Jałowce - pielęgnacja. Zasolenie gleby

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Jałowce - pielęgnacja. Zasolenie gleby

Post autor: edulkot »

Mam problem z żywopłotem jałowcowym przy ulicy. Od strony jezdni tam gdzie w czasie roztopów stała woda z solą i auta chlapały tym na moje jałowce, jałowce od dołu zrobiły się brązowe, a igły są suche. Przypuszczam, że to zasolenie gleby. Jałowce mają wys. około 3m. a to brązowe jakieś 0,5m i jest to tylko na tych które były najbardziej chlapane, reszta jałowców i cała północna strona jest zielona z ładnymi przyrostami (ulica jest od południowej strony). Na wiosnę dostały preparat przeciw brązowieniu, a wczoraj zaaplikowałam im mikoryzę. Nie wiem czy to im wystarcz żeby je uratować. Proszę o radę. :-(
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Preparat na brązowienie był zupełnie niepotrzebny i może im jedynie zaszkodzić. Jedyne co jeszce można zrobic to martwe igły strzepać sztywną miotłą w nadziei, że zachowały się żywe pąki, które wypuszczą nowe igły.
Niestety w naszym kraju nie szanuje się zielei za grosz i na drogi sypie tony soli, a później wszyscy się dziwią, że mamy łyse osiedla i zdewastowaną zieleń.
Pamiętaj, że sól kumuluje się w glebie powodując tzw. suszę fizjologiczną, co może powodować usychanie całych drzew.
Jeżeli masz taką możliwość, to postaraj się w przyszłym roku wpłynąć na to aby nie stosowano soli, tylko chlorek wapnia, który jest neutralny dla roślin.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Dziękuję za radę. Mam nadzieję że te bardzo obfite deszcze znacznie wypłuczą sól z ziemi, a może nie - ma glebę bardzo piaszczystą. :-/ A na włodarzy miasta niestety nie mamy jako mieszkańcy żadnego wpływu. :evil:
ODPOWIEDZ