Cyprysik Lawsona - choroba?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

Cyprysik Lawsona - choroba?

Post autor: garfield »

Witam.
Wszystkie moje Lawsony - odmiana Yvonne - zaczęły od środka brązowieć i schnąć. Miejscami na końcach pędów również, ale głównie od wewnątrz - jak na zdjęciu. Raczej nie miały za sucho, bo padało w lecie sporo a grunt mam słabo przepuszczalny. Faktycznie nie były nawożone, ale czy to może być powód, czy raczej choroba i jak z tym walczyć? Pozdrawiam
Załączniki
20170826_175818.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Cyprysik Lawsona - choroba?

Post autor: rafaloku »

U cyprysików brązowienie łusek wewnątrz krzewów i raczej w niższych partiach jest charakterystycznym objawem szarej pleśni. W przypadku tej choroby po bliższym przyjrzeniu się pędom, powinno dać się zauważyć wodniste plamy na łuskach. Chorobie sprzyja wilgoć i moczenie całych roślin podczas podlewania.

Łuski proponuje obejrzeć z pomocą lupy. Jeśli nie wodniste plamy, które potwierdziły by szarą pleśń, to może uda się dostrzec inne objawy.

Zalecane opryski niechemiczne: Polyversum WP do ozdobnych, Biosept Active
Opryski chemiczne: Topsin M 500 SC

Proponowałbym na początek użyć Polyversum WP, który dość skutecznie zwalcza szarą pleśń. Jeśli nie pomoże, to potem opryskać Topsinem. Na przedwiośniu wykonać ekologiczny oprysk środkiem Emulpar 940 EC. Zwalcza zimujące formy szkodników ale też uodparnia na choroby i przeciwdziała wczesnowiosennemu brązowieniu igieł.

Więcej o cyprysikach: Cyprysik Lawsona - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cyprysik Lawsona - choroba?

Post autor: Petrus »

Potwierdzam to co napisał Rafał. Tym bardziej, że te odmiany cyprysików przędzej czy później zawsze łapią choroby grzybowe. Są po prostu na to bardzo podatne i nawet w wielu szkółkach wycofują tą odmianę ze sprzedaży...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

Re: Cyprysik Lawsona - choroba?

Post autor: garfield »

Dziękuję Panom. Na początek miałem pod ręką Topsin, popryskałem. Teraz pytanie - po jakim czasie od Topsinu mogę użyć Polyversum i czy to będzie miało sens?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cyprysik Lawsona - choroba?

Post autor: Petrus »

Witaj. Polyversum raczej nadaje się do podlewania roślin, aby jego grzyby zabijały grzyby chorobotwórcze. Cyprysiki mają już pewnie głęboko korzenie. Dla Topsinu okres karencji to 21 dni ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ