Żywopłot z iglaków - iglaki szybkorosnące. Co posadzić?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
moyogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2009-08-14, 16:16

Żywopłot z iglaków - iglaki szybkorosnące. Co posadzić?

Post autor: moyogi »

Witam
Proszę o poradę jakie iglaki wybrać na żywopłot na suchym piaszczystym gruncie, w cieniu pod sosnami. Zależy mi aby były to iglaki szybkorosnące - mam kilka jałowców pospolitych ale rosną zdecydowanie za wolno :-/

pozdrawiam
M
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

W tym przypadku dużo zależy od tego jak duże jest to ocienienie sosen oraz jak bardzo jest tam uboga gleba. Bo jeżeli te dwa czynniki będą naprawdę niesprzyjające to żaden ładny żywopłot tak nie wyrośnie.
Spotkałem się z trzema podobnymi historiami. W pierwszym wprowadzono śliwę ałyczę, która jest bardzo silnie rosnącym gatunkiem i wymaga częstego cięcia. W drugim przypadku zastosowano żywopłot z grabu pospolitego ale gleba była dość żyzna. W trzecim przypadku nic nie chciało urosnąć i wzdłuż siatki posadzono pnącze winobluszcz pięcioklapowy i w tym przypadku to był jedyny sposób aby szybko odgrodzić się zielenią. A i jeszcze w jednym ogrodzie widziałem szpaler z daglezji który wyglądał super ale zajmował sporo miejsca. Daglezja potrafi bardzo szybko rosnąć ale potrzebuje sporo wilgoci, tyle że znosi zacienienie.
Awatar użytkownika
moyogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2009-08-14, 16:16

Post autor: moyogi »

Na daglęzję zdecydowanie za mało miejsca :-( Rozłożyste sosny rosą prawie wzdłuż całego płotu.
Chciałabym koniecznie coś zimozielonego, może doradzi Pan jakiś najmniej wybredną odmianę tuję lub jałowca?

Gleba jest bardzo słaba - piaszczysta wydma, oczywiście pod krzaki można podsypać trochę lepszej ale wolałabym uniknąć ciągłego podlewania

wygląda to mniej więcej tak:
Załączniki
DSC00406.JPG
DSC00406.JPG (44.87 KiB) Przejrzano 2346 razy
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Na szpalery w trudnych warunkach i półcieniu stosuje żywotnika olbrzymiego "Kórnik". To polska odmiana, która szybko rośnie i radzi sobie w półcieniu, tyle że ma duże wymagania glebowe. W tym przypadku należałoby wykonać naprawdę duże doły przy sadzeniu i uzupełnić naprawdę żyzną ziemią.
Jeżeli nie planujesz specjalej wymiany ziemi to drugim gatunkiem z którym można by spróbować jest Jałowiec skalny Blue Arrow, tyle że nie tworzy on zwartej gęstej ściany i nie oszałamia swymi przyrostami ale prezentuje się ładnie.
ODPOWIEDZ