Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
winko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-05, 11:19

Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: winko »

Witam
Proszę o próbę rozwiązania dwóch problemów z iglakami.
Pierwszy dotyczy posadzonych na wiosnę tuj brabant. Trochę podrosły więc chyba się przyjęły, ale od początku usychają im gałązki. Charakterystyczne i zarazem dziwne jest, że usychają im pojedyńcze gałązki a nie cała gałąź od pnia... Tuje są w miarę regularnie podlewane, podsypałem im też trochę nawozu do iglaków, ale to też nie pomogło.
Drugi problem dotyczy ozdobnego świerka posadzonego w poprzednim roku. W tym roku w bardzo szybkim tempie zbrązowiał w połowie. Teraz brązowienie się chyba zatrzymało. Przed tym zjawiskiem prawdopodobnie został najechany samochodem. Słyszałem, że ta odmiana jest bardzo delikatna. Czy to mogło być przyczyną czy to jakaś choroba?
Załączniki
tuja2.jpg
tuja3.jpg
tuja4.jpg
zbrązowiały świerk
zbrązowiały świerk
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: tadek »

.
Poradnik ogrodniczy:
Tuje to rośliny bardzo chętnie sadzone w ogrodach, wśród nich są doskonałe odmiany na żywopłoty. Niestety wraz ze wzrostem popularności tui coraz częściej spotykane są też choroby tui. Mogą być to zarówno choroby wynikające z niewłaściwej pielęgnacji jak i choroby grzybowe tui. Najczęściej obserwowanym objawem chorobowym na tujach jest brązowienie igieł tui.
Jak rozpoznać na co choruje tuja i jak zwalczać choroby tui przeczytacie w artykule:
Tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui
:arrow:
Witku, napisz za jakiś czas czy poradziłeś sobie z problemem, oraz co działo się po Twojej interwencji z Twoimi tujami! :zawstydzony:
  • :luka:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
winko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-05, 11:19

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: winko »

Dzięki za podesłany artykuł. Szkoda tylko, że muszę strzelać trochę w ciemno z przyczyną schnięcia. Myślałem, że to charakterystyczne, że usychają pojedyńcze gałązki i ktoś coś konkretnego poradzi. Ale nic będę próbował. Narazie stawiam na: "Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych" i polecany tam oprysk. Zobaczymy czy coś to pomoże. Pytanie tylko jeśli nie pomoże, to po jakim czasie mogę zastosować inny oprysk?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: rafaloku »

Tuja Brabant wygląda właśnie jak porażona przez zamieranie pędów. Natomiast na świerku najprawdopodobniej jest przędziorek, akurat o tej porze roku robi takie zniszczenia. Więcej: Przędziorek sosnowiec na iglakach - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Rafał
winko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-05, 11:19

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: winko »

Witam ponownie.
Opryskałem tuje Topsin500 i usunąłem uschłe gałązki. Przez lato było ok, ale teraz ponownie tuje zaczęły schnąć. Pytanie co robić dalej, czy powtórzyć oprysk Topsinem (który albo pomógł na krótko albo nic nie pomógł) czy spróbować jakiegoś innego oprysku - pytanie jakiego?
Proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi...
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: rafaloku »

winko pisze:Opryskałem tuje Topsin500 i usunąłem uschłe gałązki
Ups... może po prostu napisałeś w tej kolejności, ale na wszelki wypadek - najpierw usuwamy uszkodzone gałązki a potem pryskamy.

Jeden oprysk nie pomoże. Trzeba robić serię 2-3 oprysków, które powtarza się co 10-14 dni. I jak wynika z moich doświadczeń, zamieranie pędów się nawraca, opryski trzeba robić co roku. Ja kiedyś po pryskaniu latem miałem cały następny rok spokoju, tuje naprawdę odżyły, ale po rocznej przerwie zamieranie pędów znowu się pojawiło.

Ja bym teraz póki jeszcze ciepło zrobił z dwa opryski, a potem powtórzyć na wiosnę (nawet jeśli wszystko będzie wyglądać ok).

A jak świerk?
Rafał
winko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-05, 11:19

Re: Dziwne usychanie brabanta i brązowy świerk

Post autor: winko »

Ok. Dziękuję za poradę, nie wiedziałem, że trzeba powtarzać oprysk. Oczywiście najpierw usunąłem uschłe gałązki a potem oprysk :->
Co do świerka, to też chyba go potraktowałem Topsinem. Ogólnie to co było suche uschło, ale reszta się trzyma. Podejrzewam, że to nie był przędziorek tylko pies sąsiada. Narazie rośnie, z jednej strony nie wygląda najlepiej, ale nie mam dla niego alternatywy więc zobaczymy...
ODPOWIEDZ