Grubosz

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Najprostsza rzecz - podciąć gałązki :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dużo światła ale nie słońca. Brak światła powoduje wyciąganie się pędów i oszczędne podlewanie.

Więcej co mu szkodzi: dlaczego drzewko szczęścia gubi liście
Ficu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-23, 17:57

Post autor: Ficu »

A ja mam pytanie odnosnie Grubosza. Jaki nawóz najlepiej zastosować do niego ( i czy w ogóle stosowac)? Do kaktusów, czy może jest jakiś inny do sukulentów?
Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

Ficu pisze:A ja mam pytanie odnosnie Grubosza. Jaki nawóz najlepiej zastosować do niego ( i czy w ogóle stosowac)? Do kaktusów, czy może jest jakiś inny do sukulentów?
Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
Ja swojego zasilam od maja do września wyłącznie, raz na 2-3 tygodnie płynną odżywką do kaktusów. Zasilam od roku, jest delikatna różnica. Wcześniej nie zasilałam go wcale, stoi na południowym oknie, ma ok 9 lat wyhodowany ze szczepki, teraz ma rozmiar ok 60 cm. Bardzo mocno rozkrzewiony. Mam koleżankę, po ogrodnictwie; poza tym jest pasjonatką.... Poradziła mi żeby jak podrosną te stożki wzrostu, w miejscu gdzie chce się rozkrzewić -wyrwać. Rozkrzewia się po takiej akcji na 2-3 gałązki. :-) Poza tym nie bać się przycinać jak pędy za długie, tylko w odpowiednim miejscu. :-) Mało podlewać. Raz na tydzień i oszczędnie. Potrafi pięknie rosnąć.
Zamieszczam zdjęcie, naprawdę polecam ten sposób rozkrzewiania, oraz przycinanie. :-) Zaszalałam z doniczką, następnej wiosny przesadzę go do płytszej, może będzie mu lepiej. :-)
Załączniki
PC280079.JPG
PC280079.JPG (56.39 KiB) Przejrzano 9883 razy
:)
Ficu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-23, 17:57

Post autor: Ficu »

Ja właśnie kupiłem sobie taka płynną odżywkę do kaktusów i też zamierzam go nią dokarmiać. Mój grubosz w sumie też jest rozkrzewiony, z tym, że niższy od Twojego i ma takie długie gałęzie, które zaczynają zwisać mu na boki. Jak będę miał więcej czasu, to zrobię zdjęcie i jutro wrzucę.
Mam też drugiego grubosza, który jest wyhodowany dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu z tego większego i on ostatniej zimy też zaczął tak trochę zwisać. Ale jest mniejszy.
Miałem jeszcze trzeciego, takiego małego, który później "wystrzelił" do góry i szybko podrósł, ale był jak długa tyczka i niestety złamał się po pewnym czasie, gdy go przenosiłem wraz z doniczką w inne miejsce. Szkoda go, ale trudno.
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

No właśnie chodzi o to żeby te gałęzie się nie wyciągały do góry bo potem zwisają... Po to to uszczykiwanie oraz podcinanie:) zobacz ja znalazłam fajny przykład jak można poprowadzic grubosza...Wklejam fotkę - pozdrawiam.
Załączniki
g2.JPG
g2.JPG (42.25 KiB) Przejrzano 9831 razy
:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Bardzo łatwo z grubosza uformować drzewko bonsai :-D I jest łatwiejsze w uprawie niż np. serrisa albo wiąz.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Nawożenie grubosza...

Post autor: szarateina »

Dzielę się informacją dotyczacą nawożenia, grubosz tak ruszył że już nie mieści mi się na parapecie , norrmalnie drzewo jak w lesie :) :mrgreen: :mrgreen:
Nawożę płynnym nawozem do kaktusów , rozcieńczonym jak podano na opakowaniu raz na 2 tygodnie, pozdrawiam wszystkich.
PS. Stoi na południowym oknie, lubi słoneczko a jakże...
:)
zanetap
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-09, 18:03

Post autor: zanetap »

Witam
Ja tez mam grubosza i to nie jest tak że on w ciagu 3 tyg bedzie wyglądał jak krzaczek. Generalnie grubosze powoli rosna. Ja mam grubosza który ma juz ok. 7 lat i a wielkościa nie powala. ;) Więc cierpliwości;) AAAA no i oczywiście trzeba go regularnie przycinać ;)
Pozdrawiam
dancia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-23, 16:27

Post autor: dancia »

Mojego gruboszka miałam od małej gałązki mam go cztery lata raz tylko przesadziłam do dużej doniczki nie wymaga dużej pielęgnacji a pięknie rośnie zobaczcie niektóre z moich kwiatów jak rosną
Załączniki
DSCN1124.JPG
DSCN1124.JPG (62.21 KiB) Przejrzano 9129 razy
DSCN1123.JPG
DSCN1123.JPG (47.97 KiB) Przejrzano 9123 razy
DSCN1122.JPG
DSCN1122.JPG (60.59 KiB) Przejrzano 9123 razy
zanetap
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-09, 18:03

Post autor: zanetap »

Dancia ale masz ładne kwiatki - widac że dobrze sie czują u ciebie;) Ale grubosz jaki piekny i jaki zadbany.
dancia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-23, 16:27

Post autor: dancia »

dzięki że pochwaliłaś moje kwiaty bo ja kocham przytulam się do nich a mam jeszcze więcej takich pięknych a mało im poświęcam czasu ale mają wszystko to takie moje drugie dzieci pozdrawiam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

rzeczywiście dorodne roślinki :lol:
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

No to i ja pochwalę się swoim drzewkiem a właściwie to dwa w jednej doniczce.
Chyba 8 lat temu dostałam 2 szczepki od koleżanki i wsadziłam do jednej doniczki.Szybko się ukorzeniły i tak sobie rosły i rozkrzewiały się same.Szczególnie o nie nie dbałam.Dopiero w tym roku przesadziłam do większej doniczki tj. szerszej i głębszej bo mi się przewracał pod swoim ciężarem. Mam kłopot bo nadal jest niestabilny .Podlewam zwykłym nawozem do kwiatów tylko rozcieńczonym i nie za często.
Jedna z gałązek przy przesadzaniu złamała się to ją wsadziłam obok i już rośnie jako trzecia roślinka w jednej doniczce.
Na dzień dzisiejszy po 8 latach wygląda tak
Załączniki
nawet już miś koala się po nim wspina
nawet już miś koala się po nim wspina
drzewko szczęścia.jpg (111.66 KiB) Przejrzano 8831 razy
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

A to mój drugi grubosz kupiony w ubiegłym roku jako malutka roślinka
Obecnie przesadzony do większej doniczki
Załączniki
po przesadzeniu.jpg
po przesadzeniu.jpg (99.17 KiB) Przejrzano 8822 razy
gubosz 2.jpg
gubosz 2.jpg (71.36 KiB) Przejrzano 8822 razy
ODPOWIEDZ