chore liście???

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

chore liście???

Post autor: paprotka25 »

witam :) od jakiegoś czasu widzę że coś dzieje się z liśćmi jednego z moich storczyków, ma jakieś dziwne czarne plamki na spodzie liści i wczoraj zauważyłam że zaczynają zasychać końcówki. Wrzucam fotki mam nadzieję że w miarę wyraźne. Proszę poradźcie co mu jest bo nie mam pojęcia jak go ratować? czy inne mogą się zarazić? podlewam storczyki raz na dwa tyg (tylko zimą) bo stała mi woda na oknach i osadzała się też w doniczkach, nie chce zeby gniły, ponad to używam mgiełki do storczyków zielony dom, czyżbym przedawkowała? psikam 2 razy w tygodniu
Załączniki
IMAG2124.jpg
IMAG2125.jpg
IMAG2126.jpg
IMAG2127.jpg
IMAG2128.jpg
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: chore liście???

Post autor: DiAbLuSiA »

Czy to jest jeden liść czy ile? najstarsze? te najbardziej na dole? czy te czarne miejsca są suche czy mokre?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: chore liście???

Post autor: paprotka25 »

To sa 3 liscie, najstarsze. Czyżby je starość dopadła i zamierają? Te plamki są suche.
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: chore liście???

Post autor: Merghen »

Wyglądają raczej na starzenie się i naturalne zamieranie choć mogło się do tego przyczynić pryskanie (tzn. mogła się przyplątać delikatna choroba grzybowa, na to mogą wskazywać te czarne plamki). Jakoś nie mam przekonania do mgiełki - używałam kiedyś przez jakiś czas, efektów nie widziałam zaś zawsze istniało niebezpieczeństwo pozostawienia jakiś kropel w stożku wzrostu albo w zagłębieniach liści, szczególnie zimą nie jest to bezpieczne i jeżeli już to stosują to osoby, które mają bardzo suche i ciepłe mieszkanie a chyba Twoje do takich nie należy.
Mogłabyś pokazać całą roślinę, liście i korzenie?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: chore liście???

Post autor: paprotka25 »

W mieszkaniu mam suche powietrze, jest cieplo, ustawiamy temp na 21 st, z tym że kiedy gotuje to niestety w pokoju gdzie stoją storczyki mam szczelnie zamknięte okna żeby ich nie zawiało i para osiadała się na oknach i często też osiadała w osłonkach. Co do mgiełki to po miesiacu jej stosowania storczyki zaczęły mi puszczać nowe pędy jak szalone wiec stosuje jak mi sie przypomni ale cos ok 2 razy w tyg. Korzenie są zdrowe, storczyk kwitnie, ostatnio wypuścił nowe pąki i rośnie jak gdyby nigdy nic wiec może faktycznie liście się zestarzały? A skąd wg Ciebie ta choroba grzybowa? Co radzisz żeby zrobić? Zdjęcia nie mam teraz jak wkleić bo pisze z telefonu

-- Ostatnio dodano 10 kwie 2013, o 12:57 --

Zrobiłam fotki telefonem, mam nadzieje że wyraźne..
Załączniki
IMAG2134.jpg
IMAG2133.jpg
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: chore liście???

Post autor: tadek »

A pojawienie się plam na liściach, nie jest spowodowane że one dotykają podłoża na którym stoją?
Na pokazanym przez ciebie przed ostatnim zdjeciu, dokładnie widać jak one dotykają blat stołu... :zdziwko:

Storczyki - uprawa w domu. Poradnik
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: chore liście???

Post autor: DiAbLuSiA »

obserwujesz że się powiększają dziwne że aż 3 najstarsze liście... wydaje mi się że to zwykłe.. starzenie liści lepiej zainwestuj w nawilżacz powietrza.... storczyk wygląda ładnie korzenie ok...
pozdrawiam
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: chore liście???

Post autor: paprotka25 »

Szczerze mówiąc nie wiedziałam ze liście nie powinny dotykać podłoża na którym stoją... To co myślicie, poczekać aż całkiem uschną czy już uciąć?
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: chore liście???

Post autor: Merghen »

Zostaw bo liście są spiżarnią i zanim je storczyk całkowicie z rzuci to wcześniej będzie z nich czerpał składniki pokarmowe. Jeśli nie są chore ( a u Ciebie nie są) to nic wcześniej nie tniemy, roślina sama o tym decyduje kiedy pozbyć się starych liści.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: chore liście???

Post autor: paprotka25 »

Dziękuje Małgosiu :) tak też zrobie :)ale się cieszę że Matylda ( tak ma ten storczyk na imię :)) nie jest chora :)
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: chore liście???

Post autor: Merghen »

Te plamy na końcówka mogły być też powodem, że nie tyle dotykały parapetu (choć chłodny parapet podobnie mógł zadziałać) ale np. chłodnego i wilgotnego okna. I jeśli mogę coś podpowiedzieć to jeśli masz funkcję rozszczelniania okna to możesz ją zimą używać (szczególnie w ciągu dnia). U mnie okna są rozszczelnione przez całą zimę. Jedynie przy bardzo dużych mrozach zamykam na noc bo wtedy u mnie spada temperatura w mieszkaniu (jeszcze tradycyjne, węglowe ogrzewanie). Lekki chłód im nie zaszkodzi a Twoje okna nie będą tak zaparowane.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: chore liście???

Post autor: paprotka25 »

Gosiu, mam funkcje rozszczelniania, mam tez nawiewniki ale balam sie wpuszczac jakiekolwiek chlodne powietrze zeby mi ich nie zawiało, ale skoro mówisz że nic im nie będzie to otwieram nawiewnik i niech wpadnie troche świeżego powietrza ,)
Storczyki - moja nowa miłość :)
ODPOWIEDZ