Co lubią storczyki?

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Piękne okazy, życzę powodzenia w dalszej uprawie
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Witam i ja...

Post autor: Merghen »

myszaf pisze:Potem zaczął z bulwy wyrastac nowy pęd. Jest już tak duży jak u rośliny macierzystej, ale nie widać zawiązków pędu kwiatowego. Może jeszcze za wcześnie?
To co zaczęło wyrastać ze starej pseudobulwy to nowa pseudobulwa (cambrie nie mają ani łodyg ani pędów ani bulw ;) ). Gdy ta pseudobulwa dojrzeje to wtedy może pojawić się pęd/y kwiatowy/e ale to zależy od odmiany. Przeważnie zajmuje jej to około pół roku i więcej. I życzę powodzenia :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
myszaf
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-10-08, 23:30

Post autor: myszaf »

A wyglądają zupełnie jak bulwy;))) No dobra będę czekała cierpliwie, może zakwitnie powtórnie. Dzięki i pozdrawiam:)
Iwona Myszaf
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Może i wyglądają ja bulwy ale ich fachowa nazwa to pseudobulwy i nic na toakie nazewnictwo nie poradzę ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z mojego doświadczenia z cambriami mogę tylko podpowiedzieć, że pędy kwiatowe wyrastają z pochewki złożonego liścia. Dlatego warto czasem pod światło przyjrzeć się liściom blisko pseudobulwy, bo wtedy czasem widać cień wychodzącego, młodego pędu, zanim wychyli się ze swojego ukrycia.

:)
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Dziwne sposoby na storczyki

Post autor: dziwaczek »

talibankaa pisze:Drugą rzeczą jest doniczka. Kolega sadzi storczyki w glinianych doniczkach (nie malowanych tylko wykonanych z czystej gliny) w samym keramzycie. Jakiś kolekcjoner storczyków z gdańska mu tak doradził bo ponoć wtedy ładniej kwitną.
Myślę, że tu chodzi o lepszy dostęp powietrza do korzeni.
Ja swoje falki trzymam w klasycznych przezroczystych doniczkach i dużo większych osłonkach. Cambrie i Onicidum właśnie w takich glinianych - wszystkie czują się dobrze :-)
Jeden falek kilka lat temu nie chciał ponowić kwitnienia - za radą swojej kwiaciarki -wystawilam go na korytarz (chłodniej) i przez miesiąc nie podlewałam. Zaraz zrobił się grzeczny i każdego roku kwitnie!
ODPOWIEDZ