Tuje - uprawa, choroby, usychanie gałązek

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Hm dzięki za odpowiedzi...jestem już trochę skołowana :roll: a czy ten nawóz, który wklejałam może być? bo już kupiłam (substral 100dni do iglaków i kwasolubnych-bo mam jeszcze rododendrony)
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Leila, podsyp nawozem i podlej obficie, po zimie na pewno im się pić chce.
Awatar użytkownika
mabuobrazy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-07, 19:57

Post autor: mabuobrazy »

mam pewien problem, bo w ogrodzie jesienią na tujach pojawił mi się okropny grzyb. Zdjęcia postaram się jutro dodać. Wszedł od środka roślin, a ponieważ były okropnie gęste to go nie było widać. Jak go dostrzegłam to było już za późno. Teraz oskubałam liście brązowe i nawiozłam iglaki. Czekam na bezdeszczową pogodę, aby wykonać oprysk. Mam substral grzybobójczy iglaki fytoftoroza oraz grzybobójczy owoce, kwiaty, warzywa. To jest to samo? Które wybrać? Mam również Promanal 60 EC. Wiem, że to na szkodniki, ale jeden ogrodnik powiedział, że olej zdusi grzyba tyle, że jest już za późno na oprysk. Czy to prawda? Dostałam właśnie tuję brabant i nie chcę żeby przeszło na nią. Co robić? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mabuobrazy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-07, 19:57

Grzyby

Post autor: mabuobrazy »

Jak walczyć z tym dziadostwem. Proszę o pomoc.
Załączniki
tuja1.jpg
tuja1.jpg
rayan78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-06, 09:35

Tuje - uprawa, choroby, usychanie gałązek

Post autor: rayan78 »

Witam. Mam poważny problem z tujami szmaragd :-( . Posadzone zostały w 2008 roku. Sadzonki w 2009 co prawda były zdrowe ale słabo rosły tzn. prawie wcale. Od polowy kwietnia zaczęły schnąć, co widać na załączonych zdjęciach. Zamieszczam zdjęcia małych tui oraz innych iglaków, na których pojawiają się też uschnięte gałązki. Proszę o pilną pomoc. Co mam robić. Czy to choroba grzybowa?? Mam takie przypuszczenia ale w internecie wyczytałem że okres tych chorób przypada na czerwiec - lipiec. Czy może występują jakieś w tym roku anomalia. Jeśli ktoś jest w stanie określić przyczynę, proszę o poradę co dalej... czym pryskać w jakim stężeniu czy też może nawożenie czym najlepiej, jak często. Załączam także zbliżenie na schnące gałązki tui.
Załączniki
Tuja8.jpg
Tuja8.jpg (11.26 KiB) Przejrzano 8387 razy
gałązki tui szmaragd
gałązki tui szmaragd
Tuja7.jpg (17.5 KiB) Przejrzano 8387 razy
mała tuja szmaragd
mała tuja szmaragd
Tuja3.jpg (39.46 KiB) Przejrzano 8387 razy
Tuja2.jpg
Tuja2.jpg (34.22 KiB) Przejrzano 8387 razy
rayan78
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej ;-) Myślę, że są zarażone grzybem i należy je opryskać preparatami grzybobójczymi dla iglaków. Niektóre, te bardzo zarażone należy wyciąć a to miejsce też intensywnie podlać środkami grzybobójczymi. Polecam Talstar lub Topsin :-D

Forum Ogrodnicze Strona Główna » Ogród Ozdobny » Iglaki » Cyprysy Lawsona <----W tym temacie umieściłem ciekawy artykuł, możesz przeczytać :-D

Więcej o chorobach tui znajdziesz też w poradniku: Tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui

POZDRAWIAM
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
sasa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-11, 16:13

Tuje - dlaczego usychają

Post autor: sasa »

Witam,
prawie wszystkie moje kilkuletnie tuje w ogrodzie brązowieją i usychają, nie wiem co może być tego przyczyną? Nie wiem jaka to odmiana tui..
Co robić? Czy to nornice? Czy co? Podlewamy tuje, więc chyba raczej to nie brak wody, nie zauważyłam też na nich jakichś śladów pajęczyn, czy też mszyc? Czy ktoś mógłby nam pomóc?

Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Wydaje mi się, że twoje tuje zaatakowała choroba grzybowa ponieważ uszkodzone są poszczególne gałązki. Odmiana to żywotnik zachodni. Na choroby grzybowe dobry jest Topsin
M 500 SC. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
viola007
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-06-02, 09:57

Post autor: viola007 »

Witam, tez mam pytanie odnośnie żywotnika zachodniego odmiana Brabant. W czerwcu tego roku posadziłam w koło ogrodzenia półtoraroczne żywotniki. Podwalałam je co wieczór na początku, tak zęby się przyjęły. Potem wyczytałam, że należy je podlewać raz w tygodniu, ale obficie, ja podlewam je co 3 dzień. Jest strasznie gorąco, a one cały czas stoją w słońcu, niektóre są całe zielone, a inne lekko podsuszone. I teraz pytanie, czy to ze one są częściowo uschnięte, to znak, że się nie przyjęły?, czy one, tak jak większość roślin muszą odchorować i zaaklimatyzować się w nowym miejscu i się zazielenią jak pozostałe? Mam tez inne pytanie ale tez o żywotnika, kiedy można go nawozić? Bo co do przycinania w związku z zagęszczeniem roślinki, to wyczytałam, że należny je przycinać rok po posadzeniu, a z nawożeniem nie wiem jak to jest. Z góry dziękuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Nawozić możesz dopiero za rok. W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozi się tujii jeżeli do dołka nasypałaś świeżej ziemi ogrodniczej.
Wspomniałaś, że niektóre okazy zostały przesuszone. Jeżeli korzenie lekko podeschły to taka roślina z trudem się przyjmie, ponieważ zaschły części korzeni chłonnych. Pozostaje Ci je obficie podlewać w czasie suszy. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
eo25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-22, 17:43

usychają thuje szmaragd

Post autor: eo25 »

Posadziłam 2 miesiace temu thuje duże już kilkuletnie - wykopane na zamówienia w siatce metalowej niestety , były podlewane konewką przez tydzien i z lini kroplującej , od trzech tygodni usychaja , zółkną stopniowo a potem schną czy to może byc wina wysokich temperatur 40 stopni
elwis25
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. O takich objawach pisaliśmy we wcześniejszych tematach w dziale Iglaki.
W lepszym stwierdzeniu problemu borykającego twoje tuje pomogły by zdjęcia.
Tak na szybko może to być choroba grzybowa, lub zasuszenie korzeni (zbyt długie stanie roślin z odkrytymi korzeniami) przy wykopywaniu. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ