Żywopłot ze świerków - sadzenie, cięcie, formoeanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
M10dy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-30, 20:47

Żywopłot ze świerków - sadzenie, cięcie, formoeanie

Post autor: M10dy »

Witam,
Noszę się z zamiarem założenia żywopłotu ze świerków (pospolitych) na swojej działce. Zanim jednak to zrobię chciałbym upewnić się jak wykonać to prawidłowo.
Otóż zamierzam zakupić sadzonki świerka w pobliskiej szkółce. Mają one ok. 20-30 cm wysokości. Chcę posadzić je na granicy działki, tak aby za kilka/kilkanaście lat tworzyły piękny żywopłot. Działka aktualnie nie jest użytkowana, chcę po prostu posadzić te świerki, aby sobie spokojnie rosły (oczywiście w miarę możliwości będę je pielęgnował).
I w tym miejscu mam kilka pytań:
1. Czy sadzić sadzonki w jednym czy w dwóch rzędach (w trójkąty) i w jakiej odległości od siebie? W szkółce powiedzieli mi, że w jednym rzędzie co 70 cm, ale wydaje mi się to trochę zbyt gęsto. Jak już mówiłem działka będzie użytkowana za kilka/kilkanaście lat i bardziej zależy mi na jakości niż na czasie.
2. W jakiej odległości od granicy sadzić drzewka (tak, aby za parę lat można było ewentualnie postawić płot)?
użytkownik usunięty

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Oznacza to, że połowę podanych wartości trzeba brać pod uwagę wyliczając odległość sadzenia świerków od granicy działki. Jeśli planujesz jakiś płot, to jego szerokość też musisz doliczyć. No i warto go zrobić zanim świerki urosną.

Co do odległości sadzenia świerków są różne opinie. Niektórzy uznają już odległość 60 cm między drzewkami jako wystarczającą. Widziałam jednak wiele starszych żywopłotów, także te z dosyć już grubymi pniami i nie wygląda to za dobrze, ponadto świerki muszą konkurować o pokarm, więc nasadzone zbyt gęsto łatwo zaatakują choroby czy szkodniki. Inni polecają odległość 1 m. Bardzo dobrą odmianą jest świerk serbski (Picea omorica), bo nie rośnie tak szeroko jak świerk pospolity, no i lepiej znosi braki wody.

Świerki są na tyle gęste, że nie ma potrzeby aby żywopłot ze świerka był sadzony w dwóch rzędach (na tzw. trójkąt).
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post autor: Danka »

Moim zdaniem utrzymanie świerkowego żywopłotu nie jest łatwe. U siebie posadziliśmy świerki i okazało, że jednak trzeba je formować, żeby ładnie wyglądały. Pozostawione na łasce natury i przez kilkanaście lat będę rosły jak naturalne w lesie. Mogę pokazać swoje świerki, co jakiś czas przycinane.
Tu są świerki, których już nie ma.
Obrazek
A to bieżące zdjęcia,grudzień 2011 rok.
Obrazek
W głębi widać w jakiej odległości od siebie są posadzone.
Obrazek
Obrazek
Ostatnie zdjęcie zrobiłam, po bieżącym przycięciu.
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post autor: amadyn »

Sadzenie świerków jako żywopłot to najgorszy pomysł jaki może być . Świerk potrzebuje dużo światła i gdy rośnie w gęstym żywopłocie traci igły . Nawet intensywnie cięty po kilku latach i tak przyjmuje pokrój drzewa , a jego pień staje się bardzo gruby co w żywopłocie nie jest pożądane . Za kilkanaście lat będą to i tak duże drzewa i to niezbyt dekoracyjne , a to czy dostaniesz pozwolenie na wycięcie tego szpecącego żywopłotu to nie wiadomo. No i potem, jak starsze świerki ogołocą się od dołu, nie wiadomo co posadzić pod świerkami, żeby to zdrowo rosło i ładnie wyglądało.
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post autor: grzesiek.z »

Witam, powiem tak nie uważam że żywopłot świerkowy to porażka, faktycznie są rośliny łatwiejsze w utrzymaniu szpalerowym i lepszym efekcie. Uważam że akurat ta odmiana to może być ciekawy efekt ale i nie lada wyzwanie do jego utrzymania i pielęgnacji od samego początku, tu nie ma miejsca na błędy i odkładanie pracy na rok następny.
Zobacz post z przed kilku dni "POMOCY CO JA NA ROBIŁAM" zobacz stronę drugą wstawiłem nie chcę powielać zdjęć, znajduje się tam zdjęcie strzyżonego świerka w tym przypadku jest to świerk kłujący, właśnie taką bryłę można utrzymać ale to będzie wymagało sporo pracy i wielu lat.Decyzja należy do ciebie.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
ODPOWIEDZ