Tuje szmaradg usychają

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
chagi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-02-27, 18:24

Tuje szmaradg usychają

Post autor: chagi »

Witam
proszę o poradę, pomoc. Moje tuje szmaragd (wiek ok 8 lat) zaczęły przysychać od środka, niektóre od dołu, na innych całe gałązki. Z problemem walczę od zeszłego lata, w sklepie ogrodniczym polecili mi Target grzybobójczy ale efektów po tym nie ma. Mam wrażenie, że po zimie problem jest jeszcze większy.
W sezonie tuje są regularnie nawożone i podlewane.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: Petrus »

Masz kota albo psa?
Według mnie wiosną jak będzie już cieplej warto byłoby usunąć wszystkie suche fragmenty i łuski z tych tui.
Opryskać wszystko bardzo dokładnie Topsinem. Tuje regularnie nawadniać, na początek nie nawozić. Potem zobaczysz czy problem się znów pojawi czy zaniknie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
chagi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-02-27, 18:24

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: chagi »

dziękuje za odpowiedz,
tak, przychodzą czasami koty, które podejrzewałem o sikanie po dole roślin ale są też tuje, które ewidentnie podsychają od środka.
Drzewka mają rozłożoną linie nawadniającą i w sezonie letnim są regularnie podlewane.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: CityMatic »

A ja spytam jeszcze z innej strony
Czy czasami nie podsypano roślin jesiennym nawozem?np garstka pod krzaczek i wokoło? bo to wygląda na jakieś porażenie solami lub oparzeniami( sugerowane psy i koty też dają podobny efekt)
Może spadł śnieg a z chwilą gdy topniał związki ulatniają się w górę - tuja rośnie i pobiera wodę cały rok.

Taj jak rada wyżej - usunąć co tylko się da to przeschnięte - wygrabić spod roślin to co tam zalega, opryskać środkiem grzybobójczym i obserwować.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: kajaja2 »

U mnie też się nasilił problem po zimie.Jest gorzej jak na załączonych zdjęciach. Na jesieni wyciełam już jedną thuje. Połowa jest zielona połowa brązowa(dotyczy jednej szt)Opryski robię co 3mc lub wtedy kiedy trzeba. Na jesieni było podsypywane jesiennym nawozem ale to jest dziwne że inne iglaki nie uschły. Teraz zrobiłam oprysk Olejem Parafinowym.Koty się kręcą sąsiadów ale thuje rosną już 9lat. i nic się znimi nie działo.Kupiłam teraz nawóż przeciw brązowieniu ale czy to pomoże i kiedy podsypać ?u nas jest 15st C.
A najgorsze że zaatakowało mi srebrnego świerka od dołu
Załączniki
20190304_172824.jpg
20190304_172830.jpg
20190304_172833.jpg
20190304_172855.jpg
20190304_172931.jpg
20190304_173006.jpg
chagi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-02-27, 18:24

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: chagi »

nawóz który używam to Yara Vila SUPER SCANDIC, ostatnie nawożenie robię w połowie sierpnia. Usychanie zaczęło się w czerwcu,

zastosuję wszystkie rady i zobaczymy czy będzie lepiej,

Dziękuje za zainteresowanie się tematem
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: CityMatic »

Tak jak szmaragd nie miały nigdy chorób tak przez ostatnie dwa lata coś im nie pasuje....
Może będę się powtarzał, ale opryskajcie to miedzianem w proporcjach jak na opakowaniu.
I nie stosuj ie nawozów w proszku! granulkach i innych tego typu w stanie stałym, tylko płyn i w postaci rozcieńczonej, przedwiośnie i wiosną to dobra pora na wzmocnienie roślin.
Jeśli jest nawóz pod roślinami to go zmieszajcie z ziemią pod rośliną, gorzej gdy jest tam Agro tkanina. Jeśli jest ściółka to trzeba wszystko przykryć, zmieszać, aby nawóz nie był na wierzchu.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
chagi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-02-27, 18:24

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: chagi »

no niestety ale ja właśnie tak sypałem nawóz, pod tuje
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: CityMatic »

Ja tylko opiszę jak to działa, a może jakie wnioski mnie się nasuwają po kilkunastu latach w ogrodzie. Nawóz wiadomo, że azot, potas czy magnez w czystej postaci nie występują tylko są to związki i to najczęściej w postaci soli tych związków.
Jak może ktoś pamięta jak hoduje się na nitce kryształy soli kamiennej, to w nasycony wodnym roztworze soli kuchennej ma za się nitkę, po kilkunastu dniach woda z solą ciągle nawilża nić, a parując tworzy kryształy soli na powierzchni.
To samo zjawisko zachodzi gdy sypniemy nawóz pod roślinę i go nie przykryjemy. Ziemia cały czas mokra parkuję, z solą z nawozu, sól osadza się na gęstych listkach tuj roślina nie jest w stanie się bronić i efekt mamy jak przy drodze która jest posypywana zimą, wiosną widać jak zaszkodzi to rośliną zbyt blisko rosnącym. Zamiast im pomagać szkodzimy.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: kajaja2 »

Ja thuje nawoziłam osatni raz na jesieni,opryski robie z topsina.a teraz to porażka się zrobiła.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: kajaja2 »

Petrus podpowiesz coś?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: Petrus »

Objawy ustały czy powiększa się brązowienie pędów? Może mają coś nie tak z podłożem, albo spaliłaś je nawozem jesiennym?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: kajaja2 »

to sa 10letnie thuje.a innych roslin nie popaliłam tylko thuje???to dziwne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje szmaradg usychają

Post autor: Petrus »

Iglaki są wrażliwe na zasolenie podłoża, raz przedobrzy się i potem problem gotowy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ