Iglaki w doniczkach - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
al1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-02, 11:53

Iglaki w doniczkach - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Post autor: al1 »

Czy można już nawozić dolistnie iglaki w doniczkach? Są to młode rośliny, różne tuje, świerki, jałowce.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. :-D Na roślinach iglastych często obserwowane są objawy niedoboru magnezu objawiające się brunatnieniem igieł lub objawy niedoboru żelaza w postaci tak zwanej chlorozy igieł. W razie wystąpienia objawów niedoboru tych składników zaleca się dokarmianie dolistne oraz doglebowe nawożenie tym składnikiem, którego niedostateczna ilość w glebie wywołała objawy niedoboru na roślinach. W przypadku niedoboru magnezu do dokarmiania dolistnego i doglebowego nawożenia roślin można zastosować „Ogrowit wzmacniający” w stężeniu 0,2-0,3%. Należy jednak pamiętać, że wraz z tym nawozem dostarcza się równocześnie roślinom azot i wapń. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru żelaza do dokarmiania dolistnego oraz doglebowego nawożenia zaleca się zastosować nawóz mikroelementowy zawierający żelazo (np. siarczan żelaza w stężeniu 0,5-1%) lub ewentualnie inny nawóz zawierający ten pierwiastek.

Nawożenie dolistne stosuje się gdy rośliny słabo rosną, są zaniedbane, nie kwitną i wymagają szczególnej troski - podlewanie igieł/liści. Nie podlewać młodych odrostów. Przeważnie dopiero się nawozi nawozem dolistnym kiedy zacznie się okres wegetacyjny iglaków czyli początek kwietnia lub środek.
Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kacper
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-14, 18:46

Iglak zamiera

Post autor: kacper »

iglakowi, który stoi u mnie na balkonie zaczęły kilkanaście dni temu żółknąć i opadać igły. Jaki może być tego powód? Jakim środkiem mam go spryskać? Najlepiej jeśli by to był jakiś ekologiczny preparat. Poniżej przedstawiam kilka fotek
Załączniki
DSC02844-2.JPG
DSC02844-1.JPG
DSC02843.JPG
kacper
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Może to być:
1. brak wody
2. brak minerałów w podłożu, np.magnezu. Warto kupić odpowiedni nawóz do iglaków przeciw brązowieniu
3. pojawienia się szkodników. Sprawdź dokładnie brązowiejące miejsca, czy nie ma nalotu lub jakiś szkodników. Na zdjęciach niestety tego nie widać.
Np. rośliny:
-porażone grzybami z rodziny Phytophthora. Zastosować przeciw fytofrozie doglebowo ALIETTE 80 WP, FONGARID 25 WP lub SANDOFAN MANCO. Na roślinę należy zastosować ok. 1 l cieczy roboczej
-szarą pleśnią, pędy należy wyciąć i spalić; zabezpieczenie rośliny przed ewentualnym porażeniem - BRAVO 500 SC, FOLPAN 80 WG lub TOPSIN M 70 WP. W ciągu wegetacji można wykonać kilka zabiegów używając preparaty przemiennie.Po wycięciu porażonych pędów, można rośliny opryskać ROVRALEM 50 WP lub SUMILEXEM 50 WP.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Po prostu przesadź go do pojemnika przynajmniej 3 razy takiej wielkości ja ta doniczka. Jeśli w niej spędził tegoroczne lato to i tak dobrze wygląda. Na wiosnę duży pojemnik i dużo wody.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Moim zdaniem doniczka jest za mała i chyba brakowało mu przez jakiś czas wody..
pozdrawiam jagódka
ODPOWIEDZ