mikoryza trawnik

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Broneksz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-03-18, 14:02

mikoryza trawnik

Post autor: Broneksz »

Hej :) Planuje w tym roku w naturalny sposób wzmocnić system korzeniowy trawnika (500m kwadratowych). Co sądzicie o zastosowaniu grzybni Trichoderma harzianum? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6136
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: mikoryza trawnik

Post autor: Petrus »

Witaj. Z tego co kiedyś czytałem jest to dobry pomysł. Wprowadzenie tego antagonistycznego grzyba Trichoderma harzianum do upraw powoduje, że rośliny są bardziej odporne na grzyby z rodzin Fusarium, Rizoctonia, Sclerotinia. Grzyb Trichoderma harzianum oplata korzenie roślin i blokuje tym samym dostęp tym pasożytniczym grzybom dokonania infekcji chorobotwórczej ;-)
Ułatwia również pobieranie składników odżywczych: żelaza, miedzi, manganu co w kwestii trawnika jest bardzo ważne. Zatem możesz spróbować. Będziesz potrzebował sporo tego preparatu na swoje 500m kwadratowych, cena też nie jest najmniejsza. Sam worek 5 kg kosztuje w okolicach 390 zł a 20 kg około 1200 :roll: Trzeba również pamiętać by proszek rozcieńczać z wodą a nie posypywać go na trawnik, ziemię itp.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: mikoryza trawnik

Post autor: MYKOFLOR »

Grzyby z rodzaju Trichoderma są typowymi saprofitami i nie pełnia funkcji symbiotycznych. Były kiedyś proponowane niejako w zastępstwie mikoryz, ale ich działanie często jest negatywne, saprofityczne. Może jednak warto spróbować grzybów mikoryzowych. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Wojtekk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-27, 18:16

Re: mikoryza trawnik

Post autor: Wojtekk »

Witam:-)

Mam pytanie dot.mikoryzy do trawnika.W jaki sposób należy zastosować mikoryzę na trawnik już istniejący? Trawnik -200m ma kilka lat.Jest areowany,wertykulowany, nawożony i podlewany a i tak mam z nim full problemów.Regularnie przysycha i ewidentnie widać,że trawa ma problem z ukorzenieniem się:-( Są miejsca gdzie po prostu są duże przeswity u trawa nie rośnie:-(Jaki preparat zastosować? Jak tą operację powinno się poprawnie przeprowadzić aby była skuteczna i efektywna? Po jakim czasie można spodziewać się efektu działania mikoryzy.Zeby mieć punkt odniesienia. Bardzo proszę o radę i pomoc.Pozdrawiam:-)
ODPOWIEDZ