającym Treol 770 EC. Teraz możesz prysnąć Provado Plus AE lub Magus 200 SC, ewentualnie w sklepie polecą jeszcze coś na przędziorka. Jeżeli nie chcesz chemią, to powinien pomóc naturalny preparat Agricolle ;-)

Więcej w naszym poradniku: Przędziorek sosnowiec na iglakach - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: erazm »

Od ubiegłego roku przy świerku Conica od strony północno - wschodniej igły brązowieją i odpadają mimo oprysków preparatami Mospilan, Topsin. Jaka jest tego przyczyna i jak przeciwdziałać.
Załączniki
DSCN4454.JPG
DSCN4456.JPG
DSCN4457.JPG
DSCN4458.JPG
DSCN4459.JPG
DSCN4460.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: Petrus »

To tylko jedna połowa tak ci przysycha? Jakbyś miał lepkie pędy i igły to mogą to być czerwce. Może z tej strony wolniej wysycha świerk i ma po tej stronie szarą pleśń. Co sądzisz?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: erazm »

Nie znam się na tym. Czym proponujesz opryskać?
Pędy nie są lepkie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: Petrus »

Jak nie widać skutków żerowania przędziorka czy czerwców to będzie to raczej choroba grzybowa- zatem preparat grzybobójczy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: Alexa »

Edit
Czy jest możliwe, żeby to była osutka?
Pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: rafaloku »

Tę odmianę świerka bardzo często atakuje przędziorek. Oprysk na szkodniki preparatem Mospilan 20 SP niestety nie zwalcza przędziorka. Konieczne jest użycie preparatów roztoczobójczych.

Teraz jak najszybciej proponuję wykonać naturalny oprysk preparatem Emulpar 940 EC, co zniszczy formy zimujące na roślinie. Oprysk ten powtarzaj co roku, najlepiej w marcu.

W sezonie wegetacyjnym proszę używać preparat "chemiczny" Karate Gold na zmianę z naturalnym Limocide. Wykonać przynajmniej po 2 opryski jednym i drugim.

Wymieniłem preparaty, które można używać przeciwko przędziorkom na iglakach. Najskuteczniejszy jednak byłby preparat Sanium Przędziorki. Zwalcza on wszystkie stadia rozwojowe przędziorka, czyli zarówno dorosłe, larwy i jaja. Z tego względu wystarczy wykonać tylko 1 oprysk na wiosnę. Niestety nie posiada on rejestracji na iglaki. Dlatego użycie tylko na własną odpowiedzialność ;-)
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: erazm »

Opryskam go jutro na choroby grzybowe preparatem SUBSTRAL - SAPROL a po 7 dniach Sanium - Przędziorki.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk Conica - brązowienie, szkodniki

Post autor: Petrus »

Rozmawiałem ze znajomym dendrologiem i najlepszym preparatem na przędziorka jest Magus ;) Sam go kiedyś stosowałem do oprysków i znikał raz na zawsze ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ