Jodła koreańska - choroby, uprawa

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nori
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-10, 09:34

Jodła koreańska - choroby, uprawa

Post autor: nori »

A ja mam pytanie dotyczące jodły koreańskiej: po zimie moja jodełka wygląda fatalnie: zostały prawie gołe gałązki i ciągle czekam, aż wypuści nowe gałązki - na szczęście nie uschła. Czy na zimę należy ją okrywać przed mrozami, czy może jest taka jej uroda, że "łysieje"? I co zrobić, żeby rosła troszkę szybciej (wiem, że to iglak wolnorosnący)?
Pzdr!
Uwielbiam róże!
nori
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Jodła koreańska powinna już puszczać nowe przyrosty więc jeżeli nie puszcza to roślina mogła mocno przerosnąć. Jodła koreańska ma to do siebie że jeżeli choruje może bardzo późno wypuścić bardzo słabe przyrosty np 1cm długości. I niestety z tym nic nie poradzisz możesz jedynie czekać i dbać o nią aby się wyzbierała.
Co do szybkości wzrostu jodły to nie jest ona aż taka wolno rosnąca, standardowo w ciągu roku przyrasta około 0.5 m
Awatar użytkownika
nori
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-10, 09:34

Post autor: nori »

A czy należy ją jakoś specjalnie nawozić? Podejrzewam, że grunt pod nią nie jest zbyt dobry (glina + ił) i to może wstrzymywać jej rozrost.
Uwielbiam róże!
nori
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Jodła preferuje świeże i przewiewne gleby. Zbyt zwięzłe podłoże może powodować powstawanie płytko warstwy oglejenia co może skutkować gniciem systemu korzeniowego.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Na mojej kilkuletniej jodle koreańskiej pojawiło się coś dziwnego. Co to może być i co z tym zrobić?
Załączniki
P1010027a.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To są chyba męskie kwiatostany. Moja jeszcze nie miała takich, ale jest młodziutka.

Warto sprawdzić artykuły w poradniku: Choroby jodły koreańskiej. Dlaczego jodła żółknie i gubi igły? oraz Szkodniki jodły koreańskiej. Ochojnik i przędziorek na jodle :oczami:
ODPOWIEDZ