Zamiokulkas zamiolistny

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
klotylda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-27, 08:50

Zamioculcas

Post autor: klotylda »

Swojego zamioculca mam już ok 2 lat. A przez ten czas nie wypuścił ani jednego liścia. Co może być przyczyną. Podlewam go raz na 1.5 tyg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Na pewno za często go podlewasz. Napisz więcej w jakich warunkach jest on uprawiany, wówczas będzie można osądzić co jest przyczyną. Roślina ta lubi miejsca cieniste, ciepłe, bez przeciągów. Podlewać należy bardzo skromnie.

Więcej o uprawie: zamiokulkas zamiolistny
Rafał
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Rafaloku mam rację.Za często podlewasz kwiata.Ja swojego podlewam raz w miesiącu.Wodę wlewam do podstawki,a po pół godziny wylewam .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Re: nowy kwiatek

Post autor: zontix »

monika 123 pisze:jak pielęgnować zamiokulkas.
Co do zamioculcasów to tak zwane żelazne rośliny! Nic im nie jest w stanie zaszkodzić - chyba, ze zbyt częste podlewanie i ostre słońce. Generalnie nie powinno się przesadzać za często tych roślin a jak już to do niewiele większej doniczki. One lubią jak im jest ciasno - wtedy zaczynają mocno rozrastać się górą. Jak mają za dużą doniczkę, to puszczają parę w korzenie i dopiero po dłuższym czasie widać ich wzrost na górze.
Ja uwielbiam zamioculcasy - mam je trzy w domu, przy czym jeden to fragment ułamanego przez kota liścia, który po dłuuuuuuuugim czasie siedzenia w ziemi zaczyna ruszać (wytworzył małą bulwę i puścił korzenie).

Roślina świetna dla początkujących!

W jednym zdaniu - Trzeba się baaardzo postarać, żeby zamioculcasa stracić!
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Zamiokulkas, gdy ma za dużą doniczkę, nie puszcza liści (pracuje nad korzeniami). Więc może jest po przesadzeniu? Poczekaj, mniej podlewal i napewno zaraz puści kilka liści na raz :)
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Oto mój stworek: ;)
Obrazek

Jak mi to ktoś kiedyś powiedział: "Trzeba się bardzo postarać, żeby go uśmiercić" ;-)
Podlewam go co 2-3 tygodnie i niezbyt obficie. Ładnie rośnie, na wiosnę wypuścił 3 nowe pędy. Czy jest szansa, że tego lata coś jeszcze się z niego wykluje?
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Ładny strworek :) Fajne duże liście i takie błyszcące - widać, że o niego dbasz :)
Awatar użytkownika
RZUWIG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-07, 11:44

Post autor: RZUWIG »

Musiałem mu wykombinować podpórkę, bo gałązki kładły mi się niemalże na monitor, teraz po wypionizowaniu jest ok ;-)
monika 123
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2009-02-02, 11:01

Zamiokulkas

Post autor: monika 123 »

Mój Zamiokulkas,wypuscił tylko jeden przyrost,dawniej miał więcej łodyżek.Podlewam go raz w miesiącu 100ml wody.
monia
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Mój też nie rośnie :cry: Staram się postępować z nim jak trzeba i stoi w miejscu.
Przeczytałam, że ten kwiat lubi ziemię kwasną lub lekko kwaśną, że nalezy zmieszać sybstrat trofowy z piaskiem. Niektórzy piszą, że dobra jest ziemia do różaneczników.
Spróbuję wiosną, może ruszy. :-/
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

zamiokulkas

Post autor: elakrztuk »

Dostałam listek tego kwiatu, wypuścił mi tylko jedną łodyżkę i koniec, dalej nie rośnie :cry:


Proszę stosować polskie znaki w postach.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Obrazek
Mój zamiokulkas stoi zawsze w tym samym miejscu i jak widać na zdjęciu nie docierają do niego promienie słoneczne. Podlewam raz na 2-3 tyg. małą ilością wody, w ciągu roku nawoże ok. 3 razy (bardzo mało, nawóz standardowy dla roślin zielonych), ziemia kwiatowa o odczynie 6.5. z dodatkiem małej ilosci piasku. Ważne by roślina miała ciepło. U mnie też długo nie było nowych łodyżek (5 m-cy od zakupu) ale jak się pojawiła to bardzo szybko urosła
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Bulwy zamiokulkasa

Post autor: Aislinn »

Witam,

niedawno przesadzałam mojego zamiokulkasa, który od bardzo dawna nie wypuszczał żadnych nowych pędów. Zauważyłam wtedy, że bulwy wyglądają zupełnie inaczej niż tego zamiokulkasa, którego kupiłam niedawno.
Bulwy tego starego wyglądają jak... mózg. Pomarszczone, skurczone. Naczytałam się o tym, jak mu szkodzi zalewanie, i że lepiej go przesuszyć niż zalać no i podlewałam bardzo rzadko. Dołączyłam zdjęcia.
Martwię się, czy ja go przypadkiem hmmm... nie zabiłam:/
Załączniki
bulwy3.jpg
bulwy3.jpg (29 KiB) Przejrzano 6707 razy
bulwy2.jpg
bulwy2.jpg (29.58 KiB) Przejrzano 6707 razy
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Moje zdanie jest takie - jeśli liście są zdrowe a roślina ma już kilka lat to ma prawo się starzec. Nie widzę by bulwy gniły. Zobacz tutaj:
http://poradnikogrodniczy.pl/zamioculcas.php
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Post autor: Aislinn »

Dziękuję za odpowiedź. Już wcześniej zapoznalam się z tymi stronami. Wiem, że bulwy nie gniją, ja jednak chciałabym się dowiedzieć, czy możliwe jest, że przesuszyłam mojego zamiokulkasa (podlewałam go bardzo małą ilością wody i bardzo rzadko), i czy dlatego te bulwy, których zdjęcie zamieściłam, tak wyglądają.

Ostatnie listki dwóch najmłodszych gałązek są przesuszone, a sam zamiokulkas nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, jak te w kwiaciarniach.
ODPOWIEDZ