Świerk srebrny - uprawa, choroby i szkodniki

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
anetag
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-05, 18:04

Świerk srebrny - uprawa, choroby i szkodniki

Post autor: anetag »

Mam problem ze świerkiem srebrnym. Mianowicie robi sie on koloru żółtego, tak jak na załączonych zdjęciach. Świerk ma dwa lata. Jaka to może być choroba ?
Załączniki
Zdjęcie053q.jpg
Zdjęcie053q.jpg (46.22 KiB) Przejrzano 5228 razy
Zdjęcie051a.jpg
Zdjęcie051a.jpg (53.3 KiB) Przejrzano 5228 razy
Zdjęcie050q.jpg
Zdjęcie050q.jpg (45.87 KiB) Przejrzano 5228 razy
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Czy dobrze wnioskuję ze zdjęć, że zamierają wierzchołki pędów lub jednoroczne gałązki? Igły brunatnieją, obumierają i opadają, a wierzchołki pędów zaginają się? Takie objawy powoduje porażenie grzybami Nectria cucurbitula i Siroccocus conigenus.

Chorę pędy trzeba wycinać, a całe rośliny opryskać odpowiednimi fungicydami. W tym przypadku powinny być skuteczne środki Sarfun 500 SC, Topsin M 500 SC, Topsin M 70 WP.

Jeżeli ktoś ma inne propozycje, to oczywiście piszcie, bo mogę się mylić ;-)
Rafał
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

U mojego dziadka jest to samo igły robią się brązowe i opadają zostają tylko te stare. Skorzystam z podpowiedzi odnośnie tych grzybów wielkie dzieki..
evita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-18, 08:31

Post autor: evita »

Witam serdecznie. Mam problem ze świerkami. Posadziłam na wiosnę ok. 130 młodych świerków srebrzystych. Większość z nich przyjęła się bez problemu. Jednak od jakiegos czasu zauważyłam że niektórym świerkom brązowieją igły od dołu i opadają. A poza tym więdną im czubki. Drzewka, które moim zdaniem się dobrze przyjęły, były zdrowe obecnie są w strasznym stanie. Cały czubek jest zwiędniały a dół brązowy. Jak ktoś mógłyby mi pomóc to byłabym bardzo wdzięczna. Może to też jakiś grzyb zaatakował drzewka jak u kolegi w poście wyżej, jednak chciałabym być pewna bo zależy mi bardzo na ich uratowaniu, dlatego załaczam zdjęcie. Pozdrawiam.
Załączniki
Tak wyglądają świerki
Tak wyglądają świerki
tn_Zdjęcie0107.jpg (75.73 KiB) Przejrzano 5155 razy
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Evita, tak jak pisał wyżej Rafał, nowe pędy zamieraja zapewne na skutek ataku grzybów. Ja doswiadczyłam na swoich srebrnych brązowienia igieł ubiegłorocznych (też wspominasz, ze brazowieja igły od spodu) i to była mszyca świerkowa, która atakuje właśnie świerki srebrne. Opryski na mszyce robi się wiosna, jak jeszcze skutków ich żerowania nie widać.

Niestety, oba moje świerki wypadły i w to miejsce musiałam dokupic dwa serbskie. Teraz mam ich 7, nie chorują, świetnie rosna (czteroletnie maja po 2,5 metra, a promień całego drzewka z gałeziami nad ziemią nie ma nawet metra (są wąskie).
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
moyogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2009-08-14, 16:16

Post autor: moyogi »

Tez mam podobny problem bo przez tą deszczową pogodę chorują jałowce, kosodrzewina i świerk. Stosuję Topsin i Previcur - trochę pomaga.
evita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-18, 08:31

Post autor: evita »

Sporóbuję zastosować te środki, może coś pomogą. Dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
babola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-25, 10:48

Mam problem ze świerkiem, pomocy!!!

Post autor: babola »

Mam na działce dwa stare( wysokie) ok 30 letnie świerki srebrne, stykające się koronami. W tym roku cos sie dzieje z jednym. Wygląda jakby ktoś go poparzył. Brązowieją igły, całe gałęzie, nie ma ani jednego młodego przyrostu( ma gołe końce) i w porównaniu z tym drugim jest jakby zszarzały, wyblakły. Obydwa rosną od siebie około 3 metrów ale koronami sie stykają. Nie zauważyłam pajęczyny na gałązkach, jedynie mrówki chodzące po pniu. Nie wiem co mam robić jestem amatorem-działkowcem. Do tej pory drzewa wyglądały cudownie.
proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Jeżeli na pniu pojawiały się mrówki to mogą na nich występować mszyce.
Jakieś dwa lata temu pojawiała się odmiana mszyc na świerku srebrnym która zatruwa dodatkowo igły i całe stare drzewa zamierają.
Jeżeli jest to ta mszyca to pomoże tylko silny środek na mszyce, jak np. Mospilan 20 SP. Ale w swej praktyce ostatnimi czasy byłem zmuszony wyciąć już ogromną ilość tych świerków bo było już za późno.
Awatar użytkownika
babola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-25, 10:48

Post autor: babola »

Bardzo dziękuję za poradę. Jutro jestem umówiona ze specjalistą z SGGW ma obejrzeć moje drzewo i zdiagnozować. Mam nadzieję,że nie jest jeszcze za późno . Szkoda by była straszna.
Awatar użytkownika
babola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-25, 10:48

Post autor: babola »

Drzewo do ścięcia, został zaatakowany jakimś robactwem, cała kora jest poorana, jednym słowem drzewo jest już martwe
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Zaciekawił mnie fakt,że z dwóch świerków rosnących prawie przy sobie,tylko jeden został zaatakowany przez owady.Czy on był w jakimś sensie w słabszej kondycji?Może problem świerków w naszych lasach to bardziej owad niż obniżenie wód gruntowych :?: .
Awatar użytkownika
babola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-25, 10:48

Post autor: babola »

witeks1968 pisze:Zaciekawił mnie fakt,że z dwóch świerków rosnących prawie przy sobie,tylko jeden został zaatakowany przez owady.Czy on był w jakimś sensie w słabszej kondycji?Może problem świerków w naszych lasach to bardziej owad niż obniżenie wód gruntowych :?: .
Witaj, tez się nad tym zastanawiałam.Rosną blisko siebie i tylko jeden( na szczęście) został zaatakowany przez szkodnika.Fakt, ten chory był troszkę mniejszy ale czy osłabiony?... nie wiem. Zeszłe lata wyglądał świetnie tak samo jak ten drugi.
ODPOWIEDZ