Sosna - choroby i szkodniki, zwalczanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Sosna - choroby i szkodniki, zwalczanie

Post autor: Dominika »

Choruje nam sosna, znalazłyśmy na końcu gałązki szyszkę, w której był długi brązowy robak. Czym to można opryskać?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jest wiele szkodników sosen, zwłaszcza larw, z których wylęgają się motyle. Przydałoby się zdjęcie.
Odsyłam tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkodniki_sosen Mamy tu szkodniki sklasyfikowane według żerowania na poszczególnych częściach sosny
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Choruje sosna

Post autor: Dominika »

Nie mamy w tej chwili zdjęcia; to była larwa brązowa w szyszce, sosna jest młoda - niecałe dwa metry wysokości, igły straciły kolor i przy poruszeniu odrazu wypadają. Czym można opryskać?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Myślę, że to może być smolik szyszkowiec. Jest to niewielki chrząszcz o długości 5-6mm. Pod koniec maja odbywają lot godowy, podczas którego następuje zapłodnienie. Samice składają jaja w młodych (jednorocznych) szyszkach sosny. W każdej szyszce rozwija się kilka larw, które żerują, uszkadzając trzpień szyszki. Zjadają również łuski nasienne i same nasiona. W obrębie szyszki następuje przepoczwarzenie, po którym owad dorosły opuszcza schronienie przez okrągły otwór. Dzieje się to zwykle w sierpniu lub we wrześniu. Owady zimują w ściółce lub w szyszkach, jeśli pochodzą z jaj złożonych późno. W szyszkach opanowanych przez smolika część nasion ulega zniszczeniu, a same szyszki są zdeformowane i szybciej opadają z drzewa. W celu pozbycia się szkodnika należy zebrać wszystkie szyszki z drzewa i spalić je oraz zastosować oprysk ściółki wokół drzew preparatem Dursban 480 EC.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Post autor: Dominika »

Dziękujemy, spróbujemy zastosować porady.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Powodzenia. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Choruje sosna

Post autor: Dominika »

Mamy kolejne kłopoty z naszą samotną sosenką - na gałązkach pojawiło się mnóstwo sześcionogich pasożytów, igły usychają, wewnątrz szczytowych pędów gałązek gnieżdżą się larwy. Tym razem załączamy zdjęcia wszystkiego. Czy jest szansa na uratowanie drzewka?
W ubiegłym roku sosenka rosła ładnie bez żadnych kłopotów.
Załączniki
sosna6.JPG
sosna6.JPG (35.31 KiB) Przejrzano 5110 razy
sosna2.JPG
sosna2.JPG (26.03 KiB) Przejrzano 5110 razy
sosna1.JPG
sosna1.JPG (60.45 KiB) Przejrzano 5110 razy
sosna.JPG
sosna.JPG (46.92 KiB) Przejrzano 5110 razy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Wygląda mi to na zwójkę pędóweczkę (lub inną zwójkę) aby dokładnie to określić potrzebny jest motyl. Musisz wyszukać zdjęcie tej zwójki i latem wypatrywać jej w swoim ogrodzie. Jeżeli tylko się pojawi zacznij opryski środkiem kontaktowym.

Więcej: Gąsienice na sośnie. Co to jest i czym zwalczyć?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Skutki żerowanie widoczne są wiosną , gdy na pączkach pojawiają się wycieki żywicy , a same pączki są nierozwinięte i miękkie w części nasadowej. Żery gąsienic powodują uszkodzenia pędów , niedorozwój lub zamieranie pączków wierzchołkowych, miotlaste zakończenia pędów szczytowych i deformację korony. Można też zastosować zwalczanie mechaniczne polegające na wycinaniu lub wyłamywaniu opanowanych pędów z żerującymi wewnątrz gąsienicami. Pędy te wyróżnia nierozwinięty pączek szczytowy przebarwiony na szary kolor.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Szymon1975
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-28, 20:14

Robal na sosnie

Post autor: Szymon1975 »

Witam wszystkich specjalistów :-),

mam problem z pewnym robaczkiem, który zasiedlił mi sosny oraz jodły w ogrodzie. Robal bardzo słabo lub wcale reaguje na TALSTAR oraz CONFIDOR. Trochę jestem w kropce, bo TALSTAR załatwiał dotychczas wszystko. Nie chcę w tej chwili eksperymentować i wolałbym wiedzieć z czym mam do czynienia, aby dobrze dobrać oprysk.

Robaczka udało mi się sfotografować . Dorosły osobnik ma około 2 mm ciało i dość długie 0,5 - 1mm czułki. Po strąceniu z gałęzi na rękę i zorientowaniu się, że już nie jest na drzewie :-), skacze jak pchła, albo tak szybko odlatuje.

Osobę, która wie co to jest bardzo proszę o wskazanie nazwy owada i zarekomendowanie środka. Na razie drzewa znoszą to względnie dobrze, ale przed zimą muszę się tego pozbyć.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Szymon
Załączniki
bug03.jpg
bug03.jpg (70.03 KiB) Przejrzano 3901 razy
bug02.jpg
bug01.jpg
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Prawdopodobnie masz skoczogonki. U nas na szkółce leśnej zwalczaliśmy to albo marshalem,albo decisem.
Szymon1975
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-28, 20:14

Post autor: Szymon1975 »

Dzięki za odpowiedż. Ktoś inny również podpowiedział, że to prawdopodobnie skoczogonki. Z drugiej strony, zwierzęta na zdjęciach na stronie, do której podesłałeś link wyglądają nieco inaczej. Zakładam, że są po prostu różne odmiany.

Ten ktoś napisał mi rówież: "Żyją w ściółce i glebie leśnej, na 1 m2 powierzchni występuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osobników. Rozdrabniają ściółkę pełniąc ważną rolę w procesach glebotwórczych - są pożyteczne" i teraz pytanie:
zwalczać je, czy nie zwalczać? Jak jest ich tyle w ściółce, to pryskanie drzewa nie ma sensu, choć sosna dalej mi schnie. Pryskałem ostatnio znów Talstar + Dithane, zobaczymy, czy coś się zmieni.

Pozdrawiam,
Szymon
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Ja Ci linka do konkretnego owada nie podawałem,tylko uświadamiałem,że Twój owad jest z tej rodziny.I skoro wyczytałeś,że są owady pożyteczne,to po co pryskasz?A dlaczego nie załączasz zdjęcia sosny?Może sosna od czegoś innego usycha,a może w ogóle nie usycha?
Szymon1975
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-28, 20:14

Post autor: Szymon1975 »

Załączam zdjęcia tej sosny.
Załączniki
foto4.jpg
foto3.jpg
.
.
foto1.jpg
ODPOWIEDZ