Tuje - uprawa, choroby, usychanie gałązek

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Drzewka możesz od dołu podciąć, niestety pozostaną już takie ogołocone, tyle tylko, że nie będą je szpecić uschnięte gałęzie.
Mrovka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-03-07, 10:08

Post autor: Mrovka »

a gałązki nie odrosną...?
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Mróvka u iglaków gałązki nie odrastają . Zabezpiecz siatką iglak w okół , jeśli to jest mały pies może być 0.5 m . Problemu już nie będziesz miała .
pozdrawiam ibis
marianna1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2009-07-13, 15:57

Post autor: marianna1 »

:-D Najlepiej zamiast psa mieć sunie bo ja mam 80 iglaków i ten problem nie istnieje .Może to wcale nie pies tylko przemarzło i teraz widać?
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Mróvka czy twoje iglaki są brązowe od podstawy pędu .... .
pozdrawiam ibis
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

Witam Mrovka i pozwolę sobie o tym sposobie: Nie ujmując nikomu Twój żywotnik nie jest zbyt okazały, a że psy go o...ały więc i strata nieduża. Bez obrazy. Co innego (chyba) świerk drzewo okazałe. Jeśli chcesz by wygląd jego się niewiele zmienił, a nawet i wyglądał lepiej proponuję obciąć mu najniżej położone brązowe gałęzie tuż przy pniu by był on widoczny do wysokości 0,5 m nie więcej. Gałęzie nie powinny leżeć na ziemi. Jak widać na zdjęciu nie wszystkie pędy na poszczególnych gałęziach są brązowe, a więc szkoda wycinać od razu........jeśli nie jest już za późno.
neir45
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-27, 12:25

Usychanie tui

Post autor: neir45 »

Witam
Hoduje tuje od dawna lecz nigdy nie miałem takiego problemu! Otóż kolce żółkną, brązowieją i nie wiem co zrobić. Proszę o pomoc, wskazanie środka na tą chorobę. Zdjęcia tuj : Zdjęcia
Ps. Nie znam rodzaju tuj.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Jednym z powodów może być przemarznięcie. Prawdopodobnie przemarzły tej zimy :-( Powinno się poprawić, gdy usuniesz większość uschniętych igieł i gałęzi. Wiosną i latem drzewko się trochę zazieleni :-D

Po drugie może krzewy są zarażone grzybem i należy je opryskać wykorzystując preparaty grzybobójcze dla iglaków. Niektóre, te bardzo zarażone należy wyciąć a to miejsce też intensywnie podlać środkami grzybobójczymi. Ten rok zapowiada się \"dobry\" dla chorób grzybowych, duża wilgotność, oraz osłabienie po ostrej zimie. Chociaż bardziej stawiam na przemarznięcie :!:

Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Mnie to bardziej wygląda na szarą pleśń, czyli grzyba. Szara pleśń na iglakach powoduje brązowienie i wypadanie całych połaci igieł. Chore fragmenty trzeba wyciąć, a krzewy opryskać preparatem Teldor 500 SC.
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Witałam się już w odpowiednim wątku wieć teraz przejdę do mojego pytania. Mam nadzieję że mogę podłączyć się pod ten temat.

Otóż mam problem z moimi Szmaragdami-sadzone byly na jesieni (wrzesien/pazdz.) bliżej zimy zaczeły lekko brazowiec, teraz chcialam im podsypać długodzialajacego nawozu ale zastanawiam sie czy nie wymienic go na jakis specyfik przeciw brazowieniu.
Tuje na zewnatrz wygladaja w miare ok ale jak odsloni się ich poły to widac troche brunatnych miejsc. Nie wiem co moglo sie stac...dodam że przy sadzeniu przykrylismy ziemie wkoło nich specjalną czarna folią żeby chwasty nie przerastały i na to kore-nie wiem czy to istotne.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Możesz spryskać Topsinem. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Wygooglowałam tego Topsina i to jakiś killer jest-zarówno dla roslin jak i ludzi :shock: a podsypanie samym nawozem dlugodzialajacym nic nie da? czy mozna stosowac jedno i drugie?
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

Twoje tuje są zupełnie zdrowe i niczego nie potrzebują . Zasychanie igieł od środka to normalna rzecz - brak światła i wymiana najstarszych igieł .
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

Co do igieł - jeśli jakiś czas były żółte, a później zrobiły się brązowe, to może być to chloroza. Wtedy wystarczy zakupić nawóz magnezowo-siarkowy ;P
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

Coś co ma zbrązowieć , musi najpierw zżółknąć
ODPOWIEDZ