Zasilanie storczyków

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Zasilanie storczyków

Post autor: Jaśmina1988 »

Dostałam na urodziny storczyka i prawdę mówiąc kompletnie nie wiem, jak sie mam nim zająć. Trzymam go w sypialni na oknie od wschodu, ogólnie w pokoju jest średnie światło, bo ściany są ciemne. Wilgotność ok 55-60 %. Storczyk ma liście ciemnozielone. Martwi mnie to, że miał dwa pąki i obydwa obeschły i spadły :/ Nie wiem jaka jest tego przyczyna. Podobno taki storczyk powinno się zasilać np. krowieńcem (zalezy mi na tym aby byl wzmacniany naturalnymi srodkami). Pytanie jak taki krowieniec ze sklepu ogrodniczego przygotowac i co ile zasilac storczyka. A moze Wy robice to inaczej? Doradzcie.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Merghen »

Trudno jest udzielać jakichkolwiek rad jeśli nie wiadomo o jakiego storczyka chodzi. Phalaenopsisa, cambrię, oncidium, cymbidium, cattleya?... Każdy ma inne wymagania więc warto by wstawić zdjęcie albo precyzyjnie określić rodzaj storczyka :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Petrus »

Zapewne chodzi o popularnego phalenopsisa. Jeżeli opadają pąki to jest zbyt chłodno (zimne powietrze z otwartych okien), przestawianie lub przesuszenie. Wszystko wyjaśni fotka jaki to gatunek, bo tak bez tego to można pisać bez sensu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Merghen »

Piotrze, domyślam się, że może chodzić o Phalaenopsisa ale...teraz w marketach jest wiele rodzajów storczyków więc pewności nie mam :(

I trochę zaskoczyło mnie z tym krowieńcem... Są storczyki które preferują dość mocne nawożenie ale nie wszystkie.

Nawożenie storczyków. Kiedy i czym nawozić storczyki aby ładnie kwitły?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Asterka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 310
Rejestracja: 2011-09-20, 13:51

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Asterka »

A ja myślę, że storczykowi mógł zaszkodzić transport ze sklepu do domu. Na dworze jest zimno i możne nie był dostatecznie zabezpieczony.
Pozdrawiam Danusia-Asterka.
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Jaśmina1988 »

To mój storczyk. Został mu jeszcze jeden obsychający pączek :/, Nie wiem gdzie go mam trzymać. Na oknie jest pewnie zimno bo co chwile je uchylam ale na meblach znowu ma mało światła. Jak nalezy podlewać takiego storczyka?
Załączniki
CAM01065.jpg
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Merghen »

Wiel informacji można znaleźć tutaj na forum, jest też m.in. ABC uprawy storczyków. Jeśli o lekturze będziesz miała pytania to spróbujemy odpowiedzieć. Jednak jeśli chodzi o nawożenie to lepiej mniej niż za dużo a ponieważ niedawno został kupiony więc producent na pewno zadbał o ilość nawozów co najmniej na pół roku. Z reguły są one przenawożone. Najlepiej podlewać wodą miękką, deszczówką i też ostrożnie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zasilanie storczyków

Post autor: Petrus »

Musi się również zaaklimatyzować w nowym miejscu. Postaw go na meblach i nie obracaj ani przestawiaj to chociaż te kwiaty co są Ci pozostaną na dłużej. O tej porze wystarczy jak go zanurzysz na minute w misce z wodą jaką opisano wyżej raz na tydzień.

Więcej: Jak dbać o storczyki w doniczce?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ